>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> آتش دوزخ

آتش دوزخ

آتش دوزخ


شيخ صدوق در روايتى مستند از حضرت صادق (ع) روايت ميكند: روزى رسول خدا صلى الله عليه وآله نشسته بودند كه جبرئيل به محضرش آمد درحالى كه غمناك و حزين بود و رنگ چهره اش دگرگون مينمود، پيامبر فرمود: چه شده كه تو را غمناك و غصه دار ميبينم؟ پاسخ داد چرا اين گونه نباشم در حالى كه امروز دمه‏ «3» هاى دوزخ را در دوزخ قرار دادند، پيامبر فرمود: دمه هاى دوزخ چيست؟

جبرئيل گفت: خداى تعالى به آتش فرمان داد، پس آن را هزارسال برافروخت تا قرمز شد، سپس به آن فرمان داد و هزارسال آن را برافروخت تا سپيد گشت، آنگاه به آن فرمان داد پس آن را هزارسال برافروخت تا سياه شد و آن سياه و تاريك است.

پس اگر حلقه‏ اى از زنجير به آتشى كه طولش هفتاد ذراع است بر اهل دنيا قرار دهند، دنيا از حرارتش آب شود، و اگر قطره ای از زقوم و ضريع دوزخ در آشاميدنى اهل دنيا چكانده شود، اهل دنيا از بوى بد و متعفنش ميميرند ... «4»

از حضرت حق روايت شده است: «و عزتى لوقطرت قطرة فى بحورالدنيا لاجمدت كلّ بحر، ولهدت كل جبال، ولتشقّقت الارضون السبع من حرها:» «5»

به عزتم سوگند اگر قطره‏ اى از مواد مذاب آتش دوزخ در درياهاى دنيا بچكد همه درياها خشك مي شوند، و همه كوهها فرو مي ريزند، و زمين هاى هفت گانه از شدت حرارتش ميشكافد!!

در روايتى از قول پيامبر اسلام آمده: «لوكان فى هذا المسجد مأة الف اويزيدون ثم تنفّس رجل من اهل النار فاصابهم تنفّسُه لاحترق المسجد ومن فيه:» «6» اگر در اين مسجد صدهزارنفر يا بيشتر باشند سپس مردى از اهل آتش درميان آنان نفس بكشد و نفسش به آنان برسد همه آنان و مسجد را ميسوزند! و در روايت ديگرى آمده: اگر اهل دوزخ را برآتش دنيا نهند خوابشان بپرد «7»

كنايه از اين كه آتش دنيا در برابر آتش آخرت گلستان است. ابن بكير از حضرت صادق (ع) روايت ميكند: «ان فى جهنم لوادٍ للمتكبرين يقال له سقر شكى الى الله تعالى شدّة حره وسأله ان يأذن له ان يتنفس فاذن له فتنفس فاحرق جهنم:» «8»

همانا در دوزخ درّه ‏اى است كه جايگاه متكبران است، آن را سقر ميگويند، از شدّت حرارت و گرمي اش به خدا شكايت كرد و از حضرت حق خواست كه به او اجازه تنفس دهد، چون به او اجازه تنفس داد با نفش زدنش دوزخ را به آتش كشيد! از حضرت باقر (ع) روايت شده: مسلماً اهل آتش هم چون سگان و گرگان فرياد زشت ميزنند و زوزه ميكشند، اين فرياد و زوزه به خاطر برخوردشان با عذاب دردناك است، چه گمان ميبرى به گروهى كه در دوزخ اسيرند و راهى به سوى مرگ ندارند؟ عذاب برآنان سبك نميشود، در دوزخ تشتنه و گرسنه اند، چشمانشان ضعيف و تيره است، كرولال و كورند، رويشان سياه است، دورشده ورانده اند، پشيمان و حسرت زده اند، مورد خشم و غضب اند، به آنان ترحم نمي آورند، و عذابشان را تخفيف نميدهند، به آتش واردشان ميكنند، و از حميم دوزخ مينوشند، و از زقوم ميخورند، با چنگالهاى آهنين ميكوبندشان و با تبرهاى آتشين آنان را ميزنند، ملائكه خشمگين و سخت گير به آنان رحم نمي كنند، و آنان را به صورت در آتش ميكشند، و با شياطين در يك زنجير ميبندند، و با بندهاي گران و زنجيرهاى سنگين مقيدشان ميسازند، اگر دعا كنند پاسخشان را نميدهند، و اگر حاجتى بخواهند برآورده نميكنند، اين است حالى كسى كه وارد آتش ميشود. «9»

