>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> شاخه های هفتگانه درخت شهوت وآثار آن

شاخه های هفتگانه درخت شهوت وآثار آن

شاخه های هفتگانه درخت شهوت وآثار آن


از معارف الهی استفاده می شود که اگر شتاب در عقوبت می شد، جنبده ای در زمین باقی نمی ماند ،ولی وجود مقدس باریتعالی از باب رحمت و مهلت دادن به بندگان، شتاب در عقوبت نمی کند.

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، حجت الاسلام‌ والمسلمین حسین انصاریان در شرح فرازی از دعای کمیل، دلایل تاخیر عقوبت گناهکاران از سوی خداوند را تشریح کرده است.

و لاتُعاجِلنِی بِه العُقوبِةِ عَلی مَا عَمِلتُهُ فِی خَلَواتِی مِن سُوءِ فِعلِی وإِسَائَتِی، وَ دَوامِ تَفریِطِی وَ جَهَالَتی، وَ کَثَرۀِ شَهَواتِی وَ غَفلَتِی

به آنچه که در خلوت هایم مرتکب شدم عذاب و عقوبتم مکن، از کار زشتم و گناهم و ادامۀ کوتاهی ام در بندگی و نادانی ام و بسیاری شهواتم و غفلتم.

در این فراز از دعای پر فیض کمیل، از درگاه قادر متعال در خواست می شود به خاطر گناهان و زشتی ها و بدی ها و کوتاهی ها و نادانی ها و شهوت هایی که در خلوت از انسان سرزده است شتاب نکند و با مهلت دادن به او راهی برای بازگشت بندۀ گناهکار شرم سار باز نماید. که تأخیر در عقوبت و مهلت دادن به گناهکار صفتی از صفات حضرت حق است.

*علت تأخیر درعقوبت

از معارف الهی استفاده می شود اگر شتاب در عقوبت می شد، جنبده ای در زمین باقی نمی ماند. ولی وجود مقدس او از باب رحمت و مهلت دادن به بندگان، شتاب در عقوبت نمی کند؛ و این مهلت برای این است که: *گناهکاران، فرصت را غنیمت بشمارند و با حضرت او از آشتی در آیند و با توبۀ واقعی، آثار گناهان را بزدایند و مفاسد گذشته را اصلاح کنند و واجبات از دست رفته را جبران نمایند.

* در عقوبت آنان شتاب نمی کند تا اکر از نسل آنان بخواهد مؤمنی پدید آید عقوبت، مانع پدید آمدنش نشود.

* یا به خاطر نالۀ کودکان و دعای عاشقان و گریۀ نیمه شب زنده دلان، عقوبت را به تأخیر می اندازد؛ یا با توبه برطرف می کند. و چنانچه مانعی از این قبیل نباشد از شتاب در عقوبت امتناع نمی کند.

در هرصورت چون در دستگاه او به خاطر بی­پروایی اهل گناه، شتاب در عقوبت وجود دارد، این شتاب را می توان با دعا و ندبه و گریه و زاری و توبه و اصلاح مفاسد از میان برداشت. چنان که قوم یونس با روی آوردن به پیشگاه حضرتش با کمک توبه و ناله و استغاثه، عقوبت را از خود برطرف کردند. به این نکتۀ بسیار مهم باید توجه داشت که اگر عقوبت الهی فرا رسد، هیچ قدرتی نمی تواند آن را از مردم باز گرداند.

*گوشه ای از انواع عقوبت

باید به این حقیقت مهم هم توجه کرد که گاهی عقوبت الهی در دنیا به صورت قحطی، بلاهای آسمانی، گرانی کالا، بی اعتمادی به یکدیگر و در نهایت به صورت مسخ باطنی چهره، نشان داده می شود.

* نشانه های مسخ باطن

نشانه های مسخ باطن در کلام رسول خدا(ص) در روایتی بسیار مهم خطاب به امیرالمؤمنین(ع) به این مضمون آمده است: ( نهج البلاغه خطبۀ 156؛ بحار100/56 ای علی به زودی این امت بعد از من به اموالشان امتحان می شوند، اینان به دینشان برخدا منت گذارند، و آرزوی رحمت خدا نمایند، و خود را از عذابش ایمن به حساب آرند، و با شبهات دروغین و هواهای فراموش آور حرامش را حلال دانند، پس مادۀ مست کنندۀ را که از انگور و خرما می گیرند) و به شبهۀ نبیذ( آشامیدنی حلال)، و مال حرام را به شبهۀ هدیه و بخشش، و ربا را به شبهۀ داد و ستد برخود حلال کنند.

