>> خواص خوراکیها >> خواص سبزیجات >> ریواس

ریواس

ریواس


ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری نهفته است اگر از ریشه ی ریواس ضماد فراهم کنید برای محکم شدن استخوان مفید است.

حالا به معرفی ریواس از زبان خودش میپردازیم

اسم من ریواس است - اعراب مرا معرب کرده ، ریباس و ریباج مى گویند در فارسى به ساقه ى زیرزمینى من که عده اى به غلط آنرا ریشه مى دانند، ریوند و اعراب به آن راوند گویند - زادگاه اولیه من ایران ، چین و تبت است .

در ایران در کوه هاى نیشابور - دره توچال - شهرستانک - حصار بند کرج - اطراف ارومیه - کوه هاى رزوند - کوه هاى اطراف اراک - قلعه رستم - اشتران کوه - گنجنامه کردستان - چکاب - تراران تفرش - کوه هاى اطراف تبریز مخصوصا بین تبریز و خوى - کوه تخت بلقیس - دشت ارژن فارس - راجرد قم و بالاخره بلوچستان بطور خودرو به عمل مى آیم - در حالیکه ایرانیان بهترین نوع طبى مرا ریوند چینى مى دانند - هیئت تحریریه ى دائرة المعارف ((درولت )) فرانسه نوع ایرانى را مرغوبتر دانسته و آنرا سفید و سلطنتى مى خوانند (درولت چاپ 1955 صفحه 1260) ساقه ى زیرزمینى من مدتها در زیر زمین باقى مانده و رشد مى نمایند و همین که به آب مى رسند، یک شاخه با برگ بیرون مى دهند - برگ هاى نمونه طبى من بلندتر بوده ، و شبیه دست مى باشند و اردشیر را ((راوند دست )) از آن جهت گفته اند که دستهایى بلند داشت .

طبیعت برگ هاى من سرد است و داراى ویتامین هاى ((آ)) و ((ب )) و به مقدار زیاد ویتامین ((ث )) است ، و از خواص آن یکى آن است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین نموده و قند خون را کم مى نماید. برگ من داراى چندین نوع ترشى است و چون آنرا با کمى قند بجوشانند، طعم مطبوعى پیدا کرده ، و از سردى آن کاسته مى شود و به همین جهت است که شربت من در بین ایرانیان دوستان فراوان دارد.

من مسرت بخش - قابض - مقوى معده و روده ها هستم - پاک کننده جگر - اشتهاآور - برنده ى صفرا و مانع قى مى باشم - براى تنگ نفس و بواسیر مفید مى باشم - در امراض وبایى شکل و اسهال توصیه و تجویز شده ام - مداومت در خوردن من باعث پاکى خون مى شود و دمل را درمان مى نماید.

عصاره ى من جهت تقویت نیروى باصره و از بین بردن لکه هاى سفید چشم تجویز شده است . ضماد من با آرد جو جهت باد سرخ - مورمور شدن بدن و آبله مفید است - شهوت را کم مى کنم و مبتلایان به درد سینه و سرفه باید از خوردن من پرهیز نمایند - اعصاب را ضعیف مى نمایم و زیاده روى در خوردن من سبب قولنج و سنگ کلیه و مثانه مى شود.

مقدار خوراک برگ خالص من صد گرم مى باشد - قسمت هاى قرمز رنگ برگ من که شبیه کف دست و پاى غاز مى باشد، بادشکن ، ملین و مسهل است و به علت داشتن ((اسید اگزالیک )) براى مبتلایان به درد کلیه و سنگ خوب نیست چون ساقه هاى من قند خون را کم مى کنند و تولید ضعف مى نمایند براى کسانى که عقرب آنها را زده باشد خطرناک مى باشد چه قبل از گزیدن عقرب بخورند و چه بعد از آن ! ساقه هاى زیرزمینى نوع طبى من که به ریوند معروف است ، مسهل قوى است و معده را ضد عفونى مى کند و پادزهر سموم مخصوصا سم عقرب است .

این عمل آن درست معکوس عمل ساقه هاى من مى باشد. در خوردن ریوند نباید زیاده روى کرد، زیرا در پاره اى از معده هاى ضعیف پس ‍ از عمل مسهلى ایجاد یبوست مى نماید - آنهایى که مبتلا به یبوست مزمن هستند و آنهایى که غذا را ترشح مى کنند، باید از آن پرهیز نمایند - این ریشه به صورت گرد کوبیده ، در داروخانه ها تحت نام پودر ریوند در گذشته وجود داشت - این گرد، ادرار و عادت ماهانه خانمها را باز مى کند. قوه ى جاذبه ى کبد را زیاد مى کند و گرفتگى جگر و صفرا را باز مى نماید و از گرفتگى طحال و امعاء جلوگیرى مى نماید. بادشکن بوده ، درد کلیه و مثانه و رحم را تسکین مى دهد. جهت خفقان ، سردرد و معده و کبد و یرقان تجویز شده و درمان اسهال است و مخصوصا براى اسهال خونى مفید است .

