>> خواص خوراکیها >> خواص سبزیجات >> ریواس

ریواس

ریواس


ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری نهفته است اگر از ریشه ی ریواس ضماد فراهم کنید برای محکم شدن استخوان مفید است.

حالا به معرفی ریواس از زبان خودش میپردازیم

اسم من ریواس است - اعراب مرا معرب کرده ، ریباس و ریباج مى گویند در فارسى به ساقه ى زیرزمینى من که عده اى به غلط آنرا ریشه مى دانند، ریوند و اعراب به آن راوند گویند - زادگاه اولیه من ایران ، چین و تبت است .

در ایران در کوه هاى نیشابور - دره توچال - شهرستانک - حصار بند کرج - اطراف ارومیه - کوه هاى رزوند - کوه هاى اطراف اراک - قلعه رستم - اشتران کوه - گنجنامه کردستان - چکاب - تراران تفرش - کوه هاى اطراف تبریز مخصوصا بین تبریز و خوى - کوه تخت بلقیس - دشت ارژن فارس - راجرد قم و بالاخره بلوچستان بطور خودرو به عمل مى آیم - در حالیکه ایرانیان بهترین نوع طبى مرا ریوند چینى مى دانند - هیئت تحریریه ى دائرة المعارف ((درولت )) فرانسه نوع ایرانى را مرغوبتر دانسته و آنرا سفید و سلطنتى مى خوانند (درولت چاپ 1955 صفحه 1260) ساقه ى زیرزمینى من مدتها در زیر زمین باقى مانده و رشد مى نمایند و همین که به آب مى رسند، یک شاخه با برگ بیرون مى دهند - برگ هاى نمونه طبى من بلندتر بوده ، و شبیه دست مى باشند و اردشیر را ((راوند دست )) از آن جهت گفته اند که دستهایى بلند داشت .

طبیعت برگ هاى من سرد است و داراى ویتامین هاى ((آ)) و ((ب )) و به مقدار زیاد ویتامین ((ث )) است ، و از خواص آن یکى آن است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین نموده و قند خون را کم مى نماید. برگ من داراى چندین نوع ترشى است و چون آنرا با کمى قند بجوشانند، طعم مطبوعى پیدا کرده ، و از سردى آن کاسته مى شود و به همین جهت است که شربت من در بین ایرانیان دوستان فراوان دارد.

من مسرت بخش - قابض - مقوى معده و روده ها هستم - پاک کننده جگر - اشتهاآور - برنده ى صفرا و مانع قى مى باشم - براى تنگ نفس و بواسیر مفید مى باشم - در امراض وبایى شکل و اسهال توصیه و تجویز شده ام - مداومت در خوردن من باعث پاکى خون مى شود و دمل را درمان مى نماید.

عصاره ى من جهت تقویت نیروى باصره و از بین بردن لکه هاى سفید چشم تجویز شده است . ضماد من با آرد جو جهت باد سرخ - مورمور شدن بدن و آبله مفید است - شهوت را کم مى کنم و مبتلایان به درد سینه و سرفه باید از خوردن من پرهیز نمایند - اعصاب را ضعیف مى نمایم و زیاده روى در خوردن من سبب قولنج و سنگ کلیه و مثانه مى شود.

مقدار خوراک برگ خالص من صد گرم مى باشد - قسمت هاى قرمز رنگ برگ من که شبیه کف دست و پاى غاز مى باشد، بادشکن ، ملین و مسهل است و به علت داشتن ((اسید اگزالیک )) براى مبتلایان به درد کلیه و سنگ خوب نیست چون ساقه هاى من قند خون را کم مى کنند و تولید ضعف مى نمایند براى کسانى که عقرب آنها را زده باشد خطرناک مى باشد چه قبل از گزیدن عقرب بخورند و چه بعد از آن ! ساقه هاى زیرزمینى نوع طبى من که به ریوند معروف است ، مسهل قوى است و معده را ضد عفونى مى کند و پادزهر سموم مخصوصا سم عقرب است .

این عمل آن درست معکوس عمل ساقه هاى من مى باشد. در خوردن ریوند نباید زیاده روى کرد، زیرا در پاره اى از معده هاى ضعیف پس ‍ از عمل مسهلى ایجاد یبوست مى نماید - آنهایى که مبتلا به یبوست مزمن هستند و آنهایى که غذا را ترشح مى کنند، باید از آن پرهیز نمایند - این ریشه به صورت گرد کوبیده ، در داروخانه ها تحت نام پودر ریوند در گذشته وجود داشت - این گرد، ادرار و عادت ماهانه خانمها را باز مى کند. قوه ى جاذبه ى کبد را زیاد مى کند و گرفتگى جگر و صفرا را باز مى نماید و از گرفتگى طحال و امعاء جلوگیرى مى نماید. بادشکن بوده ، درد کلیه و مثانه و رحم را تسکین مى دهد. جهت خفقان ، سردرد و معده و کبد و یرقان تجویز شده و درمان اسهال است و مخصوصا براى اسهال خونى مفید است .

