• امروز : شنبه - ۱۱ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 3 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Saturday - 2 July - 2022
19
بارگاه مقس امام اول شیعیان

حرم امام علی (ع)

  • کد خبر : 598
  • ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۶:۳۱
حرم امام علی (ع)

حرم مطهر امام علی علیه السلام در شهر مقدس نجف اشرف در کشور عراق ، همسایه غربی ایران می باشد و یکی از مقدس ترین و رویایی ترین شهرهای مذهبی نزد بسیاری از مسلمانان به ویژه شیعیان آن حضرت می باشد.

حرم مطهر امام علی علیه السلام در شهر مقدس نجف اشرف در کشور عراق ، همسایه غربی ایران می باشد و یکی از مقدس ترین و رویایی ترین شهرهای مذهبی نزد بسیاری از مسلمانان به ویژه شیعیان آن حضرت می باشد. هر ساله بسیاری از گردشگران از کشورهای مختلف به زیارت حرم امام علی علیه السلام می روند.

 حضرت علی بن ابی‌طالب که امام اول شیعیان می باشد در سال ۴۰ قمری به دست عبدالرحمن بن ملجم مرادی کشته شد و در شهر کوفه دفن گردید که بر اساس وصیت او قبرش مخفی نگه داشته شد و قرن دوم هجری قمری، در عصر هارون الرشید، محل قبر علنی شد. به عقیده شیعیان، آدم و نوح هم در کنار علی بن ابی‌طالب دفن شده‌اند؛ همچنین بسیاری از عالمان بزرگ شیعه در این حرم دفن شده اند.

تاریخچه ساخت حرم مطهر امام علی (ع)


بر اساس وصیت حضرت علی علیه السلام  قبر او را پنهان نگاه داشتند و جز امامان و برخی شیعیان ویژهٔ اهل بیت، کسی از محل دفن آگاهی نداشت. کتاب‌های شيعه به تفصیل سبب نهفتگی قبر را شرح داده‌اند. سید بن طاووس نوشته‌است: «… پیکر مطهر حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) را شبانه خارج کرده و امام حسن و امام حسین (ع) و محمد حنیفه و عبدالله بن جعفر و عده‌ای از خاندان وی همراه جسد بودند و آن را پشت کوفه دفن نمودند، موقعی که سؤال شد: «چرا قبر را مخفی کردید؟»، در پاسخ فرمودند: «جهت ترس از خوارج، چون قبر او را نبش می‌نمودند.»؛ ولی پس از سقوط دولت بنی‌امیه و متفرق گشتن خوارج در قرن دوم هجری، در عصر هارون‌الرشید، محل قبر حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علنی شد.


عمارت نخست واقع در آستانهٔ حیدریه

هارون الرشید به دنبال این رویداد در حدود سال ۱۷۱ (قمری) (۱۷۱ خورشیدی) اولین بارگاه و ساختمان مرقد علوی را بنا نهاد. تا چند دهه پیش در زیر طاق نزدیک قبر، نقشی بدیع و زیبا جلب‌توجه می‌کرد که نقش روی درش مردی بود که تیر و کمان در دست داشت و آهویی در پیش روی او قرار داشت. در سال ۱۳۲۳/۲۴ خورشیدی نگارهٔ یادشده از جای خود برداشته شد و آن را به گنجینهٔ حرم بردند. حرم چهار در داشت و ضریح از سنگ سفید بوده و گنبد از گل سرخ که بالایش علامت سبزی نصب بود.


عمارت دوم


جناب عمر بن یحیی از اصحاب امام کاظم این عمارت را بنا کرد.


عمارت سوم


پس از به قدرت رسیدن داعی صغیر از نوادگان زید پسر امام زین‌العابدین در طبرستان، ساخت سوم این آستانه در نهایت شکوه عظمت آغاز شد. عمارت هفتاد طاق داشت.


عمارت چهارم


این ساختمان را عضدالدوله دیلمی بنا نهاد و در حدود سال ۳۲۷ (قمری) (۳۱۷ خورشیدی) ساختش پایان یافت.

بازسازی حرم امام علی (ع)

در دوران صفويه، شاه طهماسب آن گنبد گچی را كاشی كاری كرد و حرم مطهر را گسترش داد. گنبد كاشی كاری شده تا عصر نادری، هم چنان پابرجا بود.


نادر شاه، كه در سال ۱۱۵۶ هجری قمری به زيارت مرقد مطهر امام علی علیه السلام آمده بود، دستور داد كاشی های كهنه گنبد را بكنند و آن ها را تذهيب كنند. او ثروت فراوانی برای طلاكاری گنبد صرف كرد و هديه های نفيسی را به خزانه حرم امام علی (ع)  تقديم نمود. بربالای گنبد كتيبه ای قرار دارد كه باني آن را معرفی مي كند:

«شكر و سپاس خدا را كه اين گنبد منور و روضه مطهر اعظم السلاطين به دستور و تأييد پادشاه مقتدر سلطان نادرشاه كه خداوند سلطنتش را برقرار و عدالت و احسانش را افزون نمايد در سال ۱۱۵۶ تذهيب شد».