زيدبن على از پدرانش از اميرالمؤمنين از رسول خدا روايت ميكند كه پيامبر فرمود: اين آتش دنياى شما جزئى از هفتاد جزء از آتش دوزخ است، شعله و حرارت آن را هفتاد بار با آب فرونشانده اند، اگر اينگونه نبود هيچ انسانى قدرت‏ فرونشاندن التهاب آن را نداشت، آتش دنيا را نهايتاً در قيامت ميآورند و برآتش دوزخ مي نهند، فرشته مقربى و پيامبر مرسلى نمي ماند مگر اين كه از ترس نعره آتش دوزخ به زانو ميافتد: «10»

در روايت بسيار مهمى از رسول خدا نقل شده كه آن حضرت فرمود: «ارغبوا فيما رغبكم الله، واحذروا مماحذركم الله، وخافو ما خوفكم الله به من عذابه و عقابه و من جهنم فانه لوكانت قطرة من الجنة معكم فى دنياكم التى انتم فيها لطيبتها لكم، ولوكانت قطرة من النار معكم فى دنياكم التى انتم فيها لخبثتها عليكم:» «11»

درآنچه خدا شما را به آن ترغيب و تشويق نمود رغبت كنيد، و از آنچه خدا شما را برحذر داشت حذر كنيد، و بترسيد ازآنچه خدا به سبب آن شما را از عذاب و كيفر و دوزخش ترسانيد، بي ترديد اگرقطره ‏اى از بهشت در دنيائى كه در آن زندگى ميكنيد با شما باشد دنيايتان را براى شما خوش آيند مي كند، و اگر قطره‏ اى از آتش در دنيائى كه در آن هستيد با شما باشد دنيایتان را مورد نفرت شما مينمايد!

منابع : کتاب : تفسير حكيم جلد یک

نوشته : استاد حسین انصاریان

تعداد بازدید از این مطلب: 883


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* گروه خونی و شخصیت افراد * تغذیه ی افراد سیگاری * فشار خون بالا,علل و عوامل خطر * زولبیا و بامیه * خواص بادام زميني * در مورد گشنیز * تخم کتان * تفاهم در زندگی زناشویی * فلفل * طرز تهیه خورش کلم بروکلی * اس ام اس خنده دار(5) * معرفی جاذبه های گردشگری شهر ری * رودها و رشته کوه های اردبیل * عوارض قرص ضد بارداری LD بر بدن * یاس کبود (شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام) * ۱۴ دانستنی جالب در مورد اینترنت * پیام های بهداشتی برای پیشگیری از آنفلوانزا * طرز تهیه کوکوی کدو سبز * خشکی درمغز نشانه چیست؟ * کباب چیکن ساتای * آجر نما ، آجر نما در نمای ساختمان * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(1) * بستنی رولی - بستنی تایلندی * 5 کاری که نباید با گوش ها کرد * تنبيه نفس‏ * معنی علائم روی برچسب مواد غذایی * علائم تومور مغزی * خواص سویا * آب هندوانه با طعم ليمو * سخنان دکتر علی شریعتی(2) * توصیه هایی برای افراد مبتلا به دیابت * كاخ موزه نياوران * پیشگیری از سکته مغزی با آنتی اکسیدان ها * صدای قلب مادر * آتش دوزخ * عواملی که سبب ریزش مو می‌شود/ شانه‌های مناسب برای مو * آیا خوردن بستنی در پاییز و زمستان مفید است ؟ * 22 حدیث نورانی در فضیلت کربلا و زیارت قبر امام حسین علیه السلام * علامت های افسردگی کودکان * متن های زیبا و فوق العاده (1) * IP چیست و چه کاربردی دارد؟ * خواص شنبلیله * رولت ژله رنگین کمان * طرز تهیه توپک مرغ و قارچ سوخاری برای کودکان بد غذا * ۱۰ نشانه جدی برای انواع سرطان! * پیدا کردن فونت استفاده شده در سایت * چتر نجات هوشمند * اعمال روز اول ماه رمضان * سندرم پای بیقرار چیست؟ * خواص فوق العاده گوشت بوقلمون * طرز تهیه موس نارگیلی یک دسر مقوی * طرز تهیه پیتزا رولی * خواص آویشن * شخصیت شناسی افراد بر اساس گروه خونیشان * خواص تمشک و فواید فوق العاده آن * راز های روان شناسی در مورد آقایان… * طرز تهیه آب انگور و هویج * خواص گلپر * بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها برای کاهش وزن * اس ام اس و پیامک عاشقانه * طرز تهیه رولت ساده * طرز تهیه یک ژله بستنی خوشمزه,یک دسر تابستانی * طرز تهیه نوشیدنی موهیتو یا موخیتو * ترفندهای اینترنتی * از هندوانه چه می دانید؟ * طرز تهیه کوفته برنجی سوخاری * موزه فرش ایران * دسر برنج و نارگیل * بستنی چیست؟ * طرز تهیه شیرینی شکری