>> علم و فناوری >> آموزشی و ترفندهای کامپیوتر و اینترنت >> رمز عبوری که هرگز فاش نمیشود

رمز عبوری که هرگز فاش نمیشود

رمز عبوری که هرگز فاش نمیشود


ویژگی های رمز عبور خوب برای داشتن یک رمز عبور مناسب و مطمئن باید ترکیبی از روش‌هاي مختلف را به‌کار گرفت، اما یک رمز عبور مطمئن چه ویژگی‌هایی دارد؟

به‌طور كلي ويژگي‌هاي يك رمز عبور خوب عبارت‌اند از:

در واژه‌نامه‌ها يافت نشود، حاوي اعداد و كاراكترهاي ويژه باشد، تركيبي از حروف كوچك و بزرگ باشد، طول آن كمتر از ۱۰ كاراكتر نباشد و به سادگي نتوان آن را بر اساس اطلاعات شخصي شما (مانند تاريخ تولد، كد پستي خانه‌، شماره تلفن و...) حدس زد.

برای ساختن یک رمز عبور مناسب، تکنیک‌هاي متفاوتی وجود دارد. با یک جست‌وجوي ساده در اینترنت، مي‌توانید با بیشتر این روش‌ها آشنا شوید، اما به طور کلی کارشناسان مسائل امنیتی همواره تاکید مي‌کنند یک رمز عبور مناسب باید ترکیبی از حرف کوچک، بزرگ، اعداد و علایم باشد؛ البته شما مي‌توانید روش خاص خود را هم داشته باشید اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر برای تعیین رمز عبور روشي خاص خود دارید آن را به هیچ کدام از دوستان و اطرافیان خود آموزش ندهید؛ به هر حال و به قول معروف دیوار موش دارد و موش هم گوش دارد.

ممکن است شیوه خاص شما دهان به دهان چرخیده و به دست دشمنان شما برسد و بعدها علیه خود شما از آن استفاده شود، اما بد نیست که با برخی از روش‌هاي رمزگذاری معمول آشنا شوید:

استفاده از ! به جاي i يا @ به جاي a (فقط به ياد داشته باشيد كه اين كار را به صورت تصادفي انجام دهيد و به‌عنوان يك قانون كلي استفاده نكنيد).

استفاده يكي در ميان از کلید شيفت؛ مثلا رمزي مانند behnam را مي‌توانید به شکل BeHnAm به کار برید.

تايپ كردن ده‌انگشتي با قراردادن انگشتان در خانه‌هاي اشتباه:

در این روش کلمه یا جمله مورد نظر خود را انتخاب و آن را به خاطر بسپارید اما در هنگام تایپ حروف ردیف بالایی یا پایینی را جایگزین کلمه یا جمله مورد نظر خود کنید. به عنوان مثال کلمه behnam با جایگزینی حروف ردیف بالایی همین کلمه تبدیل مي‌شود به کلمه نامفهوم g3hqj، البته همانطور که گفته شد سعی کنید در بین حروف از اعداد نامنظم مانند 6،8،2،5،0 یا کاراکترهایی همچون @،&،*،$ هم استفاده کنید.

یک روش دیگر انتخاب رمز عبور این است که کلمه یا جمله‌اي فارسی را به عنوان رمز عبور در نظر گرفته به جای حروف فارسی از حروف انگلیسی‌اي که روی آن حروف فارسی قرار گرفته است استفاده کنید. به‌عنوان مثال کلمه عبور «بهنام» در این روش مي‌شود «fikhm». البته این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی از صفحه کلید‌ها در زبان‌هاي مختلف مانند زبان آلمانی ممکن است چیدمان کلید‌ها با صفحه کلید‌هاي استاندارد متفاوت باشد.

حال که رمز عبور مورد نظر خود را ساخته‌اید بهتر است ببینید که آیا رمزی قدرتمند انتخاب کرده‌اید یا ضعیف. البته بسیاری از سرویس‌هاي اینترنت در این بخش به شما کمک مي‌کنند. به عنوان مثال در هنگام تعیین رمز عبور در سرویس پست الکترونیکی یاهو و یا جیمل، زمانی که رمز عبور خود را وارد مي‌کنید به شما گفته مي‌شود که میزان نفوذپذیری رمز مورد نظرتان چند درصد است. اما حال که شیوه حرفه‌اي رمزگذاری را یاد گرفتید بهتر است تعیین میزان قدرت رمز مورد نظر خود را هم به‌طور حرفه‌اي بسنجید.