تخامه و دل درد را از بین مى برد. براى بواسیر و نواسیر مفید بوده ، و تب ربع را معالجه مى کند و چون گرد ریشه مرا با لعاب بهدانه ساییده و حب نمایند و زیر زبان نگاهداشته و آب آنرا فرو برند، براى سرفه کهنه و زیادى صفرا و درد شقیقه و سرگیجه و جنون نافع است . تنگ نفس و زخم هاى دهان را معالجه مى کند. اگر آنرا با علیله و صبر زرد مخلوط کرده و حب درست کنند و بخورند دماغ را باز مى کند و انواع سر درد را تسکین مى دهد.

سرگیجه و ترس را از بین مى برد، وزوز کردن گوش و صدا کردن آنرا خاموش مى کند - ریشه نوع طبى من با سکنجبین ادرار را زیاد مى نماید و مخصوصا به کسانى که ادرارشان بند آمده ، و با داروهاى دیگر باز نشده است هفت گرم ریشه مرا با ده گجرم تخم خربزه و ده گرم خارخاسک جوشانده بدهید و اثر آنرا ببیند. جوشانده ى من با پرسیاوشان جهت معالجه سیاتیک و ضعف و درد مفاصل مفید است. اگر تکه اى از ریشه مرا در دهن گذاشته و بمکید و آب آنرا فروبرید، جهت جلوگیرى از خونریزى معده مفید است . اگر جوشانده ى آنرا در بینى بریزید نزله و زکام را برطرف مى کند. ضماد آن با سرکه جهت کک و مک و جوشهاى عصبى و از بین بردن آثار ضربه نافع است .

ضماد آن با آرد جو و پنیرک و مازو جهت محکم کردن استخوان شکسته و درد دررفتگى سودمند مى باشد. براى اطفال و اشخاص ضعیف البنیه زیان دارد. مقدار خوراک ریشه طبى من از پنج گرم تا هفت گرم است .

تعداد بازدید از این مطلب: 973


آخرین مطالب مشابه

ریواس

ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری ...


جزئیات و گالری تصاویر

هویج

هویج داروی بینایی هویج گیاهی است دو ساله دارای ریشه راست و ساقه بی کرک که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت می شود . قسمت ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* بهترین لاغر کننده های دنیا * خواص درمانی به لیمو * خواص قارچ * صدای قلب مادر * اس ام اس خنده دار(1) * دستگاه بستنی ساز تایلندی * دستگاه بستنی ساز رولی و طرز تهیه بستنی رولی با آن * مقايسه خورشيد و زمين‏ * زیباترین الگوی یک زندگی آسمانی * کباب چیکن ساتای * شعور و نطق موجودات‏ * خواص درمانی زیره سیاه * چه چیزهایی حافظه اندروید را اشغال می کنند؟ * دسر مدرن کرم مارس * دستگاه های صنعتی در حوزه مواد غذایی * ته چین قارچ؛ یک ته چین جدید * طرز تهیه ی پیتزا مخلوط * خواص درمانی گوجه‌ سبز * هویج * بستنی و سرگذشت بستنی * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * خواص دمنوش گل پنیرک * مراقبت از پوست و مو برای مردان * آبله‌ مرغان‌ * ۸ شیوه بد زیبایی که نباید انجام بدهید * چرا آب میوه ها مضر هستند؟ * جوان خائف و مرد عابد * تست سنجش عشق در زندگی مشترک * استراگانف با کوفته ریزه، شام ایتالیایی * مخفی کردن آی دی های آفلاین در یاهو مسنجر * زنان ورزشکار و تغذیه ی مناست * طرز تهیه ته چين مرغ * نقش مردان در درمان افسردگی پس از زایمان زنان * طرز تهیه سالاد شیرازی * سدر و تاثیر آن بر پوست و مو * گیاه کاسنی * جوک های جدید و خنده دار بسیار خفن و شاد * معرفی جاذبه های گردشگری شهر ری * زیردریایی شیک شرکت فراری به شکل خودرو سواری * نوشیدنی مخلوط * چشمه ها و آبشارهای اردبیل * خواص شکلات سیاه * خواص خرمالو * بستنی رولی چیست؟ * سخنان دکتر علی شریعتی(2) * بدشانس‌ترین فوتبالیست‌های جهان * بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها برای کاهش وزن * ارزش غذایی بستنی * اعمال روز اول ماه رمضان * دل نوشته های زیبا و تکان دهنده * اس ام اس های عاشقانه ی عید نوروز * دلایل کبد چرب در جوانان * راز حفظ زیبایی پوست صورت در سفر * طرز تهیه شامی پوک * خوردن شوید سرفه و تنگی نفس را بهبود میبخشد * انواع ماسک صورت جهت انواع پوست * آموزش نصب مادربورد * ويژگي‌هاي يك رژيم اصولي * تازه های تست روان شناسی * عمارت مسعودیه * خواص فوق العاده گوشت بوقلمون * پاناکوتای قهوه یک دسر ایتالیایی * 9 روش برای کاهش کلسترول * طرز تهیه سان شاین * طرز تهیه عدس پلو مجلسی * اس ام اس طنز تبریک نوروز 94 * ضايع كردن نماز * طرز تهیه ی ژله آبرنگی * حشره کشی بی خطر برای انسان * نوشیدنی سالم مخصوص تابستان