>> سلامت >> پزشکی >> حساسیت چشم و درمان آن

حساسیت چشم و درمان آن

حساسیت چشم و درمان آن


شناخت آلرژی چشم

آلرژی چشم موجب قرمزی و پف چشمانتان شده است؟ شما تنها نیستید. بسیاری از مردم دنیا آلرژی چشم یا التهاب ملتحمه آلرژیک دارند. کمپرس سرد پیش از بیرون رفتن، می‌تواند راه حل سریعی برای مشکلتان باشد اما برای رفع بلند مدت مشکل باید محرک‌ها را شناسایی کرده و علائم را درمان کنید.

علائم آلرژی چشم

علائم آن می‌تواند شامل قرمزی در سفیدی چشم یا سطح داخل پلک باشد. علائم دیگر شامل خارش چشم، اشک ریزش، تاری دید، احساس سوزش، تورم پلک و حساسیت به نور است. آلرژی چشم می‌تواند به تنهایی یا همراه با آلرژی بینی و بیماری آلرژی پوستی (اگزما) اتفاق بیافتد. تنها راه اطمینان یافتن از آلرژی چشم این است که به پزشک مراجعه کنید.

چرا آلرژی موجب قرمزی چشم میشود

آلرژی چشم زمانی اتفاق میافتد که چشم‌ها در معرض مواد آلرژی‌زا مانند گرده یا شوره بدن حیوانات قرار می‌گیرند. سلول‌های چشم به نام ماست سلها، هیستامین و مواد شیمیایی دیگر آزاد می‌کنند که موجب التهاب می‌شود و نتیجه آن خارش، قرمزی و آبریزش چشم است.

چشمانتان را نمالید

مالیدن چشمانی که خارش دارند اگر چه ممکن است وسوسه کننده باشد اما می‌تواند مشکل را تشدید کند. مالیدن چشم‌ها ممکن است موجب شود ماست سلها مواد شیمیایی بیشتری آزاد کنند که موجب می‌شود چشمهایتان بیشتر دچار خارش شود. به جای آن در صورتی که لنز دارید آن را در بیاورید، از آرایش چشم خودداری کنید و از کمپرس سرد بر روی چشم استفاده کنید. دستانتان را مرتب بشویید.

توصیه هایی برای پنهان کردن آلرژی چشم

 

از پوشاننده‌های غیر حساسیت‌زا (hypoallergenic) برای کمک به پنهان کردن حلقه تیره اطراف چشم کمک بگیرید. سعی نکنید با آرایش شدید آن را بپوشانید،این کار فقط توجه را به قرمزی و آبریزش چشمتان جلب می‌کند. به جای این کار توجه را به بخش دیگری از صورتتان جلب کنید.

محرک آلرژی چشم: گرده

اگر در محیط طبیعت قرار دارید و چشمانتان شروع به آبریزش کرده است ممکن است التهاب ملتحمه آلرژیک فصلی داشته باشید. گرده‌های درختان، علف‌ها و سبزه‌ها بدترین آلرژی‌زاها هستند. وقتی مقدار گرده‌ها در هوا زیاد می‌شود در خانه بمانید، پنجره‌ها را ببندید و تهویه هوا را روشن کنید. برای دور نگه داشتن گرده‌ها از چشمانتان از عینک استفاده کنید.

آلرژی‌زاهای درون خانه: شوره حیوانات

شوره حیوانات خانگی، مایت‌های موجود در غبار و کپک (mold) اصلی‌ترین مواد آلرژی زای چشم در داخل خانه‌ها هستند. این محرکها موجب علائم به مدت طولانی می‌شوند. برای کمک به کنترل آلرژی نسبت به حیوانات، آن‌ها را دور از اتاق خواب نگه دارید و پس از تماس با آن‌ها دست‌های خود را بلافاصله بشویید تا کمتر در معرض مواد آلرژی‌زا قرار بگیرید. به محض این که به خانه رسیدید، لباس‌های خود را عوض کنید.

تمیز کردن مواد آلرژی زا

اگر مایت‌های گرد و خاک موجب آبریزش چشم در شما می‌شود، آن‌ها را از روبالشی و رختخواب خود بیرون کنید. ملحفه‌ها را با آب داغ بشویید و سطح رطوبت در خانه را بین 30 تا 50 درصد نگه دارید. کف خانه را با طی مرطوب تمیز کنید، زمین را جارو نزنید چون مواد آلرژی زا را در هوا پراکنده می‌کند.

آلرژی چشم و کپک

اگر کپک در خانه موجب مشکلات چشم در شما شده است به طور منظم حمام و دستشویی، آشپزخانه و زیرزمین که کپک‌ها در آن‌ها پنهان شده‌اند را تمیز کنید. یک رطوبت‌گیر تهیه کرده و آن را مرتب تمیز کنید. فیلتر ذرات هوا با کارایی بالا (HEPA ) می‌تواند کمک کند هاگ‌های کپک‌ها پیش از این که به چشمان شما حمله کنند، در فیلتر گیر بیافتند.

درمان آلرژی چشم

بیشتر قطره‌های آلرژی چشم ممکن است همان داروی مورد استفاده برای درمان آلرژی بینی باشد: آنتی هیستامین‌ها، ضد احتقان‌ها و پایدار کننده‌های ماست سلها. آنتی هیستامین‌ها با جلوگیری از تاثیر هیستامین با علائم آلرژی مبارزه می‌کنند که می‌تواند به کاهش خارش کمک کند. پایدار کننده‌های ماست سل، با جلوگیری از آزاد سازی مواد شیمیایی مانند هیستامین از ماست سلها، التهاب را کاهش میدهد.

