>> خانواده >> زناشویی >> ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت  مشاوره پزشکی  قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج


امروزه بسیاری از افراد بر این باور هستند که چه کسی می تواند بهتر از پسرعمو، پسر خاله، دخترخاله و یا دختر عمو که خانواده ها نیز شناخت بهتری نسبت به یکدیگر دارند ، مناسب ازدواج باشند. شاید به دلیل همین تفکر است که با وجود تلاش ها در جهت پیشگیری و تشخصی بیماری های ژنتیکی هنوز هم سالانه هزاران نوزاد مبتلا به بیماری های مادرزادی در کشور متولد می شوند. بطور کلی ازدواج بی خطر دنیا سراغ نداریم. ازدواج هر فرد با هر فرد غریبه ای احتمال خطری حدود 2 تا3 درصد دارد. ازدواج با خویشاوندان بر حسب درجه خویشاوندی متفاوت است. ازدواج خویشاوندان درجه یک (ازدواج برادر و خواهر ما و یا ازدواج پدر و مادر با فرزند) و ازدواج درجه دو (ازدواج دایی با خواهر زاده) که این دو گروه در اکثر ادیان حرام است. ثابت شده است که به دلیل تشابه ژنی زیاد خطر تولد فرزند مبتلا به ناهنجاریها و عقب ماندگی ذهنی خیلی زیاد است. خویشاوندان درجه سه (پسر عمو- دختر عمو و دختر خاله - پسر خاله) که به فراوانی باهم ازدواج می کنند که مورد نویسنده هم چنین است، مانع خاصی وجود ندارد به شرط آنکه در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاریهای عمده وجود نداشته باشد. به هر حال گر چه اکثر متخصصین ژنتیک برای ازدواج خویشاوندان درجه یه به بالا مانعی نمیبینند ولی در صورت امکان ، بهتر است قبل از ازدواج با مشاوره ژنتیک، مشورت شود. در این مشاوره ، اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک در اختیار بیماران و خانواده های آنان قرار داده می شود. این مشاوره هر زمان که بعید ترین احتمال یک اختلال ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد ضروری است.

ضرورت انجام مشاوره پزشکی

قبل از ازدواج وجود ‪ ۱۳‬هزار نوع بیماری ژنتیکی ، انجام مشاوره های پزشکی قبل از ازدواج را ضروری کرده است. زوجین دارای نسبت فامیلی باهم، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوجین ، سابقه نازایی ، سقط و مرده زایی از نشانه های خانواده های در معرض خطر تولد کودکان بیمار هستند و قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری با هدایت مراکزی از جمله بهزیستی ، دفترخانه های ثبت ازدواج ، مطب ها و مراکز بهداشتی و درمانی می توان از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت ها پیشگیری کرد. درصد شیوع بیماری سندرم داون در کشور ناشی از ازدواج های فامیلی بالا است و بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به رغم صرف هزینه های میلیونی در دهه دوم زندگی فوت می کنند. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی پرهیز کرده و در صورت اصرار ، این ازدواجها باید کنترل شده و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره های ژنتیکی باشد.

وظایف پزشک در قبال فرد مورد مشاوره

همان گونه که خصوصیت منحصر به فرد بیماری ژنتیکی ، تمایل آن به عود در داخل خانواده هاست، جنبه منحصر به فرد مشاوره ژنتیکی ، تمرکز آن نه تنها بر بیمار اولیه ، بلکه بر اعضای خانواده بیمار ، هم در حال حاضر و هم در آینده می باشد. مشاوره ژنتیکی که از فعالیتهای محوری در ژنتیک پزشکی است، نه تنها با اطلاع دهی به بیمار و خانواده اش ، بلکه با ایجاد مشاوره جهت دار از نظر روانشناسی برای کمک به سازگار شدن افراد و تطابق با تاثیرات اختلال در خانواده سروکار دارد. استانداردهای تعیین شده مراقبت پزشکی مستلزم آن هستند که ارائه دهندگان خدمات ژنتیکی شرح حالی بدست آورند که شامل اطلاعات خانوادگی و نژادی باشد. در مورد مخاطرات ژنتیکی بیماران و اعضای خانواده شان به آنها توصیه های لازم را ارائه کنند. آزمایش ژنتیکی یا تشخیص پیش از تولد ، در صورت لزوم ، پیشنهاد دهند و درمان گوناگون یا راههای اداره و تدبیر جهت کاستن خطر بیماری را ذکر کنند. مشاوره ژنتیکی ، محدود به ارائه اطلاعات و محاسبه خطر بیماری نیست، بلکه نوعی روند ارتباطی است. توانایی تعریف و تعیین موضوعات روانی _ اجتماعی پیچیده مرتبط با نوعی اختلال ژنتیکی در یک خانواده ، نقش مرکزی را در این کار ایفا می کند. توجه به این موضوعات ، احتمالا به موثرترین وجه از طریق تماس دوره ای با خانواده در طول زمان و با مرتبط شدن موضوعات پزشکی یا اجتماعی با زندگی افراد مبتلا ، انجام می شود. مجموعه این موارد باعث می شود بر امتناع از ازدواج فامیلی تأکید کنیم، اما اگر کسانی به هر دلیل تن به ازدواج فامیلی دادند باید ذهنیت منفی را از خود دور کنند. ازدواج فامیلی از طرف کارشناسان توصیه نمی شود، اما اگر اتفاق افتاد هم فاجعه رخ نداده است. افراد می توانند با حساسیت زدایی از موضوع، زندگی خوبی داشته باشند بسیاری از زوج ها ازدواج فامیلی داشته اند و سال ها در کمال آسایش و آرامش در کنار هم زندگی کرده اند. باید توجه داشت که ذهنیت منفی، خود می تواند مشکل ساز شود. روان شناسی مثبت می گوید این ذهنیت می تواند زندگی را به کام افراد تلخ کند. بنابراین زوج هایی که ازدواج فامیلی داشته اند باید این ذهنیت را از خود دور کنند. البته باید توصیه های پزشکی را نیز در این زمینه مدنظر داشت و آزمایش های لازم را پیش از ازدواج و برای بارداری انجام داد.

