>> آشپزی و تغذیه >> دانستنی های مواد غذایی >> مواد اولیه بستنی چیست و چگونه مخلوط بستنی را تهیه میکنند

مواد اولیه بستنی چیست و چگونه مخلوط بستنی را تهیه میکنند

مواد اولیه بستنی چیست و چگونه مخلوط بستنی را تهیه میکنند


بستنی چیست ؟ مواد اولیه بستنی چیست و چگونه آن را مخلوط میکنند 

بستنی ها ی متفاوتی در جهان تولید میشود که هر کدام از بستنی ها طرفداران خاص خود را دارد بستنی ها توسط دستگاه بستنی ساز تولید میشود که بسته به نوع بستنی ، دستگاه بستنی ساز هم متفاوت خواهد بود از جمله بستنی رولی که امروزه در جهان طرفدارن بسیاری دارد و توسط دستگاه بستنی ساز رولی تهیه میشود اما از این مسائله که بگذریم مواد اولیه برای تمام بستنی ها تقریبا یکی میباشد و فقط نوع استفاده از این مواد و طرز تهیه هر بستنی با بستنی دیگر متفاوت است . در این مطلب  شما را با مواد تشکیل دهنده بستنی  آشنا میکنیم

بستنی عبارت است از سیستم پیچیده کف مانندی که در آن، حباب‌های کوچک گاز (هوا) در فاز پیوسته ای که به طور جزئی منجمد شده است، پراکنده می‌باشد. البته تعریف قانونی آن در کشورهای مختلف متفاوت است، به طور مثال در ایران بستنی عبارت است از ماده جامد یا خمیری شکلی که در اثر انجماد به دست می‌آید و حداقل حاوی 8٪ چربی و 32٪ ماده خشک می‌باشد.
اجزای تشکیل دهنده
چربی شیر: چربی شیر ممکن است به صورت خامه شیرین، خامه یخ زده، خامه پلاستیک، کره بدون نمک یا روغن کره تامین شود.
مواد جامد بدون چربی شیر: شیر تازه بدون چربی، دوغ کره، پودر شیر بدون چربی، شیر کندانسه بدون چربی و مواد جامد آب پنیر
شیرین کننده‌ها: شکر چغندر یا و یا نیشکر، قند اینورت، شربت ذرت، دکستروز، عسل، شربت تصفیه شده، شربت افرا، لاکتوز و فروکتوز
قوام دهنده‌ها: آلژینات، سدیم کربوکسی متیل سلولز، کاراگینان، سدیم یا پروپیلن گلیکول، ژلاتین، پکتین، آگار و صمغ‌هایی نظیر: تراگاکانت، کارایا، عربی، گوار، دانه خرنوب و دانه اقاقیا
امولسیون کننده‌ها: منو و دی گلیسریدها، لستین، مشتقات پلی اکی اتیلن الکل‌های هگزا هیدریک، گلایکول و استرهای آن
نمک‌های معدنی: اکسیدهای کلسیم و منیزیم، سیترات سدیم، دی سدیم فسفات، سدیم تتراپیرو فسفات و سدیم هگزا متافسفات.
تهیه مخلوط بستنی
اولین قدم در تولید بستنی تهیه مخلوط است. در فرایند غیر مداوم اختلاط، شیر مایع، خامه و شیرهای کندانسه مجموعا در داخل یک ظرف تا دمای 27 درجه سانتی گراد حرارت می‌بینند. سپس انواعی از قوام دهنده‌ها و امولسیون کننده های سرد که برای سهولت پراکندگی به نسبت یک به چهار با شکر مخلوط شده‌اند، می‌گردند. افزودن مواد جامد بدون چربی نیز در این مرحله صورت می‌گیرد، اکثر قوام دهنده‌های نوع آلژینات در دمای 65 درجه سانتی گراد و مواد جامد قندی در دمای 43 درجه سانتی گراد افزوده می‌شوند. حداقل دمای پاستوریزاسیون،3/63 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه است. در عین حال مخلوط حاصل به طور معمول تا 71 درجه سانتی گراد حرارت می‌بیند. در روش HTST دمای 5/79 درجه سانتی گراد به مدت 25 ثانیه اعمال می‌گردد. درجه حرارت و زمان در صورت استفاده از تکنیک UHT به ترتیب از 99 تا 135 درجه و از چند تا 35 ثانیه متغیر است. دانشمندان بر این باورند که مخلوطی که تحت فرایند UHT قرار گرفته باشد، پس از انجماد، خشک‌تر بوده، از طعم و قوام بسیار خوبی برخوردار می‌باشد.
هموژنیزاسیون و پاستوریزاسیون
هنگامی که تمام مواد اولیه افزوده شدند، این مخلوط بایددر دمای 65 درجه سانتی گراد یا بالاتر هموژنیزه شود و نیروهای برشی که در نتیجه هم زدن حاصل گشته‌اند باعث ایجاد امولسیون چربی در آب می‌شود که قطر ذرات بزرگ چربی در آن به حدود 10 میکرون می‌رسد. در مرحله بعد مخلوط پاستوریزه می‌شود تا تعداد میکروارگانیسم های زنده آن، تا اندازه ای که برای سلامتی انسان مضر نباشد، کاهش یابد. همچنین هموژنیزه می‌شود تا گویچه های چربی آن به قطرات ریز تبدیل شود.
 
