>> خواص خوراکیها >> خواص سبزیجات >> ریواس

ریواس

ریواس


ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری نهفته است اگر از ریشه ی ریواس ضماد فراهم کنید برای محکم شدن استخوان مفید است.

حالا به معرفی ریواس از زبان خودش میپردازیم

اسم من ریواس است - اعراب مرا معرب کرده ، ریباس و ریباج مى گویند در فارسى به ساقه ى زیرزمینى من که عده اى به غلط آنرا ریشه مى دانند، ریوند و اعراب به آن راوند گویند - زادگاه اولیه من ایران ، چین و تبت است .

در ایران در کوه هاى نیشابور - دره توچال - شهرستانک - حصار بند کرج - اطراف ارومیه - کوه هاى رزوند - کوه هاى اطراف اراک - قلعه رستم - اشتران کوه - گنجنامه کردستان - چکاب - تراران تفرش - کوه هاى اطراف تبریز مخصوصا بین تبریز و خوى - کوه تخت بلقیس - دشت ارژن فارس - راجرد قم و بالاخره بلوچستان بطور خودرو به عمل مى آیم - در حالیکه ایرانیان بهترین نوع طبى مرا ریوند چینى مى دانند - هیئت تحریریه ى دائرة المعارف ((درولت )) فرانسه نوع ایرانى را مرغوبتر دانسته و آنرا سفید و سلطنتى مى خوانند (درولت چاپ 1955 صفحه 1260) ساقه ى زیرزمینى من مدتها در زیر زمین باقى مانده و رشد مى نمایند و همین که به آب مى رسند، یک شاخه با برگ بیرون مى دهند - برگ هاى نمونه طبى من بلندتر بوده ، و شبیه دست مى باشند و اردشیر را ((راوند دست )) از آن جهت گفته اند که دستهایى بلند داشت .

طبیعت برگ هاى من سرد است و داراى ویتامین هاى ((آ)) و ((ب )) و به مقدار زیاد ویتامین ((ث )) است ، و از خواص آن یکى آن است که لوزالمعده را وادار به ترشح انسولین نموده و قند خون را کم مى نماید. برگ من داراى چندین نوع ترشى است و چون آنرا با کمى قند بجوشانند، طعم مطبوعى پیدا کرده ، و از سردى آن کاسته مى شود و به همین جهت است که شربت من در بین ایرانیان دوستان فراوان دارد.

من مسرت بخش - قابض - مقوى معده و روده ها هستم - پاک کننده جگر - اشتهاآور - برنده ى صفرا و مانع قى مى باشم - براى تنگ نفس و بواسیر مفید مى باشم - در امراض وبایى شکل و اسهال توصیه و تجویز شده ام - مداومت در خوردن من باعث پاکى خون مى شود و دمل را درمان مى نماید.

عصاره ى من جهت تقویت نیروى باصره و از بین بردن لکه هاى سفید چشم تجویز شده است . ضماد من با آرد جو جهت باد سرخ - مورمور شدن بدن و آبله مفید است - شهوت را کم مى کنم و مبتلایان به درد سینه و سرفه باید از خوردن من پرهیز نمایند - اعصاب را ضعیف مى نمایم و زیاده روى در خوردن من سبب قولنج و سنگ کلیه و مثانه مى شود.

مقدار خوراک برگ خالص من صد گرم مى باشد - قسمت هاى قرمز رنگ برگ من که شبیه کف دست و پاى غاز مى باشد، بادشکن ، ملین و مسهل است و به علت داشتن ((اسید اگزالیک )) براى مبتلایان به درد کلیه و سنگ خوب نیست چون ساقه هاى من قند خون را کم مى کنند و تولید ضعف مى نمایند براى کسانى که عقرب آنها را زده باشد خطرناک مى باشد چه قبل از گزیدن عقرب بخورند و چه بعد از آن ! ساقه هاى زیرزمینى نوع طبى من که به ریوند معروف است ، مسهل قوى است و معده را ضد عفونى مى کند و پادزهر سموم مخصوصا سم عقرب است .

این عمل آن درست معکوس عمل ساقه هاى من مى باشد. در خوردن ریوند نباید زیاده روى کرد، زیرا در پاره اى از معده هاى ضعیف پس ‍ از عمل مسهلى ایجاد یبوست مى نماید - آنهایى که مبتلا به یبوست مزمن هستند و آنهایى که غذا را ترشح مى کنند، باید از آن پرهیز نمایند - این ریشه به صورت گرد کوبیده ، در داروخانه ها تحت نام پودر ریوند در گذشته وجود داشت - این گرد، ادرار و عادت ماهانه خانمها را باز مى کند. قوه ى جاذبه ى کبد را زیاد مى کند و گرفتگى جگر و صفرا را باز مى نماید و از گرفتگى طحال و امعاء جلوگیرى مى نماید. بادشکن بوده ، درد کلیه و مثانه و رحم را تسکین مى دهد. جهت خفقان ، سردرد و معده و کبد و یرقان تجویز شده و درمان اسهال است و مخصوصا براى اسهال خونى مفید است .