تعداد بازدید از این مطلب: 1241


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص نارنگی * پیامک های تولد حضرت علی (ع) * طرز تهیه پیتزا رولی * پاک کردن لکه های مختلف آرایشی * علل دعوای خواهر وبرادر * خواص شاهی * اعمال شب آخر ماه رمضان * خرمالو، فواید خرمالو، خاصیت خرمالو * موزه مردم‌شناسی اردبیل؛ دریای فرهنگ و هنر ایرانی * در شب سال نو زیباتر به نظر برسید * 12فرمان خودمراقبتی نوجوانان برای پیشگیری از اچ.آی.وی/ ایدز * ۱۵درمان خانگی برای آفتاب سوختگی * خواص شاهدانه * شهادت امام جعفرصادق علیه السلام * شربت ‌های سنتی مناسب برای روزهای گرم * طرز تهیه ژله مغزدار * سرطان دهان چه علامت هایی دارد وچگونه درمان میشود * ســالاد روسـی با ژامبون یک سالاد مجلسی * طرز تهیه جواهر پلو * تهیه ی شیرینی تر در کمترین زمان * جایگزینهای مناسب برای داروهای شیمیایی * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * آشنايي با خواص كدو سبز * گیاه جعفری * آشنایی با علامت های فشار خون بالا و راههای پیشگیری از آن * منافذ پوستتان را اینگونه ببندید * اس ام اس عاشقانه تبریک نوروز * خواص بادام زميني * چگونه شل شدن و افتادگی پوست را درمان کنیم * بستنی رولی چیست؟ * جوک و اس ام اس خنده دار تبریک عید * نکات بسیار جالب برای گرفتن عکس با موبایل * 6 سبزی که پخته شان مغذی تر است * زیارت حضرت رسول (ص)در روز شنبه * طرز تهیه خورش کلم بروکلی * بستنی چیست؟ * طرز تهیه ته چین آلو و اسفناج با مرغ * روغن کرچک برای تسکین آرتروز * چگونه استعداد کودکان خود را بشناسیم * طرزتهیه پای سیب دسر خوشمزه * طرز تهیه شیرینی کره ای مخصوص نوروز * چطور از زخم محل جراحی مراقبت کنیم؟ * اعمال روز اول ماه رمضان * خواص خرمالو * راهنمای کلی و مفید برای خرید لپ تاپ * خواص بستنی * چربی های دور شکمی و تصورات غلط ما! * چند نشانه سرطان که جدی گرفته نمیشود * خلاصه ی زندگی حضرت محمد (ص) * کم خوابی خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش میدهد * کبد چرب * ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام * منظور از spam در ایمیل چیست؟ * خواص شکلات سیاه * خواص شگفت انگیز کدو تنبل * برگشت موهای راکد به موهای سالم * 16 ترفند برای حداكثر استفاده از باتری لپ تاپ ! * گیاهان رقیق کننده ی خون * پارک ساعی * خواص انجير خشك * خواص ذرت * طرز تهیه ی سوپ ماست * فضیلت قرائت سوره های قرآن * 15 روش شگفت انگیز جو برای مراقبت از پوست، مو * ازدواج امیر المؤمنین(ع) با فاطمه(س) * طرز تهیه شیرینی پنج طعم کره ای * فرق دست نویسی و تایپ در اطفال * آنچه در باره آدامس باید بدانید * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(2) * سخنان زیبا و آموزنده از بزگان جهان