>> خانواده >> زناشویی >> ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت  مشاوره پزشکی  قبل از ازدواج

ازدواج فامیلی و ضرورت مشاوره پزشکی قبل از ازدواج


امروزه بسیاری از افراد بر این باور هستند که چه کسی می تواند بهتر از پسرعمو، پسر خاله، دخترخاله و یا دختر عمو که خانواده ها نیز شناخت بهتری نسبت به یکدیگر دارند ، مناسب ازدواج باشند. شاید به دلیل همین تفکر است که با وجود تلاش ها در جهت پیشگیری و تشخصی بیماری های ژنتیکی هنوز هم سالانه هزاران نوزاد مبتلا به بیماری های مادرزادی در کشور متولد می شوند. بطور کلی ازدواج بی خطر دنیا سراغ نداریم. ازدواج هر فرد با هر فرد غریبه ای احتمال خطری حدود 2 تا3 درصد دارد. ازدواج با خویشاوندان بر حسب درجه خویشاوندی متفاوت است. ازدواج خویشاوندان درجه یک (ازدواج برادر و خواهر ما و یا ازدواج پدر و مادر با فرزند) و ازدواج درجه دو (ازدواج دایی با خواهر زاده) که این دو گروه در اکثر ادیان حرام است. ثابت شده است که به دلیل تشابه ژنی زیاد خطر تولد فرزند مبتلا به ناهنجاریها و عقب ماندگی ذهنی خیلی زیاد است. خویشاوندان درجه سه (پسر عمو- دختر عمو و دختر خاله - پسر خاله) که به فراوانی باهم ازدواج می کنند که مورد نویسنده هم چنین است، مانع خاصی وجود ندارد به شرط آنکه در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاریهای عمده وجود نداشته باشد. به هر حال گر چه اکثر متخصصین ژنتیک برای ازدواج خویشاوندان درجه یه به بالا مانعی نمیبینند ولی در صورت امکان ، بهتر است قبل از ازدواج با مشاوره ژنتیک، مشورت شود. در این مشاوره ، اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک در اختیار بیماران و خانواده های آنان قرار داده می شود. این مشاوره هر زمان که بعید ترین احتمال یک اختلال ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد ضروری است.

ضرورت انجام مشاوره پزشکی

قبل از ازدواج وجود ‪ ۱۳‬هزار نوع بیماری ژنتیکی ، انجام مشاوره های پزشکی قبل از ازدواج را ضروری کرده است. زوجین دارای نسبت فامیلی باهم، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوجین ، سابقه نازایی ، سقط و مرده زایی از نشانه های خانواده های در معرض خطر تولد کودکان بیمار هستند و قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری با هدایت مراکزی از جمله بهزیستی ، دفترخانه های ثبت ازدواج ، مطب ها و مراکز بهداشتی و درمانی می توان از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت ها پیشگیری کرد. درصد شیوع بیماری سندرم داون در کشور ناشی از ازدواج های فامیلی بالا است و بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به رغم صرف هزینه های میلیونی در دهه دوم زندگی فوت می کنند. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی پرهیز کرده و در صورت اصرار ، این ازدواجها باید کنترل شده و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره های ژنتیکی باشد.

وظایف پزشک در قبال فرد مورد مشاوره

همان گونه که خصوصیت منحصر به فرد بیماری ژنتیکی ، تمایل آن به عود در داخل خانواده هاست، جنبه منحصر به فرد مشاوره ژنتیکی ، تمرکز آن نه تنها بر بیمار اولیه ، بلکه بر اعضای خانواده بیمار ، هم در حال حاضر و هم در آینده می باشد. مشاوره ژنتیکی که از فعالیتهای محوری در ژنتیک پزشکی است، نه تنها با اطلاع دهی به بیمار و خانواده اش ، بلکه با ایجاد مشاوره جهت دار از نظر روانشناسی برای کمک به سازگار شدن افراد و تطابق با تاثیرات اختلال در خانواده سروکار دارد. استانداردهای تعیین شده مراقبت پزشکی مستلزم آن هستند که ارائه دهندگان خدمات ژنتیکی شرح حالی بدست آورند که شامل اطلاعات خانوادگی و نژادی باشد. در مورد مخاطرات ژنتیکی بیماران و اعضای خانواده شان به آنها توصیه های لازم را ارائه کنند. آزمایش ژنتیکی یا تشخیص پیش از تولد ، در صورت لزوم ، پیشنهاد دهند و درمان گوناگون یا راههای اداره و تدبیر جهت کاستن خطر بیماری را ذکر کنند. مشاوره ژنتیکی ، محدود به ارائه اطلاعات و محاسبه خطر بیماری نیست، بلکه نوعی روند ارتباطی است. توانایی تعریف و تعیین موضوعات روانی _ اجتماعی پیچیده مرتبط با نوعی اختلال ژنتیکی در یک خانواده ، نقش مرکزی را در این کار ایفا می کند. توجه به این موضوعات ، احتمالا به موثرترین وجه از طریق تماس دوره ای با خانواده در طول زمان و با مرتبط شدن موضوعات پزشکی یا اجتماعی با زندگی افراد مبتلا ، انجام می شود. مجموعه این موارد باعث می شود بر امتناع از ازدواج فامیلی تأکید کنیم، اما اگر کسانی به هر دلیل تن به ازدواج فامیلی دادند باید ذهنیت منفی را از خود دور کنند. ازدواج فامیلی از طرف کارشناسان توصیه نمی شود، اما اگر اتفاق افتاد هم فاجعه رخ نداده است. افراد می توانند با حساسیت زدایی از موضوع، زندگی خوبی داشته باشند بسیاری از زوج ها ازدواج فامیلی داشته اند و سال ها در کمال آسایش و آرامش در کنار هم زندگی کرده اند. باید توجه داشت که ذهنیت منفی، خود می تواند مشکل ساز شود. روان شناسی مثبت می گوید این ذهنیت می تواند زندگی را به کام افراد تلخ کند. بنابراین زوج هایی که ازدواج فامیلی داشته اند باید این ذهنیت را از خود دور کنند. البته باید توصیه های پزشکی را نیز در این زمینه مدنظر داشت و آزمایش های لازم را پیش از ازدواج و برای بارداری انجام داد.

تعداد بازدید از این مطلب: 1475


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* عظمت شب قدر * طرزتهیه پای سیب دسر خوشمزه * با این آموزش از سرقت اطلاعات خود محافظت کنید * خصوصیات نعناع * عكس پروفایل تان، نشانه شخصیت شماست! * 20 خاصیت دارویی معجون سیاه دانه و عسل * اعمال مخصوصه ماه شعبان * آموزش چک کردن ایمیلهای yahoo با OutLook * سوفله پرتقال، یک دسر متفاوت فرانسوی * هر آنچه که باید در مورد دیابت بدانیم * کسانی که زیاد آرایش میکنند چه ویژگی شخصیتی دارند؟ * تمبر هندی و خواص آن * خواص دارویی بنفشه معطر * مغز پیر نمی‌شود! * خواص نارنگی * واکسیناسیون موثرترین راه برای ارتقای سلامت کودکان است * سالاد میگو مجلسی! * علامت های افسردگی کودکان * نشانه های فقر آهن * ژله ی گلداره تک نفره * در مورد جوش چه میدانید؟ * خواص بادام هندي * قدیمی ترین میدان ساعت شهری در ایران * طرز تهیه ی پیتزا مخلوط * عاشقانه ی دلتنگی * علائم روی مواد غذایی نشانه چیست؟ * جوک های جدید و خنده دار بسیار خفن و شاد * هفت روش برای جلوگیری از هک شدن * کبد چرب * تغیر صدای هنگ آوت ,وایبر,واتس آپ و فیسبوک * اعمال شب اول ماه رجب * ریزه کاری های انجماد * خواص انبه * دسر ماست و لبو * کباب کشمیری با سس مخصوص * 6 دلیل خوب برای خوردن بیشتر پرتقال * بیماری کبد چرب * فشار خون و دیابت شایع ترین دلایل نارسایی کلیوی * توصیه هایی برای کاهش تماس با امواج موبایل * خواص درمانی به لیمو * شیرموز شکلاتی * گیاه اسطوخودوس * خواص سیر وحشی * خواص سیب * علل دعوای خواهر وبرادر * سوپ سیب و کلم بروکلی * درمان آکنه, علت بروز آکنه,افراد آکنه ای * چرا هنگام پختن غذا در دیگ‌ های مسی بزرگ کفگیر را همیشه داخل آن می‌ گذارند؟ * فلفل * اسامی فراورده های غذایی غیر مجاز اعلام شد * خواص میوه دراگون - میوه دراگون در بستنی هزارمزه * تنبيه نفس‏ * یک برنامه غارنوردی برای مسافران خوزستان * پسر ۷ ساله‌ای که اندازه گوگل می‌داند! * معنی علائم روی برچسب مواد غذایی * یاس کبود (شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام) * 10 عادت غلطی که به قلب آسیب می زنند * IP چیست و چه کاربردی دارد؟ * لیموناد توت فرنگی * سیب زمینی * خواص ریحان * کباب گوشت با ریواس * سیب زمینی ترشی وخواص آن * طرز تهیه بادمجان با سس ماست * طرز تهیه کیک فنجانی بدون فر * درکه تهران * طرز تهیه باقالی قاتق غذای گیلانی * لیموناد تمشکی * ماسکی بسیار خوب برای پوست های چرب و جوش دار * چگونه عمر ماشین لباس شویی را زیاد کنیم