>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> اسماء

اسماء

اسماء


دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى از آنها اشاره ميشود: برخى از نكته سنجان و آگاهان به معارف براين عقيدهاند كه مراد از اسماء الفاظ و كلمات نيستند، زيرا دانستن الفاظ و كلمات نمى تواند سبب برترى آدم بر فرشتگان باشد، چون فرشتگان و غيرفرشتگان هم قدرت يادگيرى همه كلمات و الفاظ را دارند، بلكه منظور از اسماء، مسميات و حقايقى است كه به دليل آيات بعد در غيب آسمانها و زمين اند، و در نظام خلقت و هستى كاربُرد محورى دارند و ضمير «هم» در آيه 31 در جمله‏ عَرَضَهُمْ‏ و هؤلاء در جمله‏ أَنْبِئُونِي بِأَسْماءِ هؤُلاءِ و چهار ضمير «هم» در آيه 33 بر اين كه مقصود از اسماء مسميات زنده و كامل و مؤثر در عرصه هستى است دلالت روشن دارد.

الميزان ميگويد: آنانى را كه خدا برفرشتگان عرضه داشت حقايق عالى و ناپيدائى هستند كه نزد خداوند قرار دارند، و خداوند هر اسمى را در اين جهان به بركت آنان ايجاد نمود و آنچه در زمين و آسمان هاست از پرتو نور آنان ميباشد «1».

اميرالمؤمنان (ع) در تعقيب نماز خود متوسل به دعائى بسيارمهم بودند كه بر واقعيات كشف شده برآدم و اين كه منطبق بر حقايق موجود در غيب آسمانها و زمين است دلالت دارد، حقايقى كه از ملائكه پنهان بود، و قدرت احاطه علمى برآن را نداشتند. «واسالك باسمك الذى خلقت به عرشك الذى لايعلم ماهو الا انت واسالك يا الله باسمك الذى تضعضع به سكان سماواتك واستقر عرشك و اسالك باسمك الذى اقمت به عرشك وكرسيك فى الهواء واسالك باسمك الذى دعاك به حملة الاسم يا الله الذى لايعمله ملك مقرب ولاحامل عرشك و لاكرسيك الامن علمة ذلك:» «2»

از تو درخواست دارم به حقّ اسمت كه به وسيله آن عرش خود را كه كسى جز تو نمى داند ماهيت و حقيقتش چيست آفريدى، و اى خدا از تو درخواست دارم به حق اسمت كه به خاطر آن ساكنان آسمان هايت ترسان و هراسان اند، و تخت فرمان روائى است بر هستى مستقر است، و از تو درخواست دارم به حق اسمت كه به وسيله آن عرشت و تخت فرمان روائى ات را بدون تكيه برچيزى برپا داشتى، و از تو اى خدا درخواست دارم به حق اسمت كه تو را حاملان اسم، به وسيله آن ميخوانند اسمى كه نه آن را فرشته مقرب ميداند و نه حاملان عرشت و نه حاملان كرسى ات مگر كسى كه خودت آن اسم را به او تعليم دهى. در ديگر دعاهائى كه از اهل بيت عصمت و طهارت نقل شده به اين معنا اشاره شده است: «وبالاسم الذى خلقت به العرش، وبالاسم الذى خلقت به الكرسى، وبالاسم الذى خلقت به الارواح ...» «3»

و به حق اسمى كه به وسيله آن عرش را آفريدى، و به حق اسمى كه به وسيله آن كرسى را به وجود آوردى، به حق اسمى كه ارواح را خلق نمودى ... با توجه به اينگونه دعاها و روايات بسيارمهمى كه مشابه اين دعاهاست ميتوان احتمال داد كه مراد از همه اسماء در اين آيه شريفه اسماء حسنى است كه فقط موجودى چون انسان ميتواند در محدوده سعه وجودياش مظهر و مطلع الفجر آن اسماء كه حقايق نوريه و ملكوتيه و مؤثر در ايجاد هستند باشد، و مظهر اتم و اكملش پيامبراسلام و امام معصوماند كه مسميات مظهرى و مُظهرى آن اسماء اند، چنان كه در روايات معتبر از آن بزرگواران نقل شده كه فرموده اند: «نحن والله الاسماء الحسنى» به خدا سوگند ما اسماء حسنى هستيم. و بنا به پارهاى از روايات علاوه بر تعليم اصل اسماء حسنى به آدم، مظاهر آن اسماء را كه پيامبر و اهل بيتاند به تعليم كشفى به آدم تعليم داد چنان كه صدوق در كتاب كمال الدين و تمام النعمة و نورالثقلين از حضرت صادق امام به حق ناطق نقل ميكند كه آن حضرت فرمود: «ان الله تبارك وتعالى علم آدم (ع) اسماء حجج الله كلّها ثم عرضهم .. و هم ارواح ... على الملائكة ....» «4»