تخامه و دل درد را از بین مى برد. براى بواسیر و نواسیر مفید بوده ، و تب ربع را معالجه مى کند و چون گرد ریشه مرا با لعاب بهدانه ساییده و حب نمایند و زیر زبان نگاهداشته و آب آنرا فرو برند، براى سرفه کهنه و زیادى صفرا و درد شقیقه و سرگیجه و جنون نافع است . تنگ نفس و زخم هاى دهان را معالجه مى کند. اگر آنرا با علیله و صبر زرد مخلوط کرده و حب درست کنند و بخورند دماغ را باز مى کند و انواع سر درد را تسکین مى دهد.

سرگیجه و ترس را از بین مى برد، وزوز کردن گوش و صدا کردن آنرا خاموش مى کند - ریشه نوع طبى من با سکنجبین ادرار را زیاد مى نماید و مخصوصا به کسانى که ادرارشان بند آمده ، و با داروهاى دیگر باز نشده است هفت گرم ریشه مرا با ده گجرم تخم خربزه و ده گرم خارخاسک جوشانده بدهید و اثر آنرا ببیند. جوشانده ى من با پرسیاوشان جهت معالجه سیاتیک و ضعف و درد مفاصل مفید است. اگر تکه اى از ریشه مرا در دهن گذاشته و بمکید و آب آنرا فروبرید، جهت جلوگیرى از خونریزى معده مفید است . اگر جوشانده ى آنرا در بینى بریزید نزله و زکام را برطرف مى کند. ضماد آن با سرکه جهت کک و مک و جوشهاى عصبى و از بین بردن آثار ضربه نافع است .

ضماد آن با آرد جو و پنیرک و مازو جهت محکم کردن استخوان شکسته و درد دررفتگى سودمند مى باشد. براى اطفال و اشخاص ضعیف البنیه زیان دارد. مقدار خوراک ریشه طبى من از پنج گرم تا هفت گرم است .

تعداد بازدید از این مطلب: 689


آخرین مطالب مشابه

ریواس

ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری ...


جزئیات و گالری تصاویر

هویج

هویج داروی بینایی هویج گیاهی است دو ساله دارای ریشه راست و ساقه بی کرک که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت می شود . قسمت ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص فندق * آثار پيوند با اهل بيت * میوه های مفید برای سلامت کبد و کلیه ها * خواص درمانی شلیل * اس ام اس عید سعید فطر * سوپ سیب و کلم بروکلی * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * زیباترین الگوی یک زندگی آسمانی * طرز تهیه ته چین دولایه * متون ادبی زیبا برای تبریک سال نو * فضیلت قرائت سوره های قرآن * بوستان نوروز * دانه ی کینوا و خواص آن * طرز تهیه دسر سه رنگ توت فرنگي * اسباب‌کشی از هارد قدیم به هارد جدید * لذّت زندگى‏ * خواص بادام درختي * 5خوراکی برای شادابی بیشتر * هلو * چگونه گوشی‌هوشمند به آب افتاده خود را نجات دهیم؟ * افزایش طول عمر انسان با مصرف آجیل * شخصیت شناسی افراد بر اساس گروه خونیشان * آجرنما - آجر قرمز * خواص درمانی زیره سیاه * داستان کوتاه زیبا و خواندنی * کلرپروپامید * استفاده از گوش پاک کن ممنوع! * کباب چیکن ساتای * افسردگي‌ * جملات عاشقانه زیبا * سس شکلات هرشیز * چطور زندگی شاد تری داشته باشیم؟ * بازار اردبیل * نوشیدنی سالم مخصوص تابستان * علامت های افسردگی کودکان * طرز تهیه فيله سالمون مخصوص شب عید * دستگاه بستنی ساز کاردکی * امام علی(ع) و نیاز های روانی انسان * سخنان زیبا و آموزنده از بزگان جهان * ماسکی بسیار خوب برای پوست های چرب و جوش دار * شعور و نطق موجودات‏ * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * طرز تهیه ته چين مرغ * مقاله ای در مورد عفاف وحجاب * ۱۴ دانستنی جالب در مورد اینترنت * طرز تهیه دسر خامه وقهوه با آگار آگار * اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان * نکاتی برای جوان ماندن پوست * دانستنیهای قبل از عاشق شدن * دستگاه بستنی ساز * اقدامات اساسی پس از خرید کامپیوتر و لپ تاپ * کوکوی گردو و گوشت * طرز تهیه اسموتی گلابی موز * بستنی رولی چیست؟ * طرز تهیه یخمک هندوانه یک دسر تابستانی * مقايسه خورشيد و زمين‏ * چگونه عکس‌های پاک شده از روی تلفن همراه یا دوربین را ریکاوری کنیم؟ * طرز تهیه دلمه برگ مو * عواملی که سبب ریزش مو می‌شود/ شانه‌های مناسب برای مو * سنگ کلیه ودرمان آن * طرز تهیه مربای توت فرنگی * طرز تهیه ی ژله آبرنگی * ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام * خواص انجير خشك * خواص دوغ و کفیر * قدیمی ترین میدان ساعت شهری در ایران * طرز تهیه کباب مرغ یونانی * شیرینی پنیری خامه ای توت فرنگی * تیک های عصبی وراهکارهای رفع آن * چشمه ی غربال بیز