>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> فضیلت قرائت سوره های قرآن

فضیلت قرائت سوره های قرآن

فضیلت قرائت سوره های قرآن


فضایل قرائت سوره ی حمد

مصطفی صلی الله علیه و آله خبر داد از کردگار قدیم و خداوند مهربان که از بنده نوازی و مهربانی و بزرگواری خود گفت: قسمت کردم خواندنِ سوره ی الحمد میان من و میانِ بنده ی من، نیمه ای از آن، مراست و نیمه ای از آنِ بنده ی من و بنده ی مراست آن چه خواهد. چون بنده گوید: بِسمِ اللّه ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ، اللّه گوید: بنده ی من مرا نام نهاد و به نام نیکو خواند. چون بنده بگوید: اَلحَمدُ للّه ِ رَبِّ العالمین، اللّه گوید: بنده ی من، مرا سپاس داری کرد و از من آزادی نمود. چون بنده گوید: الرَّحمنِ الرَّحیم، اللّه گوید: بنده ی من، مرا ستایش نیکو و ثنای به سزا گفت. چون بنده گوید: مالِکِ یَوم الدِّین، اللّه گوید: بنده ی من، مرا به بزرگواری و پاکی بِستُود. بنده ی من پشت به من داد و کار را به من گذاشت. دانست که به سر برنده ی کارِ وی ماییم، تمام کننده ی نعمت بر وی ماییم، سازنده ی کار وی و روزی رساننده ی به وی ماییم. ما را می پرستد و از ما می خواهد، و دست نیاز، سوی ما برداشت که اِهدنا تا آخر سوره، همه بنده را دعاست. و او راست آن چه خواست. مصطفی صلی الله علیه و آله این سوره را سه نام نهاد: یکی سبعِ مثانی، دیگر فاتحةُ الکتاب، سه دیگر امُّ القُرآن. سبع مثانی آن است که هفت آیت است و نیز گفته اند از بهر آن که جبرییل، دو بار با آن فرو آمد، یک بار به مکه و یک بار به مدینه، از جهت تعظیمِ آن، پس این سوره هم مکّی است و هم مدنی و فاتحه به آن گفت که در مصحف ها، ابتدا به آن کنند و کودکان را به تعلیم، و در هر نمازها، ابتدا به آن کنند و در هر کاری که بنده در آن شروع کند، اول گوید: بِسمِ اللّه . امُّ القرآن، از آن است که اصلِ علوم قرآن و جمله کتاب های خداوند است. هر چه در کتاب ها است از علوم دینی و مکارم الاخلاق، مُعْظَمِ آن در این سوره از روی اشارت موجود است.

* * * روایت است از رسول صلی الله علیه و آله که گفت: هر که این سورتِ فاتحه بخواند، هم چنان باشد که تورات و انجیل و زبور داوود و صُحُفِ ابراهیم خوانده، و به هر حرفی، درجه ای در بهشتش بدهند و من خواستم تا وصفِ آن درجات بگویم شما را، مرا دستوری ندادند ولکن خوشا خواننده ی این سورت را و این سورت، قسمت شده است میان خدای تعالی و بنده. و این سورت شفاست از هر دردی و آفتی. روایت است که ابلیس چهار بار بنالید: یک بار که خدای تعالی لعنتش کرد و یک بار که از بهشتش بیرون کرد و یک بار که رسول صلی الله علیه و آله را به رسالت فرستاد و یک بار که سورت فاتحه فرود آمد. و از جمله شرفِ این سورت آن است که نماز درست نباشد الا به این سورت و هیچ سورت و آیت به جایِ این نایستد. و رسول گفت: نماز نباشد آن را که اُمُّ القرآن نخواند.

فضیلت قرائت سوره ی بقره

روایت است از رسول صلی الله علیه و آله که گفت: سورةُ البقره بیاموز که اَخْذَش برکت است و تَرکَش حسرت و باطل کاران یعنی ساحران بر خداوندِ این سوره (عالمِ بر این سوره) راه نیابند. و نیز خالی تر خانه ای از خیر، خانه ای باشد که در او سورة البقره نخوانند و سورة البقره، سراپرده ی قرآن است و هر که سورة البقره بخواند، صلوات و رحمتِ خدای تعالی بر او باشد. و رسول صلی الله علیه و آله جماعتی را به غزایی (جنگی) فرستاد، خواست تا بر ایشان امیری [انتخاب[ کند. یک یک را پیش خواند و گفت: تو از قرآن چه دانی؟ هر کس می گفت که فلان سوره دانم. تا جوانی پیش آمد به سال از همه کِهتَر (کمتر) گفت: یا رسول اللّه ! من سورة البقره دانم. گفت: تو را امیر کردم بر اینان. گفتند: یا رسول اللّه ! این جوان را چگونه بر ما پیران امیر می کنی؟! گفت: او سورة البقره داند و شما ندانید. و پیامبر گفت که: سورة البقره، سیّد قرآن است.