سایت‌هاي اینترنتی زیادی برای کار وجود دارد که یکی از بهترین آنها www.passwordmeter.com است. در این سایت و با تایپ رمز عبور مورد نظر، اطلاعات زیادی پس از تجزیه و تحلیل رمز عبور مورد نظرتان به شما داده مي‌شود. همانطور که گفته نکته‌اي که در این بین باید توجه ویژه‌اي به آن داشته باشید این است که نباید از یک رمز عبور برای تمام حساب‌هاي کاربری خود استفاده کنید. در اینجا بهتر است یک روش دیگر هم برای خود در نظر بگیرید تا رمز عبورتان با اندکی تغییر برای ديگر حساب‌هاي خود به کار گیرد. به عنوان مثال اضافه کردن یک کد در ابتدا، انتها یا وسط رمز عبور برای حساب‌هاي مختلف؛ اگر رمز عبور شما کلمه‌اي مانند behnam است مي‌توانید از رمز عبور beh010nam برای یک حساب کاربری و beh020nam برای حساب کاربری دیگرتان استفاده کنید.

از هک رمز, روش‌هاي رمزگذاری رمزعبور های 12 حرفی‌ امن‌ترین و مناسبترین رمزها می باشند. اشتباهات بزرگ در انتخاب رمز عبور حتما شما هم برای انجام فعالیت‌های اینترنتی خود حساب‌های کاربری متفاوتی دارید. این حساب‌های کاربری می‌تواند خواه یک ایمیل باشد و خواه حساب اینترنت بانک شما. اولین و مهم‌ترین اشتباهی که بسیاری از کاربران اینترنتی مرتکب آن می‌شوند انتخاب یک رمز عبور یکسان برای تمامی حساب‌های کاربری است. این کار شاید مشکل به خاطر سپردن رمز عبور را برای شما آسان کند، اما تصور کنید که یک هکر در کمین شما باشد و از تمام حساب‌های کاربری شما هم مطلع باشد؛ پس با به دست آوردن اولین رمز عبور آن را روی تمام حساب‌های کاربری شما امتحان کرده و به این ترتیب، دار و ندار مجازی شما را در چشم به هم زدنی بالا می‌کشد.

از این کار اشتباه‌تر استفاده از رمز‌های عبوری است که به نوعی یادآور یک ویژگی شخصی است، مانند شماره تلفن، شماره شناسنامه و... شاید باور نکنید یا حداقل اینکه باور آن برایتان سخت باشد، اما به گفته کارشناسان 99 درصد از رمزهای عبور حساب‌های لو رفته همگی از کلمات ساده یا با مفهوم بهره گرفته بودند. این کلمات به طور مثال شامل abc123 یا 123456 یا رمزهایی مشابه به این کلمات است.

هکرها برای اینکه بتوانند رمزهای عبور شما را حدس بزنند معمولا از یک دیکشنری مخصوص استفاده می‌کنند که در واقع انباره‌ای است از کلمات. پس برای اینکه یک رمز عبور مطمئن داشته باشید بهتر از تلفیق چندین روش بهره گیرید تا به این ترتیب احتمال هک شدن خود را کاهش دهید. چطور ممکن است رمز عبور شما لو برود؟ كلمه عبور را از طریق تلفن به هیچ كس نگویید. كلمه عبور را از طریق ایمیل فاش نكنید. كلمه عبور را به رئیس یا دوستان خود نگویید.

در مورد كلمه عبور در جلوی دیگران صحبت نكنید. بارها مشاهده شده است که در هنگام خرید و به منظور استفاده از دستگاه‌های کارت خوان در فروشگاه ها، فروشنده رمز عبور کارت بانکی را از شما سوال می‌کند. در این جور مواقع خود رمز عبور را وارد کنید و از گفتن رمز عبور خود آن هم با صدای بلند خود داری کنید. كلمه عبور را روی فهرست سوالات یا فرم‌های امنیتی درج نكنید. ترجیجا كلمه عبور را با اعضای خانواده خود هم در میان نگذارید.

