>> خانواده >> زناشویی >> ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت  مشاوره پزشکی  قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج


امروزه بسیاری از افراد بر این باور هستند که چه کسی می تواند بهتر از پسرعمو، پسر خاله، دخترخاله و یا دختر عمو که خانواده ها نیز شناخت بهتری نسبت به یکدیگر دارند ، مناسب ازدواج باشند. شاید به دلیل همین تفکر است که با وجود تلاش ها در جهت پیشگیری و تشخصی بیماری های ژنتیکی هنوز هم سالانه هزاران نوزاد مبتلا به بیماری های مادرزادی در کشور متولد می شوند. بطور کلی ازدواج بی خطر دنیا سراغ نداریم. ازدواج هر فرد با هر فرد غریبه ای احتمال خطری حدود 2 تا3 درصد دارد. ازدواج با خویشاوندان بر حسب درجه خویشاوندی متفاوت است. ازدواج خویشاوندان درجه یک (ازدواج برادر و خواهر ما و یا ازدواج پدر و مادر با فرزند) و ازدواج درجه دو (ازدواج دایی با خواهر زاده) که این دو گروه در اکثر ادیان حرام است. ثابت شده است که به دلیل تشابه ژنی زیاد خطر تولد فرزند مبتلا به ناهنجاریها و عقب ماندگی ذهنی خیلی زیاد است. خویشاوندان درجه سه (پسر عمو- دختر عمو و دختر خاله - پسر خاله) که به فراوانی باهم ازدواج می کنند که مورد نویسنده هم چنین است، مانع خاصی وجود ندارد به شرط آنکه در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاریهای عمده وجود نداشته باشد. به هر حال گر چه اکثر متخصصین ژنتیک برای ازدواج خویشاوندان درجه یه به بالا مانعی نمیبینند ولی در صورت امکان ، بهتر است قبل از ازدواج با مشاوره ژنتیک، مشورت شود. در این مشاوره ، اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک در اختیار بیماران و خانواده های آنان قرار داده می شود. این مشاوره هر زمان که بعید ترین احتمال یک اختلال ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد ضروری است.

ضرورت انجام مشاوره پزشکی

قبل از ازدواج وجود ‪ ۱۳‬هزار نوع بیماری ژنتیکی ، انجام مشاوره های پزشکی قبل از ازدواج را ضروری کرده است. زوجین دارای نسبت فامیلی باهم، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوجین ، سابقه نازایی ، سقط و مرده زایی از نشانه های خانواده های در معرض خطر تولد کودکان بیمار هستند و قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری با هدایت مراکزی از جمله بهزیستی ، دفترخانه های ثبت ازدواج ، مطب ها و مراکز بهداشتی و درمانی می توان از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت ها پیشگیری کرد. درصد شیوع بیماری سندرم داون در کشور ناشی از ازدواج های فامیلی بالا است و بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به رغم صرف هزینه های میلیونی در دهه دوم زندگی فوت می کنند. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی پرهیز کرده و در صورت اصرار ، این ازدواجها باید کنترل شده و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره های ژنتیکی باشد.

وظایف پزشک در قبال فرد مورد مشاوره

همان گونه که خصوصیت منحصر به فرد بیماری ژنتیکی ، تمایل آن به عود در داخل خانواده هاست، جنبه منحصر به فرد مشاوره ژنتیکی ، تمرکز آن نه تنها بر بیمار اولیه ، بلکه بر اعضای خانواده بیمار ، هم در حال حاضر و هم در آینده می باشد. مشاوره ژنتیکی که از فعالیتهای محوری در ژنتیک پزشکی است، نه تنها با اطلاع دهی به بیمار و خانواده اش ، بلکه با ایجاد مشاوره جهت دار از نظر روانشناسی برای کمک به سازگار شدن افراد و تطابق با تاثیرات اختلال در خانواده سروکار دارد. استانداردهای تعیین شده مراقبت پزشکی مستلزم آن هستند که ارائه دهندگان خدمات ژنتیکی شرح حالی بدست آورند که شامل اطلاعات خانوادگی و نژادی باشد. در مورد مخاطرات ژنتیکی بیماران و اعضای خانواده شان به آنها توصیه های لازم را ارائه کنند. آزمایش ژنتیکی یا تشخیص پیش از تولد ، در صورت لزوم ، پیشنهاد دهند و درمان گوناگون یا راههای اداره و تدبیر جهت کاستن خطر بیماری را ذکر کنند. مشاوره ژنتیکی ، محدود به ارائه اطلاعات و محاسبه خطر بیماری نیست، بلکه نوعی روند ارتباطی است. توانایی تعریف و تعیین موضوعات روانی _ اجتماعی پیچیده مرتبط با نوعی اختلال ژنتیکی در یک خانواده ، نقش مرکزی را در این کار ایفا می کند. توجه به این موضوعات ، احتمالا به موثرترین وجه از طریق تماس دوره ای با خانواده در طول زمان و با مرتبط شدن موضوعات پزشکی یا اجتماعی با زندگی افراد مبتلا ، انجام می شود. مجموعه این موارد باعث می شود بر امتناع از ازدواج فامیلی تأکید کنیم، اما اگر کسانی به هر دلیل تن به ازدواج فامیلی دادند باید ذهنیت منفی را از خود دور کنند. ازدواج فامیلی از طرف کارشناسان توصیه نمی شود، اما اگر اتفاق افتاد هم فاجعه رخ نداده است. افراد می توانند با حساسیت زدایی از موضوع، زندگی خوبی داشته باشند بسیاری از زوج ها ازدواج فامیلی داشته اند و سال ها در کمال آسایش و آرامش در کنار هم زندگی کرده اند. باید توجه داشت که ذهنیت منفی، خود می تواند مشکل ساز شود. روان شناسی مثبت می گوید این ذهنیت می تواند زندگی را به کام افراد تلخ کند. بنابراین زوج هایی که ازدواج فامیلی داشته اند باید این ذهنیت را از خود دور کنند. البته باید توصیه های پزشکی را نیز در این زمینه مدنظر داشت و آزمایش های لازم را پیش از ازدواج و برای بارداری انجام داد.