خنک کردن و رسیدن مخلوط
مخلوط بلافاصله پس از هموژنیزه شدن می‌باید تا دمای صفر الی 4 درجه سانتی گرادخنک شده و به طور متناوب به هم زده می‌شود سپس در مخازن نگهداری مجهز به سیستم‌های سرد کننده نگهداری می‌شود. .طی عمل رسیدن دو عمل مهم انجام می‌گیرد. اول اینکه امولسیفایرها جذب سطح گویچه های چربی می‌شوند و جای پروتئین شیر را می‌گیرند. عمل دومی که طی فرایند رسیدن انجام می‌گیرد تبلور چربی در داخل قطرات است. نگهداری مخلوط در سرما باعث بهبود کیفیت نگهداری آن و همچنین افزایش کارایی فریزرهای بستنی در مرحله انجماد خواهد شد. نمونه برداری از این تانکها به منظور اندازه گیری مقدار چربی و کل مواد جامد الزامی است، چرا که در صورت استاندارد نبودن مخلوط می‌باید آن را مجددا استاندارد نمود. عمل رسیدن (ageing)، قابلیت زده شدن مخلوط و همچنین بافت و پیکره محصول نهایی را بهبود می‌بخشد. مواد حساس به حرارت مثل رنگ‌ها، طعم دهنده‌ها و پوره های میوه معمولا در این مرحله به مخلوط اضافه می‌شوند. البته تمام موادی که بعد از پاستوریزاسیون اضافه می‌شوند باید از نظر میکروبی در شرایطی باشند که باعث آلودگی مخلوط پاستوریزه نشوند.
انجماد
تا اينجا تنها يك بخش از ريز ساختار بستني يعني گويچه هاي چربي شكل گرفته است. بخش هاي ديگر در مرحله بعد يعني انجماد كه در واقع فرايند اصلي توليد بستي استشكل مي گيرند. فريزر كارخانه، مخلوط را به بستني تبديل مي كند. اين فرايند با سه عمل توام هوادهي، انجماد و زدن جهت توليد حباب هاي هوا، بلورهاي يخ و ماتريكس انجام مي گيرد، هوادهي، انجماد و زدن توام از زمان اختراع بستني تا كنون اصلي ترين فرايند در توليد آن محسوب مي شود.
سخت كردن
هنگامي كه بستني از فريزر كارخانه خارج مي شود دماي آن 5- درجه سانتي گراد است و مقدار يخ آن حدود نصف ميزان يخي است كه بستني موقع مصرف با دماي 18- درجه سانتي گراد دارد بنابراين بسيار نرم است. ساختار متشكل از بلورهاي يخ و حباب هاي هوا از نظر ترموديناميكي يك سيستم ناپايدار است و سيستم تمايل دارد كه فازها كمتر پراكنده باشند. اگر بستني با همان دمايي كه از فريزر كارخانه خارج شده نگهداري شود به سرعت ساختار خود را از دست مي دهد، يعني بلورهاي يخ و همچنيني حباب هاي هوا به هم متصل مي شوند، اندازه آن ها افزايش و تعداد آنها كاهش مي يابد. به بسياري از از انواع بستني تركيبات ديگري نيز افزوده مي شود از آن جمله مي توان قيف، قطعات ميوه، پوشش شكلات و غيره اشاره داشت، بسته به نوع اين محصولات ممكن است لازم باشدچنين بستني هايي قبل از افزوده شدن اين تركيبات سفت تر و داراي دماي پايين تري باشند (مثلا قبل از پوشش شكلات).به همين دليل پس ازخروج بستني از فريزر كارخانه دماي آن را تا حد ممكن پايين مي آورند كه اين فرايند با عنوان سخت كردن (Hardening) ناميده مي شود. سخت كردن در تونل هاي مخصوص اين كار انجام مي گيرد، بستني داخل اين محفظه هاي بسته روي يك تسمه نقاله حركت مي كند و در جريان هواي سرد (با دماي 30-تا 45- درجه سانتي گراد) قرار مي گيرد. هرچقدر دماي هوا كمتر و سرعت جريان آن بيشتر باشدحرارت با سرعت بيشتري از بستني گرفته مي شود. بهتر است عمليات به گونه اي تنظيم شود كه بستني بيش از از 5 روز در اتاق سخت كننده باقي نماند.
بستني هاي يخي
در توليد بستني هاي يخي با توجه به اين كه معمولا فاقد چربي هستند و هوادهي نمي شوند، برخي از مراحلي كه گفته شد انجام نمي گيرد. مواد اوليه توزين و مخلوط مي شوند ، مخلوط حاصل پاستوريزه مي گردد و به علت عدم حضور چربي هموژنيزاسيون و رساندن ضرورتي ندارد.سپس مخلوط در فريزر كارخانه بدون تزريق هوا منجمد مي شود. در مخلوط بستني يخي حجم فاز يخ به سرعت تحت تاثير دما تغيير مي كند. بنا براين تغييرات كم دما مي تواند باعث تغييرات زيادي در حجم فاز يخ گردد.

