>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> فضیلت قرائت سوره های قرآن

فضیلت قرائت سوره های قرآن

فضیلت قرائت سوره های قرآن


فضایل قرائت سوره ی حمد

مصطفی صلی الله علیه و آله خبر داد از کردگار قدیم و خداوند مهربان که از بنده نوازی و مهربانی و بزرگواری خود گفت: قسمت کردم خواندنِ سوره ی الحمد میان من و میانِ بنده ی من، نیمه ای از آن، مراست و نیمه ای از آنِ بنده ی من و بنده ی مراست آن چه خواهد. چون بنده گوید: بِسمِ اللّه ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ، اللّه گوید: بنده ی من مرا نام نهاد و به نام نیکو خواند. چون بنده بگوید: اَلحَمدُ للّه ِ رَبِّ العالمین، اللّه گوید: بنده ی من، مرا سپاس داری کرد و از من آزادی نمود. چون بنده گوید: الرَّحمنِ الرَّحیم، اللّه گوید: بنده ی من، مرا ستایش نیکو و ثنای به سزا گفت. چون بنده گوید: مالِکِ یَوم الدِّین، اللّه گوید: بنده ی من، مرا به بزرگواری و پاکی بِستُود. بنده ی من پشت به من داد و کار را به من گذاشت. دانست که به سر برنده ی کارِ وی ماییم، تمام کننده ی نعمت بر وی ماییم، سازنده ی کار وی و روزی رساننده ی به وی ماییم. ما را می پرستد و از ما می خواهد، و دست نیاز، سوی ما برداشت که اِهدنا تا آخر سوره، همه بنده را دعاست. و او راست آن چه خواست. مصطفی صلی الله علیه و آله این سوره را سه نام نهاد: یکی سبعِ مثانی، دیگر فاتحةُ الکتاب، سه دیگر امُّ القُرآن. سبع مثانی آن است که هفت آیت است و نیز گفته اند از بهر آن که جبرییل، دو بار با آن فرو آمد، یک بار به مکه و یک بار به مدینه، از جهت تعظیمِ آن، پس این سوره هم مکّی است و هم مدنی و فاتحه به آن گفت که در مصحف ها، ابتدا به آن کنند و کودکان را به تعلیم، و در هر نمازها، ابتدا به آن کنند و در هر کاری که بنده در آن شروع کند، اول گوید: بِسمِ اللّه . امُّ القرآن، از آن است که اصلِ علوم قرآن و جمله کتاب های خداوند است. هر چه در کتاب ها است از علوم دینی و مکارم الاخلاق، مُعْظَمِ آن در این سوره از روی اشارت موجود است.

* * * روایت است از رسول صلی الله علیه و آله که گفت: هر که این سورتِ فاتحه بخواند، هم چنان باشد که تورات و انجیل و زبور داوود و صُحُفِ ابراهیم خوانده، و به هر حرفی، درجه ای در بهشتش بدهند و من خواستم تا وصفِ آن درجات بگویم شما را، مرا دستوری ندادند ولکن خوشا خواننده ی این سورت را و این سورت، قسمت شده است میان خدای تعالی و بنده. و این سورت شفاست از هر دردی و آفتی. روایت است که ابلیس چهار بار بنالید: یک بار که خدای تعالی لعنتش کرد و یک بار که از بهشتش بیرون کرد و یک بار که رسول صلی الله علیه و آله را به رسالت فرستاد و یک بار که سورت فاتحه فرود آمد. و از جمله شرفِ این سورت آن است که نماز درست نباشد الا به این سورت و هیچ سورت و آیت به جایِ این نایستد. و رسول گفت: نماز نباشد آن را که اُمُّ القرآن نخواند.

فضیلت قرائت سوره ی بقره

روایت است از رسول صلی الله علیه و آله که گفت: سورةُ البقره بیاموز که اَخْذَش برکت است و تَرکَش حسرت و باطل کاران یعنی ساحران بر خداوندِ این سوره (عالمِ بر این سوره) راه نیابند. و نیز خالی تر خانه ای از خیر، خانه ای باشد که در او سورة البقره نخوانند و سورة البقره، سراپرده ی قرآن است و هر که سورة البقره بخواند، صلوات و رحمتِ خدای تعالی بر او باشد. و رسول صلی الله علیه و آله جماعتی را به غزایی (جنگی) فرستاد، خواست تا بر ایشان امیری [انتخاب[ کند. یک یک را پیش خواند و گفت: تو از قرآن چه دانی؟ هر کس می گفت که فلان سوره دانم. تا جوانی پیش آمد به سال از همه کِهتَر (کمتر) گفت: یا رسول اللّه ! من سورة البقره دانم. گفت: تو را امیر کردم بر اینان. گفتند: یا رسول اللّه ! این جوان را چگونه بر ما پیران امیر می کنی؟! گفت: او سورة البقره داند و شما ندانید. و پیامبر گفت که: سورة البقره، سیّد قرآن است.

