>> گردشگری >> استان تهران >> میدان ارگ

میدان ارگ

میدان ارگ


میدان ارگ

میدان ارگ از دیدنی های تهران، اولین و قدیمی ترین میدان تهران است. این میدان وسیع که از دوره زندیه به جای مانده، در زمان فتحعلی شاه «ارگ» نام گرفت.

این میدان را سپس میدان شاه ، میدان توپخانه و باغ گلشن نامیدند و امروزه آن را به نام میدان پانزده خرداد می شناسند که امروزه از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می آید. در اطراف ارگ خیابان هایی نیز وجود داشت که مهمترین آنها خیابان ناصریه ( خیابان ناصرخسرو) به عنوان اولین خیابان تهران ، خیابان جباخانه ( خیابان بوذرجمهری – پانزده خرداد) ، خیابان جلیل آباد ( خیابان خیام) ، میدان توپخانه ( امام خمینی) و خیابان مریضخانه ( خیابان امام خمینی) بود.

در اطراف میدان ارگ چند بنا برپا بود که عبارت بودند از: از سر در بزرگ یا " عالی قاپو " در شمال؛ دفترخانه در شمال غرب؛ نقاره خانه در جنوب و تلگراف خانه در شرق. در دوره سلطنت ناصرالدین شاه به سال 1281ق دگرگونی بنیادی در میدان داده شد.

توپ های موجود در میدان را جمع آوری کرده و به میدان توپخانه جدید منتقل کردند. استخری بزرگ و هشت ضلعی در میانه آن ساخته شد که آب قنات جدید ناصری و دیگر قنات هایی که باغ گلستان را آبیاری می کرد به آن منتقل کردند.

آب این استخر سپس به حوض سبزه میدان و محله های جنوب ارگ جاری می شد. دور استخر مرکزی میدان، دو گذرگاه سنگ فرش برای رفت و آمد درشکه ایجاد شد و دو طرف استخر را حصارکشی و باغچه بندی کرده، با کاشتن انواع درخت و گل های ایرانی و فرنگی به محوطه ای سرسبز و با صفا مبدل ساختند.بدین ترتیب میدان توپخانه به " باغ گلشن " یا " باغ میدان " تغییر شکل و نام داد.

آنچه که از میدان توپخانه قدیم برجای ماند تنها توپ مروارید بود که به سال 1233ق در اصفهان توسط استاد اسماعیل ریخته گر ساخته شده بود و بر سکویی در برابر نقارخانه قرار داشت. در همان سال نیز در سمت غربی باغ گلشن بنایی کوچک چند ضلعی ساختند و در آن صندوقی به نام " صندوق عدالت " قرار دادند تا مردم شکایات یا عریضه های خود را در آن بیندازند.

نامه های این صندوق که به طور هفتگی باز می شد به نظر ناصرالدین شاه می رسید. توپ مروارید سالها پیش در میدان ارگ تهران، در محل حوض میدان یک توپ کهنه با لوله های ضخیم و دو چرخ بسیار بزرگ وجود داشت که به آن توپ مروارید می گفتند. روی لوله توپ شعر هایی از فتحعلی خان صبا در باره فتحعلی شاه قاجار حک شده بود.

این توپ قدیمی در حال حاضر در محل سابق باشگاه افسران که امروزه بخشی از وزارت امور خارجه را در بر می گیرد، در خیابان سی تیر نگه داری می شود. میدان ارگ در حال حاضر از اماکن دیدنی تهران محسوب می شود و از آنچه که امروزه ازاین میدان به جا مانده به عنوان بخشی از جاذبه های توریستی تهران نام برده می شود که پذیرای گردشگران است. میدان ارگ به نام های میدان توپخانه، باغ گلشن، میدان پانزده خرداد، نیز شناخته می شود.

تعداد بازدید از این مطلب: 1239


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص میوه دراگون - میوه دراگون در بستنی هزارمزه * صدای قلب مادر * لیموناد توت فرنگی * سرپيچى از اهل بيت عليهم السلام‏ * سوپ قارچ و جو پرک * خواص درمانی زنجبیل * کدئین * اقدامات اساسی پس از خرید کامپیوتر و لپ تاپ * شاه‌دانه * خوردن شوید سرفه و تنگی نفس را بهبود میبخشد * خواص درمانی گلپر * انحراف‌ چشم‌ * بقعه های اردبیل * دستگاه بستنی ساز * طرز تهیه ی سوپ ماست * تشنج در کودکان و نکاتی برای کاهش تشنج * غنی ترین منابع غیر لبنی کلسیم * هات چاکلت فندقی * سخنان زیبا و آموزنده بنجامین فرانكلین * شیرینی مارمالادی * کوکوی گردو و گوشت * طرز تهیه قیمه نثار * فواید و مضرات استفاده از اینترنت * سخنان دکتر محمود حسابی(1) * طرز تهیه ته چین آلو و اسفناج با مرغ * چربی ترانس یا اشباع شده؟ * 7 غذای عضله ساز برای مردان * در مورد trello * شعور و نطق موجودات‏ * 7 عادتی که روی پوست خط می اندازند * تربیت و اصلاح در خانه و خانواده * چقدر در زندگی خود «آرامش» دارید؟ * جلوگیری از شل شدن پوست بعد از کاهش وزن * پنج نکته که باید درباره اپلیکیشن PHOTOS در آیفون بدانید * سوپ قارچ با مرغ و جو * نوشیدنی مخلوط * جملات زیبا و دلنشین * بوستان نوروز * علل دعوای خواهر وبرادر * دسر ماست و خرما * خواص خرمالو * بستنی و عدم ناباروری * گام به گام: آموزش نصب و استفاده از وایبر روی گوشی * متن های عاشقانه غمگین * طنز مثلا الکی... * خارمریم گیاه صد در صد کبدی * پنج خطای شناخته شده در مصرف سیر * ژله ی گلداره تک نفره * گوشت چرخ کرده را در فریزر نگذارید! * طرز تهیه تاگوی میگو * طرز تهیه حلوای کدو حلوایی * خورش قارچ و تخم مرغ * خواص شاهدانه * 5 کاری که نباید با گوش ها کرد * جملاتی را که نباید به کودک گفت * نقاشی با شابلون روی دسر * اعمال شب اول ماه رجب * چگونه ریموت کنترل ها را تمیز کنیم؟ * اضافه کردن یادداشت به صفحات وب * طرز تهیه بورک با برگ کلم * طرز تهیه سالاد الویه * طرز تهیه کباب چوبی * طرز تهیه ی استیک مرغ با قارچ * شیرینی عسل و بادام * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * دسر ویکتوریا * خواص كشمش * چرا موهایمان را از دست می‌دهیم؟ * سندرم پای بیقرار چیست؟ * زردچوبه و خواص آن