تخامه و دل درد را از بین مى برد. براى بواسیر و نواسیر مفید بوده ، و تب ربع را معالجه مى کند و چون گرد ریشه مرا با لعاب بهدانه ساییده و حب نمایند و زیر زبان نگاهداشته و آب آنرا فرو برند، براى سرفه کهنه و زیادى صفرا و درد شقیقه و سرگیجه و جنون نافع است . تنگ نفس و زخم هاى دهان را معالجه مى کند. اگر آنرا با علیله و صبر زرد مخلوط کرده و حب درست کنند و بخورند دماغ را باز مى کند و انواع سر درد را تسکین مى دهد.

سرگیجه و ترس را از بین مى برد، وزوز کردن گوش و صدا کردن آنرا خاموش مى کند - ریشه نوع طبى من با سکنجبین ادرار را زیاد مى نماید و مخصوصا به کسانى که ادرارشان بند آمده ، و با داروهاى دیگر باز نشده است هفت گرم ریشه مرا با ده گجرم تخم خربزه و ده گرم خارخاسک جوشانده بدهید و اثر آنرا ببیند. جوشانده ى من با پرسیاوشان جهت معالجه سیاتیک و ضعف و درد مفاصل مفید است. اگر تکه اى از ریشه مرا در دهن گذاشته و بمکید و آب آنرا فروبرید، جهت جلوگیرى از خونریزى معده مفید است . اگر جوشانده ى آنرا در بینى بریزید نزله و زکام را برطرف مى کند. ضماد آن با سرکه جهت کک و مک و جوشهاى عصبى و از بین بردن آثار ضربه نافع است .

ضماد آن با آرد جو و پنیرک و مازو جهت محکم کردن استخوان شکسته و درد دررفتگى سودمند مى باشد. براى اطفال و اشخاص ضعیف البنیه زیان دارد. مقدار خوراک ریشه طبى من از پنج گرم تا هفت گرم است .

تعداد بازدید از این مطلب: 841


آخرین مطالب مشابه

ریواس

ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری ...


جزئیات و گالری تصاویر

هویج

هویج داروی بینایی هویج گیاهی است دو ساله دارای ریشه راست و ساقه بی کرک که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت می شود . قسمت ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* طرز تهیه سالاد روسی خوشمزه * چگونه حافظه ی گوشی های اندروید خود را بیفزایم؟ * هفت روش برای جلوگیری از هک شدن * آیا هر نفرینی مستجاب می شود؟ * تلاش محققان ایرانی برای درمان ضایعات عصبی با فناوری نانو * عواملی که سبب ریزش مو می‌شود/ شانه‌های مناسب برای مو * صفحه کلید و ماوس Wireless چگونه کار می کند؟ * آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ * دستگاه بستنی ساز رولی و طرز تهیه بستنی رولی با آن * مورد داشتیم که ... * دیدنی‌های آبادان در یک نگاه * قرص سیر چه تاثیری بر فشار خون دارد؟ * خواص آلبالو * طرز تهیه سالاد لوبیا سفید * فشار خون بالا,علل و عوامل خطر * کاربرد آگار آگار در صنایع غذایی - روش استفاده از آگار آگار * خواص نوتلا - نوتلا در بستنی کاردکی * دلیل عصبانیت زیاد شما چیست؟ * قارچ و سلامت استخوانها * مکان های دیدنی تهران * قفل کردن مرورگر کروم * روش پخت چند غذای خوشمزه با لوبیا * این مرد فقط ۵ دقیقه حافظه دارد! * فوائد روزه * سه ‌اصل سلامت روان * سخنان شیهد مطهری * خواص درمانی زنجبیل * سریع ترین راه برای تسکین دندان دردچیست؟ * روغن کرچک برای تسکین آرتروز * خواص کاکائو - خواص درمانی کاکائو * لیموناد تمشکی * دسر برنج و نارگیل * اضافه کردن یادداشت به صفحات وب * تسکین میگرن با استفاده از مرزنجوش * ماسکی بسیار خوب برای پوست های چرب و جوش دار * طرز تهیه خوراک راسته * دستگاه بستنی ساز تایلندی * صبری که عادی نبود! * طرز تهیه خورش آلو * هویج گیاهی خون ساز * متن های عاشقانه غمگین * طرز تهیه رولت ساده * خواص چای ترش * چربی های دور شکمی و تصورات غلط ما! * کرفس چه ویتامین هایی دارد * عمل و ريشه آن‏ * تشنج در کودکان و نکاتی برای کاهش تشنج * آن كيست كه بر من مسلط شود؟ * شهادت امام جعفرصادق علیه السلام * هات چاکلت فندقی * سوفله پرتقال، یک دسر متفاوت فرانسوی * خصوصیات بستنی خوب * ۸ شیوه بد زیبایی که نباید انجام بدهید * شیرینی فندقی مخصوص عید نوروز * جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره * پنج نکته که باید درباره اپلیکیشن PHOTOS در آیفون بدانید * ضايع كردن نماز * سندرم پای بیقرار چیست؟ * مراقبت از پوست و مو برای مردان * بهترین روش نگهداری خوراکی ها * گیاهان رقیق کننده ی خون * بوستان نوروز * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(2) * سالاد مرغ و ذرت * چه چیزهایی در مایکروفر قرار ندهیم؟ * مشاجره ی مرد با همسرش * ۱۰ نشانه جدی برای انواع سرطان! * کسب و کاریی با حاشیه سود 400% * طرز تهیه تارت میوه ای