تعداد بازدید از این مطلب: 968


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* پیشگیری سرطان پروستات با گوجه فرنگی * لیموناد توت فرنگی * زیردریایی شیک شرکت فراری به شکل خودرو سواری * اسامی فراورده های غذایی غیر مجاز اعلام شد * درمان گیاهی بیماری پروستات * طرز تهیه شنیسل روسی * معرفی هادرد دیسک 4 ترابایتی * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * اس ام اس خنده دار(5) * گلابی * درمان بیماران کلیوی با سلول‌های بنیادی وارد فاز بالینی شد * طرز پخت خورش کرفس * موس بلوط دسر ژلاتینی شیک * اس ام اس خنده دار(4) * شامی کباب سبزیجات * طرز تهیه ژله مغزدار * 12فرمان خودمراقبتی نوجوانان برای پیشگیری از اچ.آی.وی/ ایدز * بستنی رولی - دستگاه بستنی ساز رولی * اعمال شبهای دهه ی آخر ماه رمضان * کوکوی گردو و گوشت * خواص تربچه-تربچه، تصفیه کننده خون * طرز تهیه شیرینی پنج طعم کره ای * داستان کوتاه زیبا و خواندنی * عرق کاسنی و خواص آن * شیرنی رزت دارچینی * چرا هنگام پختن غذا در دیگ‌ های مسی بزرگ کفگیر را همیشه داخل آن می‌ گذارند؟ * شیرینی نوروزی گردویی مینیاتوری * خواص سویا * فوايد زیاد سير براي سلامتي * ۱۴ دانستنی جالب در مورد اینترنت * استراگانف با کوفته ریزه، شام ایتالیایی * گیاه جعفری * خواص پسته * طرز تهیه کباب چوبی * نکاتی برای جوان ماندن پوست * چند روش برای تازه ماندن و ماندگاری بیشتر بعضی سبزیجات * کاهش وزن با نوشیدن آب گرم بعد از هر وعده غذایی * طرز تهیه خورش بادمجان مجلسی * خواص گل ختمی * کسب و کاریی با حاشیه سود 400% * طرز تهیه خوراک راسته * آسم و ۷ قانون غذایی * آیس رولی بستنی هزار مزه * فضیلت قرائت سوره های قرآن * طرز تهیه ی خورشت قرمه سبزی * اس ام اس عاشقانه تبریک نوروز * چگونه ریموت کنترل ها را تمیز کنیم؟ * طرز تهیه ی باقلوا * گیاه معجزه گر و مهمترین خواص درمانی بابونه * طرز تهیه شامی پوک * سخنان زیبا و آموزنده بنجامین فرانكلین * طرز تهیه ته چين مرغ * نقاشی با شابلون روی دسر * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * خواص نوتلا - نوتلا در بستنی کاردکی * فواید و مضرات استفاده از اینترنت * کشف شب‌پره‌­ای 100 میلیون ساله * خواص گل سرخ، * لذّت زندگى‏ * پودینگ خامه ای شکلاتی یک دسر ساده و خوشمزه * طرز تهیه کیک فنجانی بدون فر * اینترنت مارکتینگ * اس ام اس خنده دار(7) * طرز تهیه رولت ساده * منشا بوی بد دهان چیست؟ * ترجمه قرآن و حدیث؛ چالش های پیش رو * دستگاه بستنی ساز * خورش آلو مرغ، برای مجالس رسمی * پارک ساعی * شخصیت شناسی افراد بر اساس گروه خونیشان