هرگز از ویژگیRemember Password یا حفظ كلمه عبور در كامپیوتر استفاده نكنید. این کار باعث می‌شود که اگر زمانی فردی دیگر به غیر از شما به کامپیوترتان دسترسی پیدا کرد به راحتی بتواند به فعالیت‌های اینترنتی شما دسترسی پیدا کرده و رمز عبور شما را عوض کند. كلمات عبور را در هیچ جا از محل كار خود ننویسید و در فایل یا هر سیستم كامپیوتری ذخیره نكنید.

پیشنهاد می‌شود که رمزهای كلمات عبور را حداقل هر شش ماه یك بار عوض كنید؛ البته اگر این کار را هر سه ماه یک بار انجام دهید بهتر است. در مورد رمز کارت‌های بانکی که عموما چهار رقمی هستند پیشنهاد می‌شود که از اعداد به هم ریخته استفاده کنید. به عنوان مثال 2905. هیچ‌گاه از اعداد سری مانند 1111 و یا 0000 استفاده نکنید. همچنین رمزهای عبوری که از اعداد پشت سر هم تشکیل شده باشند (1234) هم از امنیت بسیار پایینی برخوردار هستند. استفاده از رمز مشابه برای چند کارت بانکی و دیگر موارد امنیتی گفته شده در این گزارش در مورد رمز عبور کارت‌های بانکی هم صادق است.

تعداد بازدید از این مطلب: 1096


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* طرز تهیه خمیر پیتزا * علائم کم کاری و پر کاری تیروئید * سیب زمینی * دسر ماست و خرما * اعمال شب اول ماه رجب * پیری زود رس با خوردن این مواد * انواع ماسک صورت جهت انواع پوست * طرز تهیه بادمجان با سس ماست * روش های برقراری امنیت رمز عبور * تغیر صدای هنگ آوت ,وایبر,واتس آپ و فیسبوک * خواص ویتامین H * یک روش عالی و آسان برای حفظ تناسب اندام در خانمها * برگشت موهای راکد به موهای سالم * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(2) * طرز تهیه نوشیدنی موهیتو یا موخیتو * باقالا و خواص آن * ترافل خرما * اس ام اس طنز تبریک نوروز 94 * سالاد سیب زمینی با لوبیاسبز و ماهی * آثار پيوند با اهل بيت * فشار خون بالا,علل و عوامل خطر * یک شاخه رزماری یک دنیا خاصیت * مسجد جامع کبیر یزد * طرز تهیه سالاد ۷ رنگ با تزیین گوجه فرنگی * به دنیای مجازی معتاد شده اید؟ * صدای قلب مادر * آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ * اهميت و ارزش زبان‏ * شخصیت شناسی از روی خوراکیهای مورد علاقه * دردهای قفسه سینه نشانه ی چه بیماری است * لیموناد نعنایی * طرز تهیه لازانیا ونکاتی برای پخت آن * فوايد زیاد سير براي سلامتي * چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟ * علائم روی مواد غذایی نشانه چیست؟ * اشعار سیمین بهبهانی(1) * خواص نارنگی * Auto Run چیست و چگونه به وجود می آید؟ * اس ام اس چهارشنبه سوری * مرغ سوخاری با چاشنی لیمو چینی * اس ام اس خنده دار(3) * آبشار دره عشق، اردل * 7 غذای عضله ساز برای مردان * فوائد روزه * قفل کردن صفحه کلید بدون نرم افزار * اس ام اس و پیامک عاشقانه * اشعار بسیار زیبا و دلنشین(1) * ارواح انسانها بعد از مردن به کجا می روند و چه حالی دارند؟ * چشمه ها و آبشارهای اردبیل * شربت ‌های سنتی مناسب برای روزهای گرم * ضايع كردن نماز * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * طرز تهیه رولت ساده * کدئین * اس ام اس روز مادر * طرز تهیه ران کبابی با گوجه گیلاسی * صفحه کلید و ماوس Wireless چگونه کار می کند؟ * پرتقال، دشمنی بر علیه سرطان * آیا کسانی که دارای دیابت هستند میتوانند روزه بگیرند؟ * آیس رولی بستنی هزار مزه * خواص فندق * چند نکته ی مهم در مورد سلامت مردان * تكاليف شرعى زبان‏ * انتقال بیماری از حیوانات خانگی * خواص نوتلا - نوتلا در بستنی کاردکی * خواص درمانی به لیمو * هر آنچه که باید در مورد دیابت بدانیم * طرز تهیه پاناکوتا توت فرنگی دسر فصل بهار * ریزه کاری های انجماد * اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان