خانه درباره ما ثبت نام ورود تماس با ما

دنیای ایرانیان

شما اینجا هستید : پزشکی و سلامت مقالات پزشکی آفت و مهمترین علل آن

آفت و مهمترین علل آن
آفت و مهمترین علل آن

آفت ها" زخم هاي كوچكي هستند كه در مخاط هاي دهان ايجاد مي شوند. اين زخم ها معمولا عود كننده، رايج و دردناك هستند اما خطرناك نخواهند بود.

اما علت دقيق اين ناراحتي چيست؟

آفت؛ زخم هايي جزئي آفت ها يا التهابات دهاني زخم هاي جزئي هستند كه روي مخاط دهان در سطح زير لب ها، گونه ها، لثه ها و زبان ظاهر مي شوند. بروز اين زخم ها به گسيختگي اجزاي مخاط ها بستگي دارد و ممكن است به شكل تك يا پراكنده ايجاد شود. آفت ها معمولا سفيد يا مايل به زرد هستند و اطراف آنها قرمز است. اندازه آنها نيز بسيار متغير است و ممكن است به اندازه سر سوزن تا چند سانتي متر پهن شود. با وجود اينكه زخم هايي سطحي هستند اما بسيار دردناكند.

علل ايجاد آفت

علل متعددي در بروز آفت ها دخيل اند و عموما به سختي مي توان علت دقيق را تشخيص داد: زخم درون دهان يا لثه ها غالبا در پي درمان هاي دندانپزشكي سايش دندان شكسته يا پروتز دندان به مخاط هاي دهان، گونه ها، لب ها و زبان ,استرس ,خستگي,آلرژي,مصرف بعضي از خوراكي ها,عملكرد نادرست سيستم ايمني كمبود ريز مغذي ها عفونت استعمال دخانيات شيمي درماني و راديوتراپي به وجود میاید.

تشخيص علت بروز آفت مي تواند در بهبود و پيشگيري از پيشرفت بيماري موثر باشد. در واقع، اين زخم ها خفيف هستند و خود به خود بهبود مي يابند اما بعضي اقدامات مانند رعايت بهداشت دهان و دندان، استفاده از بيكربنات سود و ... روند درمان را تسريع مي كنند.

همچنين حذف علل زمينه ساز مي تواند از بروز آفت پيشگيري كند. و بهتر است بدانيد كه ... گرچه در غالب موارد آفت ها، زخم هايي جزئي هستند اما بعضي از آنها مي توانند سرطان زا باشند. در صورتي كه دچار آفت هاي عود شونده و مكرري هستيد، بهتر است به دندانپزشك مراجعه نماييد تا از بهداشت صحيح دهان و دندان و پيشگيري از علل زمينه ساز آگاه شويد.

تعداد بازدید از این صفحه : 1392 ساعت و تاریخ انتشار : 00 : 00 : 00 -622/10/10


آخرین مطالب مشابه

رابطه نوع غذا‌خوردن و شخصیتتان را بدانید! چگونه از دست کمردرد رهایی یابیم؟ آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ سکته قلبی ، این افراد در یک قدمی سکته قلبی قرار دارند! کاهش کلسترل ، 9 روش برای کاهش کلسترول درمان بیماران کلیوی با سلول‌های بنیادی وارد فاز بالینی شد تب در کودکان را جدی بگیریم چه چیزهایی را در مایکروفر قرار ندهیم؟ سرطان خون و علائم آن کلرپروپامید

شما هم نظر بدهید


جدیدترین مطالب

مطالب پیشنهادی