قطره آلرژی چشم

جایگزین‌های اشک، مواد آلرژی زا را از چشم شسته و خارج می‌کنند و چشم را مرطوب نگه می‌دارند. قطره‌های ضد احتقان (دکونژستانت) رگهای خونی چشم را منقبض می‌کنند که این کار قرمزی چشم را کاهش میدهد، اما استفاده بلند مدت از این قطره‌ها ممکن است علائم را بدتر کند. هر دو نوع قطره چشمی به صورت بدون نسخه در دسترس هستند. در برخی از بیماری‌ها افراد نباید از انواع مشخصی از قطره‌های چشمی استفاده کنند بنابراین با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

داروهای خوراکی آلرژی چشم

آنتی هیستامین‌ها و ضد احتقان‌های خوراکی ممکن است به کنترل علائم آلرژی چشم کمک کند. با این حال آنتی هیستامین‌های خوراکی ممکن است بعدها موجب خشکی چشم شوند و ممکن است خواب آلودگی ایجاد کنند. برخی از انواع ضد احتقان‌های بدون نسخه عوارضی مانند خواب آلودگی یا تحریک پذیری دارند. در برخی از بیماری‌های مشخص افراد مبتلا نباید برخی از انواع داروهای خوراکی آلرژی را مصرف کنند بنابراین با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

سایر انواع قطره‌های چشم

قطره آنتی‌هیستامین چشمی، تورم، قرمزی، و خارش را کاهش میدهد. برخی از قطره‌های چشمی هم آنتی‌هیستامین دارند و هم خواص تثبیت کننده ماست سلها. این قطره ها با نسخه و بدون نسخه در دسترس هستند. گزینه‌های تجویزی دیگر می‌تواند شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و قطره های چشمی بر پایه استروئید باشند. آیا آمپول آلرژی میتواند مفید باشد؟ آمپول آلرژی برای آلرژی چشم موثر است. آمپول‌های آلرژی (ایمنی درمانی) به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند که به موادی که موجب علائم آلرژی در شما شده است، عادت کند. این روش معمولا برای آلرژی‌های شدید یک گزینه درمانی محسوب می‌شوند. درمان ممکن است ماهها زمان ببرد و همچنان نیاز به مصرف دارو داشته باشید. در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

پایان یافتن آلرژی چشم از پیشگیری و اشک مصنوعی بدون نسخه گرفته تا قطره‌ها و آمپول‌های آلرژی تزریقی، کارهای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید تا آلرژی چشم را تا حدی بهبود ببخشید. با پزشک خود برنامه عملی بریزید تا امروز آخرین روزی باشد که چشمانتان قرمز و دارای خارش و آبریزش است.

تعداد بازدید از این مطلب: 1021


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص ویتامین H * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * چند نشانه سرطان که جدی گرفته نمیشود * خواص چای ترش * با یک کلیک دسکتاپ خود را قفل کنید + آموزش * توصیه هایی برای افراد مبتلا به دیابت * کباب کشمیری با سس مخصوص * نکاتی که به کودکان برای ایمنی بیشتر باید یاد داد * عسل، طول عمر را زیاد می‌کند * تاثیر بعضی از خوراکی ها بر بیماریها * خاکشیر * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * تفاهم در زندگی زناشویی * پیدا کردن فونت استفاده شده در سایت * جوک و اس ام اس خنده دار تبریک عید * خواص درمانی زنجبیل * نقش مردان در درمان افسردگی پس از زایمان زنان * نحوه تمیز کردن لوسترهای کریستالی * تخمه‌ی کدو * طرز تهیه شیرینی پنج طعم کره ای * علل افسردگی و درمان آن * ترجمه قرآن و حدیث؛ چالش های پیش رو * بستنی و سرگذشت آن * 6 سبزی که پخته شان مغذی تر است * طرز تهیه کوفته از نوع تبریزی * راهکارهایی برای جلو گیری از لوس شدن کودک * داستان کوتاه زیبا و خواندنی * شیشه در مریخ! * کاخ سعد آباد - تهران * صبری که عادی نبود! * خلاصه ی زندگی حضرت محمد (ص) * فشار خون بالا و سکته ی مغزی * آلفنتانیل * EJECT کردن حرفه ای فلش مموری * طرز تهیه بادمجان با سس ماست * اس ام اس عاشقانه و دلتنگی * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک * افسردگي‌ * علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟ * بستنی رولی - دستگاه بستنی ساز رولی * سوپ قارچ و جو پرک * انحراف‌ چشم‌ * هنر فهميدن * نارگیل * 15 روش شگفت انگیز جو برای مراقبت از پوست، مو * اسامی قرآن در قرآن و احادیث نبوی * چربی خون و راه های کاهش * اس ام اس خنده دار(4) * کاهش قند خون با مصرف تخم شنبلیله * طرز تهیه خورش کلم بروکلی * چطور زندگی شاد تری داشته باشیم؟ * راهنمای کلی و مفید برای خرید لپ تاپ * شاه پسند وحشي * سخنان شیهد مطهری * خواص فوق العاده گوشت بوقلمون * شوید پلو با نخود فرنگی * فلفل قرمز و کاهش وزن * اس ام اس عاشقانه (2) * سخنان زیبا و آموزنده بنجامین فرانكلین * خواص گل ختمی * سریع ترین راه برای تسکین دندان دردچیست؟ *  خواص داروئی باقلا * آنچه در باره آدامس باید بدانید * خواص درمانی شلیل * توصیه کارشناسان برای نگهداری میوه و سبزیجات * قفل کردن مرورگر کروم * خواص تغذیه‌ای و درمانی گیاه پیازچه * جدول زمان نگهداری برخی مواد غذایی در یخچال و فریزر * لطفا آلبالو بخورید! * سیب زمینی ترشی وخواص آن