* * * روایت است که: شیطان هرگه که از سورة البقره چیزی بشنَوَد، بگدازد از شنیدن آن و بگریزد. و روایت است که مردی بود تازه جوان، شبی بخفت. بامداد که برخاست مویِ سر و محاسنِ وی همه سپید بود. او را گفتند: چه رسید تو را در خواب؟ گفت: قیامت نمودند ما را در خواب. و وادی عظیم دیدم از آتش و بر سَرِ آن جسری (پلی) باریک بر حَدِّ (به اندازه ی) تیغ شمشیر و مردم را به نام های ایشان می خواندند و بر آن جِسر می گذرانیدند. یکی می رَست (رهایی می یافت) و دیگری می خَست (آسیب می دید) یکی می گذشت و یکی در آتش می افتاد. آنگه مرا خواندند به نام خود. رفتم بر آن جسر و می لرزیدم و به راست و چپ می چسبیدم. آخر، دو مرغِ سفید را دیدم یکی به راست و یکی به چپ و مرا راست می داشتند و از آتش نگاه می داشتند؛ تا آخر به آن جسر باز گذشتم. آنگه مرغان را گفتم که: شما چه باشید و که اید؟ گفتند: ما سورة البقره و آل عمران هستیم که اللّه تعالی، تو را به ما خلاص داد که ما را بسیار خوانده ای.

فضیلت سوره ی آل عمران

مصطفی صلی الله علیه و آله در بیان فضیلت این سوره گفت: هر آن کس که برخوانَد روز آدینه این سوره را، خدای عَزَّوجَلّ و فریشتگانِ او بر وی ثنا گویند و درود فرستند، تا آنگه که آفتاب فرو شود. و روایتی دیگر آن که: اگر شبِ آدینه بر خوانَد، روزِ قیامت، وی را دو پر دهند تا بدان دو پر اندر صراط به آسانی باز گردد. و روایتی دیگر آن که: اگر در عموم احوال و اوقات، این سوره بر خوانَد، به هر آیتی وی را امانی دهند و زینهاری و نیز، توانگر به حقیقت آن کس است که آل عمران دانَد و خوانَد.

منبع: سایت عرفان

تعداد بازدید از این مطلب: 990


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* چرا آب میوه ها مضر هستند؟ * سخنان زیبا و آموزنده بنجامین فرانكلین * 15 ماده غذایی برای کم نشدن آب بدن * با این ترفند کارت گرافیک رایانه‌تان را تقویت کنید! * فضیلت قرائت سوره های قرآن * نکاتی درباره سلامت مردان * طرز تهیه نان پنجره ای * خواص عرق آویشن * نحوه انتقال دوستان از فیسبوک به گوگل * موزه فرش ایران * آیا خداوند , هرچیزی راکه وجود دارد , آفریده است؟ * نوشیدن آب یخ باعث خستگی می‌شود * انتقال بیماری از حیوانات خانگی * رمز عبوری که هرگز فاش نمیشود * سندرم پای بیقرار چیست؟ * سخنان دکتر علی شریعتی(2) * بوستان نهج البلاغه * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * طرز تهیه رولت ساده * جملاتی را که نباید به کودک گفت * آسم و ۷ قانون غذایی * پاک کردن تاریخچه ی چت در مسنجر * نوشیدنی مخلوط * درمان زوال عقل با کمک انسولین * عشق, صبر و گذشت * فلفل قرمز و کاهش وزن * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * خوراک بلدرچین در فر * خورش آلو مرغ، برای مجالس رسمی * مصرف کپسول امگا 3 می تواند خطرناک باشد * خواص آناناس * طرز تهیه باقلوای یزدی با خمیر یوفکا * شیوع سرطان سر و گردن در کشور * 25 درس برای داشتن زندگی ساده تر * اس ام اس عید سعید فطر * نارگیل * فشار خون بالا,علل و عوامل خطر * لیموناد توت فرنگی * خواص تغذیه‌ای و درمانی گیاه پیازچه * اس ام اس پ ن پ * قرآن و زبان‏ * خواص تغذیه ای توت فرنگی * زیردریایی شیک شرکت فراری به شکل خودرو سواری * آموزش و طرز تهیه کباب کوبیده * طرز تهیه ران کبابی با گوجه گیلاسی * تفاهم در زندگی زناشویی * ۱۱ ترفند کاربردی برای حرفه‌ای شدن در کار با ویندوز * خواص ازگیل * پودینگ خامه ای شکلاتی یک دسر ساده و خوشمزه * تسکین میگرن با استفاده از مرزنجوش * متن های زیبا و فوق العاده (1) * گیاه اسطوخودوس * ترفندهایی برای استفاده مجدد از وسایل دور ریختنی * خورشت هویج ترکی * بیاییم از بیماری های کلیوی پیشگیری کنیم * گیاه رازیانه و خواص آن * تربیت و اصلاح در خانه و خانواده * سوفله پرتقال، یک دسر متفاوت فرانسوی * جاذبه های گردشگری استان خوزستان * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(2) * تغیر صدای هنگ آوت ,وایبر,واتس آپ و فیسبوک * 5خوراکی برای شادابی بیشتر * مرغ سوخاری با چاشنی لیمو چینی * چگونه ریموت کنترل ها را تمیز کنیم؟ * تست سنجش عشق در زندگی مشترک * در مورد جوش چه میدانید؟ * طرز تهیه خورش کلم بروکلی * خواص درمانی گوجه‌ سبز * رودها و رشته کوه های اردبیل * شاخه های هفتگانه درخت شهوت وآثار آن