بى ترديد خداى تبارك و تعالى اسماء همه حجت هاى خود را به آدم درحالى كه به صورت ارواح بودند تعليم داد، سپس آنان را به فرشتگان ارائه داد ... بسيارى از مفسران ميگويند: مراد از اسماء نام همه موجودات و روش صنايع، و آبادى زمين، و نام طعامها و دواجات، و راه استخراج معادن و كاشتن اشجار، و منافع آنها و هر آن چه كه به مصلحت دين و دنياى انسان است ميباشد. «5»

ولى بايد گفت يادگيرى اين نامها و روشها كه ربطى هم به غيب آسمانها و زمين ندارد بر فرشتگان دشوار نبود، و امتيازى براى انسان كه دانستن اسماء به معناى اول مدخليت در خلافت او داشت به حساب نمى آيد، چون همه اين نامها كه در ارتباط با طبيعت عالم و ظاهر جهان هستى است و بيرون از غيب‏ آسمانها و زمين است امورى اعتبارى است كه با وضع الفاظ براى اشياء و عناصر پديد آمده، و در بسيارى از آنها دست بشر در كار بوده است.

منابع : کتاب : تفسير حكيم جلد یک

نوشته : استاد حسین انصاریان

تعداد بازدید از این مطلب: 921


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* سوفله آناناس دسری ساده و خوشمزه * تعریف شوره سر ، علت شوره و روشهای درمان خانگی * اعمال روز پنج شنبه * فضیلت قرائت سوره های قرآن * کاربرد آگار آگار در صنایع غذایی - روش استفاده از آگار آگار * یازده حق برای زنان در قرآن * طرز تهیه خمیر پیتزا * متون ادبی زیبا برای تبریک سال نو * این ریمل ها را نخرید * آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ * خلاصه ی زندگی حضرت محمد (ص) * طرز تهیه کباب چوبی * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * آیا خوردن بستنی در پاییز و زمستان مفید است ؟ * لیموناد زنجبیلی * طرز تهیه کباب مرغ یونانی * طرز تهیه شامی پوک * عسل، طول عمر را زیاد می‌کند * خواص عرق آویشن * تازه های تست روان شناسی * بوستان نوروز * چگونه حافظه ی گوشی های اندروید خود را بیفزایم؟ * خواص طالبی * پارک قیطریه * این خوردنی ها پوست تان را نابود می کند * روش های برقراری امنیت رمز عبور * طرز تهیه کیک بستنی شکلاتی * مرغ سوخاری با چاشنی لیمو چینی * قدیمی ترین میدان ساعت شهری در ایران * آموزش کامل نصب و ترفند های تلگرام * خواص شنبلیله * روش پخت چند غذای خوشمزه با لوبیا * لیموناد صورتی با تکه های ژله * طرز تهیه شیرینی مشهدی * روش درمانی مؤثر برای طاسی * لذّت زندگى‏ * کسب و کاریی با حاشیه سود 400% * رولت ژله رنگین کمان * سخنان شیهد مطهری * خواص زعفران ، در مورد خواص زعفران چه میدانید؟ * طرز تهیه فلافل خانگی خوشمزه و ترد * طرز تهیه یک ژله بستنی خوشمزه,یک دسر تابستانی * موزه مردم‌شناسی اردبیل؛ دریای فرهنگ و هنر ایرانی * سخنان دکتر محمود حسابی(1) * جدول زمان نگهداری برخی مواد غذایی در یخچال و فریزر * طنز مثلا الکی... * بازار اردبیل * ضايع كردن نماز * سرپيچى از اهل بيت عليهم السلام‏ * طرز تهیه باقلوای یزدی با خمیر یوفکا * 5خوراکی برای شادابی بیشتر * تلاش محققان ایرانی برای درمان ضایعات عصبی با فناوری نانو * طرز تهیه پاناکوتا توت فرنگی دسر فصل بهار * خواص گلپر * استرس\" عامل افزایش بروز \"آلرژی\" * چای زرد چوبه و سم زدایی از کبد * باورهای غلط و متداول در مورد تناسب اندام * پاک کردن جای انگشت از روی ظروف استیل * آگار آگار چیست؟ * دستگاه بستنی ساز رولی و طرز تهیه بستنی رولی با آن * طرز تهیه ی دلمه ی بادمجان * خواص ویتامین H * شخصیت شناسی افراد بر اساس گروه خونیشان * اسامی قرآن در قرآن و احادیث نبوی * خواص شگفت انگیز کدو تنبل * رول بستنی چیست * تشنج در کودکان و نکاتی برای کاهش تشنج * تسکین میگرن با استفاده از مرزنجوش * چند روش برای جلوگیری از هک شدن * اس ام اس خنده دار(7)