* مسخ باطن هم نوعی از عقوبت خداست راستی اگر باطن افراد به سبب تداوم گناه از حالت انسانی به حالت شیطانی مسخ نشده باشد، چگونه حرام خدا را حلال می دانند و شراب و مال حرام و ربا را برخورد حلال می نمایند؟ این امور از آثار مسخ باطنی است که مسخ باطن هم درحقیقت نوعی از عقوبت خداست؛ چنانچه به صورت ظاهر در قوم نافرمان بنی اسرائیل پدیدار شد و گناهکاران آن امت، مخاطب به خطاب عقوبت آور خدا شدند: کُونُوا قِردَهً خاسِئِینَ. بقره 2: 65 به صورت بوزینه هایی از رحمت رانده شده از رحمت گردی!

امام (ع) در جملات مورد شرح پس از بیان( مِن سُوءٍ فِعلِی و إِسائَتِی) به چهار مطلب اشاره می فرماید:

*تفریط، جهل، شهوت و غفلت

*تفریط:

منظور از تفریط در این مقام، کوتاهی ورزیدن در طاعت و عبادت و خدمت به بندگی خدا و انجام کار خیر است. معارف الهی مردم را از افتادن در ورطۀ تفریط نهی کرده اند و تفریط را خسارتی سنگین و سبب محرومیت از فیوضات الهی قلمداد نموده اند.

امیرالمؤمنین(ع) در ضمن روایاتی بسیار با ارزش فرموده است: التَفرِیطُ مُصِیبَة ِالقَادِر. غرر الحکم: 479، حدیث 11009 کوتاهی کردن مصیبتی بسیار و بلایی تواناست. ثَمَرَةُ التَفریِطِ النَّدامَةُ، وَ ثَمَرةُ الحَزمِ السَّلامَةُ. نهج البلاغه: حکمت 181. نتیجه کوتاهی ورزیدن، پشیمانی، میوۀ دور اندیشی، سلامت است. الجَنتُ غایَةُ السابِقِینَ، وَ النَّارُ غایَتُ المُفرِطِینَ. نهج البلاغه: خطبه 157. بهشت نهایت و خط پایان پیشی گیرندگان، و آتش، نهایت و خط پایان کوتاهی کنندگان است.

امام ششم(ع) فرمود: مَن فَرَّطَ تورَّطَ. تحف العقول:356 کسی که کوتاهی ورزید به مشکلات بسیار سخت دچار شد.

*جهل

نادانی به حقایق و جهل به امور دنیا و آخرت و تکالیف و وظایف و حقوق خود و دیگران، بیماری بسیار خطرناکی است که اگر با تحصیل علم و معرفت مداوا نشود هلاکت ابدی و رسوایی دائمی و خسارت جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت.

*شهوت

شهوت به معنا:« رغبت شدید و میل به چیزی است که انسان آن را برای به دست آوردنش هدف گرفته است». اگر این رغبت و میل به امور ناپسند و حرام باشد، سبب افتادن در گناه و معصیت و سرانجام کشته شدن روح عقل و در نهایت دچار شدن به عذاب دنیا و آخرت خواهد شد. سبب هیجان شهوت، محبت و عشق بی اندازه به دنیا ست که مانند درختی در کنار وسوسه های شیطان و همنشینی با بدکاران و از خدا بی­خبران رشد و نمو می کند و شاخه های شهوت از آن می روید و تبدیل به شجرۀ ملعونه می شود، که جز ارتکاب گناهان، و دور گشتن از خدا و محرومیت از رحمت الهی و سزاوار ننگ دنیا و آخرت شدن و افتادن به دوزخ میوه ای دیگر ندارد. این درخت خطرناک که نمونه ای از درختان جهنم- و به ویژه درخت زقوم است، به غیر از تیشۀ موعظه و نصیحت و توجه به خدا و اندیشه در عاقبت و عبرت گرفتن از حوادث، ریشه کن نمی شود. اهل حقیقت می گویند: از خطرناک ترین شاخه های این درخت که در بسیاری از نفوس ریشه دوانده و سبب بروز بسیاری از معاصی و گناهان و علت پیدایش بسیاری از زشتی های اخلاقی در آنان شده، هفت شاخه است:

*شاخه های هفتگانه درخت شهوت

شهوت مقام ،مال ، ریاست و جاه و جلال.

شهوت مال و ثروت و ملک و منال. شهوت کاخ و عمارت های گران و منال. شهوت مباشرت با زنان زیبا و طنازان هم چون حور. شهوت خوراکی ها و نوشیدنی های لذت بخش و سکر آور. شهوت لباس های فاخرو پوشیدنی های ابریشمی و رنگارنگ. شهوت معاشرت و نشست و برخاست با اهل فسق و فجور و آلوده دامنان به گناه و معصیت. این هفت شهوت ،خواه و ناخواه سبب بروز هفت صفت شیطانی از افق باطن انسان، و مانع تابش خورشید عرفان برمرغزار دل های غافلان است: تکبر، ریا و خودنمایی، حسد و حقد، حرص و طمع، بخل، ستم، خشم و غضب. افتادگان در چاه محبت دنیا و غرق شدگان در تاریکی شهوات، وقتی با رسیدن پیک مرگ بیدار می شوند، می یابند که دچار چه خسارت سنگینی شده اند و می فهمند که چه آخرت آبادی را با آن همه نعمت هایش با دنیا پرستی که نوشش بانیش و عیشش با کدورت، و خوشحالی اش آمیخته به غم بوده، عوض کرده اند!

منبع : جام نیوز

تعداد بازدید از این مطلب: 900


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* چگونه دوستی را به ازدواج تبدیل کنیم؟ * دعای فرج امام زمان (ع) * جملاتی را که نباید به کودک گفت * چه چیزی باعث میگرن می شود؟ * با یک کلیک دسکتاپ خود را قفل کنید + آموزش * یک برنامه غارنوردی برای مسافران خوزستان * جملات زیبا برای تبریک نوروز 94 * بوستان آب و آتش * اختلال پیش فعالی همراه با کمبود توجه * شامپوی تریاک و ادکلن افیونی در بازار * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * رودها و رشته کوه های اردبیل * خورش قارچ و تخم مرغ * خواص دوغ و کفیر * سم کشنده ی بوتولیسم * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(1) * بستنی چیست؟ * فرش دستباف کاشانی، زینت بخش حرم حضرت عباس(ع) * خواص درمانی زنجبیل * طرز تهیه شور ماهی پلو غذای جنوبی * دلایل کبد چرب در جوانان * طرز تهیه ماهی شکم پر * اس ام اس عاشقانه و دلتنگی * متون ادبی زیبا برای تبریک سال نو * کباب کشمیری با سس مخصوص * طرز تهیه دلمه ی قارچ با مرغ * کوچکترین هواپیمای بدون سرنشین + عکس * لیموناد نعنایی * جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان * بستنی و سرگذشت بستنی * دعای روز شنبه * پامپاتینو غذایی خوش طعم با گوشت و بادمجان * چند نکته ی مهم در مورد سلامت مردان * طراحی و ساخت اسکنر فشار کف پا * چرا خدا مردها را خلق کرد؟ (طنز) * استراگانف با کوفته ریزه، شام ایتالیایی * 6 دلیل خوب برای خوردن بیشتر پرتقال * گیاه کاسنی * هلو * لاک زدن و بروز سرطان * چقدر در زندگی خود «آرامش» دارید؟ * جملات زیبا و دلنشین * تخم شربتی و تاثیر آن بر لاغر ی * 10 خاصیت چای بابونه * این ریمل ها را نخرید * 10 برنامه‏ هاى اصيل اسلام در مسئله ازدواج‏ * خواص گوجه فرنگی * طرز تهیه بیفتک پلو * شخصیت شناسی از روی خوراکیهای مورد علاقه * نکاتی مهم در مورد نگهداری نان در فریزر * خواص درمانی زیره سیاه * دستگاه های صنعتی در حوزه مواد غذایی * خشکی درمغز نشانه چیست؟ * طرز تهیه ی باقلوا * سس شکلات هرشیز * تلاش محققان ایرانی برای درمان ضایعات عصبی با فناوری نانو * آبشار دره عشق، اردل * خواص بادام هندي * اعمال مخصوصه شب بیست و سوم * تب در کودکان را جدی بگیریم * ده دلیل برتری اندروید بر iOS * طرز تهیه جواهر پلو * خواص انار * طرز تهیه دسرکیک خرما * سوفله پرتقال، یک دسر متفاوت فرانسوی * مهد کودک قبل از مدرسه خوب است یا بد * بستنی رولی - بستنی تایلندی * ارزش غذایی بستنی * واکسیناسیون موثرترین راه برای ارتقای سلامت کودکان است * سیب زمینی ترشی وخواص آن