تعداد بازدید از این مطلب: 408


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* دیدنی‌های آبادان در یک نگاه * دسر ویکتوریا * شاه‌دانه * آثار پيوند با اهل بيت * آیس رولی بستنی هزار مزه * طرز تهیه دسر سه رنگ توت فرنگي * ده علت خستگی و راه مقابله با آن * مواد اولیه بستنی چیست و چگونه مخلوط بستنی را تهیه میکنند * تربیت و اصلاح در خانه و خانواده * بستنی کاردکی و ماشمالو * بشارت سليمان نبى به پيامبر اسلام‏ * استفاده از گوش پاک کن ممنوع! * چرا خدا مردها را خلق کرد؟ (طنز) * سیاه دانه برای درمان مشکلات گوارشی * طرز تهیه شنیسل روسی * طرز تهیه کوکوی بادمجان * فوائد روزه * تعریف شوره سر ، علت شوره و روشهای درمان خانگی * خوراکی های زرد کننده دندان های شما * خواص گیاه زوفا * شوید پلو با نخود فرنگی * اسپرینگ رول کرم پنیر با آناناس * اس ام اس خنده دار(1) * چای سبز * خواص میوه دراگون - میوه دراگون در بستنی هزارمزه * خواص میوه خربزه یا بطیخ * یک برنامه غارنوردی برای مسافران خوزستان * اس ام اس روز مادر * طرز تهیه ته چین آلو و اسفناج با مرغ * کوکوی گردو و گوشت * نحوه انتقال دوستان از فیسبوک به گوگل * جایگزینهای مناسب برای داروهای شیمیایی * فلفل قرمز و کاهش وزن * طرز تهیه کیک چوبی شکلاتی برای نوروز * پیام های بهداشتی برای پیشگیری از آنفلوانزا * تاثیر ماهی بر افسردگی * سرطان خون و علائم آن * طرز تهیه سوپ سبزیجات * خواص ازگیل * دانستنی هایی درباره مودم های جیبی وایمکس ایرانسل * طرز تهیه اسموتی گلابی موز * در شب سال نو زیباتر به نظر برسید * چاي كوهي * چطور از زخم محل جراحی مراقبت کنیم؟ * طرز تهیه انجیر عسلی، دسری سریع,ساده و خوش مزه * طرز تهیه شامی پوک * زیارت حضرت رسول (ص)در روز شنبه * طرز تهیه کباب چوبی * اس ام اس و پیامک عاشقانه * 15 ماده غذایی برای کم نشدن آب بدن * کلرپروپامید * توصیه کارشناسان برای نگهداری میوه و سبزیجات * 6 سبزی که پخته شان مغذی تر است * راههای سفت کردن پوست بعد از کاهش وزن * دستور پخت ماکارونی خوشرنگ و اشتها برانگیز با سس چغندر * پاک کردن تاریخچه ی چت در مسنجر * خواص زرد آلو * خواص آویشن * انواع خال و درمان آن * کمکهای اولیه هنگام حوادث خانه تکانی * جراحی زیبایی بینی و هر آنچه باید بدانیم * خواص تغذیه‌ای و درمانی گیاه پیازچه * 10 عادت غلطی که به قلب آسیب می زنند * ۱۴ دانستنی جالب در مورد اینترنت * خواص تخمه آفتابگردان * چرا موهایمان را از دست می‌دهیم؟ * نکاتی برای جوان ماندن پوست * طرز تهیه سالاد روسی خوشمزه * اعمال مشترکه ماه شعبان * چگونه حافظه ی گوشی های اندروید خود را بیفزایم؟