صحن مرقد مطهر در زمان شاه عباس صفوی با طراحي هاي بديع و هندسي شيخ بهايي احداث شد. اين صحن چهارگوش دارد و حرم را چون نگينی در خود جای داده و دارای حجره و اتاق هايی در دو طبقه است. هر حجره اي ايوانی كوچك دارد كه تا اوايل قرن چهاردهم هجری قمری محل سكونت عالمان، مدرسان و طلبه های حوزه علميه نجف بود. در زمان شاه صفی، برای نخستين بار، ديوارهاي صحن را كاشی كاری كردند.


حرم مطهر حضرت علی (ع) در سالهای گذشته در دست تعمیر و توسعه قرار دارد. قسمت غربی حرم، در طرح توسعه به نام حضرت فاطمه زهرا(س) دختر پیامبر اسلام و همسر حضرت علی علیه السلام نامیده شده است. این صحن شامل قسمت بسیار وسیعی از غرب حرم تا مقام امام سجاد(ع) است و به دست معماران ایرانی ساخته می‌شود. با اجرای این طرح فضای کلی حرم تا ۱۴۰ هزار متر مربع گسترش می‌یابد.

بناهای مجاور حرم امیرالمومنین(ع)


مجاور دیوار صحن مجموعه‌ای از بناها وجود دارد که برخی از آنها به علت توسعه خیابان‌های اطراف حرم و خود حرم از بین رفته است برخی از بناهای مذکور عبارتند از:


مسجد عمران بن شاهین


این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد نجف است که در شمال صحن واقع شده و جزئی از حرم محسوب می‌شود. در مورد ساخت این مسجد داستان‌های مختلفی نقل شده است که محتوای آنها این است که میان عضد الدوله و عمران بن شاهین اختلافی پیش‌ آمد و عمران بن شاهین نذر کرد چنانچه عضد الدوله او را ببخشد، رواقی را در حرم امیرالمؤمنین(ع) بنا کند.

عضدالدوله او را بخشید، و عمران در اواسط قرن چهارم این رواق را بنا نهاد. این رواق به مسجد تبدیل شد و درب ورودی آن، طرف راست راهروی ورودی باب شیخ طوسی قرار دارد. در گذشته مسجد، درِ دیگری نیز داشته است که از ایوان مقابل ایوان العلماء به مسجد باز می‌شده، اما بر اثر تغییر بنای حرم، این مکان از رواق بودن خارج و به «مسجد عمران بن شاهین» مشهور شد و تا سقوط صدام همچنان متروکه بود. در بازسازی‌های اخیر، به صورت شبستانی مجلل درآمده است.مسجد الخضراء


این مسجد یکی از مساجد قدیم نجف است که در ضلع شرقی صحن واقع شده و دو در دارد که یکی داخل صحن (سومین ایوان سمت راست باب مسلم بن عقیل). و دیگری بیرون صحن قرار دارد. این مسجد محل تدریس آیت الله خویی بوده و هم اکنون دیوار حائل ما بین مقبره وی (حجره ۳۱) و مسجد را برداشته و آن را با پنجره‌ای مشبک پوشش داده‌اند.


حسینیه آل زینی:

این حسینیه در سمت چپ «باب الطوسی» قرار دارد. بنای کنونی این حسینیه تخریب شده و در حال بازسازی است.


کتابخانه الروضه:

این کتابخانه در طرف نمای شمالی یعنی در طرف غرب مسجد عمران بن شاهین واقع شده است.

تکیه فرقه بکتاشیه:

این تکیه در شمال مسجد الرأس و ضلع غربی حرم واقع شده است که دارای ۳ در است؛ ۲ در به ایوانهای داخل صحن باز می‌شود و ۱ در به ضلع غربی بیرون حرم. برخی معتقدند این تکیه در قرن هشتم هجری و در زمان حیات حاج بکتاش ساخته شده است.مسجد بالاسر:

در دالان سمت غربي صحن قرار گرفته و در محراب آن قطعاتي از کاشي های خشتی متعلق به قرن ششم هجري به چشم مي خورد.مقام امام صادق (ع):

این مقام نزدیک درِ مسجد الرأس و سمت چپ کسی است که از باب الفرج (درِ جنوب غربی حرم) وارد می‌شود. روایت شده است که امام صادق(ع) هنگام زیارت امیرالمؤمنین(ع) در اینجا نماز خوانده است. این بنا حدود ۵۰ سال پیش گنبد سفیدی بر فرازش بوده و وسعتی برابر ۱۰۰ متر مربع داشته است. اما اکنون از این مقام، اثری نیست و در قسمت توسعه حرم قرار گرفته است.

ایوان علما:

این ایوان در وسط ضلع شمالی رواق واقع شده است. وجه نامگذاری آن، خاکسپاری برخی از علمای بزرگ در آنجا است.

لینک کوتاه : https://donyayeiranian.ir/?p=598

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.