* * * روایت است که: شیطان هرگه که از سورة البقره چیزی بشنَوَد، بگدازد از شنیدن آن و بگریزد. و روایت است که مردی بود تازه جوان، شبی بخفت. بامداد که برخاست مویِ سر و محاسنِ وی همه سپید بود. او را گفتند: چه رسید تو را در خواب؟ گفت: قیامت نمودند ما را در خواب. و وادی عظیم دیدم از آتش و بر سَرِ آن جسری (پلی) باریک بر حَدِّ (به اندازه ی) تیغ شمشیر و مردم را به نام های ایشان می خواندند و بر آن جِسر می گذرانیدند. یکی می رَست (رهایی می یافت) و دیگری می خَست (آسیب می دید) یکی می گذشت و یکی در آتش می افتاد. آنگه مرا خواندند به نام خود. رفتم بر آن جسر و می لرزیدم و به راست و چپ می چسبیدم. آخر، دو مرغِ سفید را دیدم یکی به راست و یکی به چپ و مرا راست می داشتند و از آتش نگاه می داشتند؛ تا آخر به آن جسر باز گذشتم. آنگه مرغان را گفتم که: شما چه باشید و که اید؟ گفتند: ما سورة البقره و آل عمران هستیم که اللّه تعالی، تو را به ما خلاص داد که ما را بسیار خوانده ای.

فضیلت سوره ی آل عمران

مصطفی صلی الله علیه و آله در بیان فضیلت این سوره گفت: هر آن کس که برخوانَد روز آدینه این سوره را، خدای عَزَّوجَلّ و فریشتگانِ او بر وی ثنا گویند و درود فرستند، تا آنگه که آفتاب فرو شود. و روایتی دیگر آن که: اگر شبِ آدینه بر خوانَد، روزِ قیامت، وی را دو پر دهند تا بدان دو پر اندر صراط به آسانی باز گردد. و روایتی دیگر آن که: اگر در عموم احوال و اوقات، این سوره بر خوانَد، به هر آیتی وی را امانی دهند و زینهاری و نیز، توانگر به حقیقت آن کس است که آل عمران دانَد و خوانَد.

منبع: سایت عرفان

تعداد بازدید از این مطلب: 905


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* طرز تهیه ی سوپ ماست * اعمال مخصوصه شب بیست و سوم * فضیلت و اعمال ماه رجب * انحراف‌ چشم‌ * نقاشی با شابلون روی دسر * طرز تهیه بوقلمون درسته در فر * رول بستنی چیست * افزایش طول عمر انسان با مصرف آجیل * با نور خورشید لاغر شوید! * کباب کشمیری با سس مخصوص * طرز تهیه شور ماهی پلو غذای جنوبی * خواص تغذیه ای توت فرنگی * خواص كشمش * طرز تهیه دلمه برگ مو * متن های عاشقانه غمگین * اس ام اس چهار شنبه سوری (1) * IP چیست و چه کاربردی دارد؟ * توصیه هایی برای کاهش تماس با امواج موبایل * داستانی از بهلول * طرز تهیه رولت ساده * سس شکلات هرشیز * طرز تهیه کیک بستنی شکلاتی * اس ام اس خنده دار(7) * شاه‌دانه * از هندوانه چه می دانید؟ * 20 خاصیت دارویی معجون سیاه دانه و عسل * اس ام اس خنده دار روز مرد * چرا آب میوه ها مضر هستند؟ * طرز تهیه خورش بادمجان مجلسی * مسجد جامع کبیر یزد * EJECT کردن حرفه ای فلش مموری * آموزش و طرز تهیه کباب کوبیده * ژله بستنی * دورى از طاغوت به خاطر ترس از خدا * اختلال پیش فعالی همراه با کمبود توجه * نقش مردان در درمان افسردگی پس از زایمان زنان * خواص بادام درختي * دیدنی‌های آبادان در یک نگاه * دعای روز شنبه * طرز تهیه کباب چوبی * ده علت خستگی و راه مقابله با آن * قفل کردن صفحه کلید بدون نرم افزار * طرز تهیه خمیر پیتزا * خواص درمانی گلپر * پیشگیری از سکته مغزی با آنتی اکسیدان ها * بهترین روش نگهداری خوراکی ها * طرز تهیه بستنی رولی * طرز تهیه کیک اسفنجی * سه ‌اصل سلامت روان * خواص دوغ و کفیر * عواملی که سبب ریزش مو می‌شود/ شانه‌های مناسب برای مو * سرپيچى از اهل بيت عليهم السلام‏ * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * طرز تهیه ران کبابی با گوجه گیلاسی * گوجه سبز * آلفنتانیل * ترفند مفید در یاهو مسنجر : چگونه افراد مزاحم را ایگنور کنیم ؟ * لیموناد زنجبیلی * زردچوبه و خواص آن * خواص توت * این مرد فقط ۵ دقیقه حافظه دارد! * مراسم بله برون * فواید زنجبیل برای سلامت * آیا خوردن بستنی در پاییز و زمستان مفید است ؟ * 10 برنامه‏ هاى اصيل اسلام در مسئله ازدواج‏ * خواص پسته * بوستان بانوان نرگس * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(1) * طرز تهیه جواهر پلو * مشاجره ی مرد با همسرش