>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> آتش دوزخ

آتش دوزخ

آتش دوزخ


شيخ صدوق در روايتى مستند از حضرت صادق (ع) روايت ميكند: روزى رسول خدا صلى الله عليه وآله نشسته بودند كه جبرئيل به محضرش آمد درحالى كه غمناك و حزين بود و رنگ چهره اش دگرگون مينمود، پيامبر فرمود: چه شده كه تو را غمناك و غصه دار ميبينم؟ پاسخ داد چرا اين گونه نباشم در حالى كه امروز دمه‏ «3» هاى دوزخ را در دوزخ قرار دادند، پيامبر فرمود: دمه هاى دوزخ چيست؟

جبرئيل گفت: خداى تعالى به آتش فرمان داد، پس آن را هزارسال برافروخت تا قرمز شد، سپس به آن فرمان داد و هزارسال آن را برافروخت تا سپيد گشت، آنگاه به آن فرمان داد پس آن را هزارسال برافروخت تا سياه شد و آن سياه و تاريك است.

پس اگر حلقه‏ اى از زنجير به آتشى كه طولش هفتاد ذراع است بر اهل دنيا قرار دهند، دنيا از حرارتش آب شود، و اگر قطره ای از زقوم و ضريع دوزخ در آشاميدنى اهل دنيا چكانده شود، اهل دنيا از بوى بد و متعفنش ميميرند ... «4»

از حضرت حق روايت شده است: «و عزتى لوقطرت قطرة فى بحورالدنيا لاجمدت كلّ بحر، ولهدت كل جبال، ولتشقّقت الارضون السبع من حرها:» «5»

به عزتم سوگند اگر قطره‏ اى از مواد مذاب آتش دوزخ در درياهاى دنيا بچكد همه درياها خشك مي شوند، و همه كوهها فرو مي ريزند، و زمين هاى هفت گانه از شدت حرارتش ميشكافد!!

در روايتى از قول پيامبر اسلام آمده: «لوكان فى هذا المسجد مأة الف اويزيدون ثم تنفّس رجل من اهل النار فاصابهم تنفّسُه لاحترق المسجد ومن فيه:» «6» اگر در اين مسجد صدهزارنفر يا بيشتر باشند سپس مردى از اهل آتش درميان آنان نفس بكشد و نفسش به آنان برسد همه آنان و مسجد را ميسوزند! و در روايت ديگرى آمده: اگر اهل دوزخ را برآتش دنيا نهند خوابشان بپرد «7»

كنايه از اين كه آتش دنيا در برابر آتش آخرت گلستان است. ابن بكير از حضرت صادق (ع) روايت ميكند: «ان فى جهنم لوادٍ للمتكبرين يقال له سقر شكى الى الله تعالى شدّة حره وسأله ان يأذن له ان يتنفس فاذن له فتنفس فاحرق جهنم:» «8»

همانا در دوزخ درّه ‏اى است كه جايگاه متكبران است، آن را سقر ميگويند، از شدّت حرارت و گرمي اش به خدا شكايت كرد و از حضرت حق خواست كه به او اجازه تنفس دهد، چون به او اجازه تنفس داد با نفش زدنش دوزخ را به آتش كشيد! از حضرت باقر (ع) روايت شده: مسلماً اهل آتش هم چون سگان و گرگان فرياد زشت ميزنند و زوزه ميكشند، اين فرياد و زوزه به خاطر برخوردشان با عذاب دردناك است، چه گمان ميبرى به گروهى كه در دوزخ اسيرند و راهى به سوى مرگ ندارند؟ عذاب برآنان سبك نميشود، در دوزخ تشتنه و گرسنه اند، چشمانشان ضعيف و تيره است، كرولال و كورند، رويشان سياه است، دورشده ورانده اند، پشيمان و حسرت زده اند، مورد خشم و غضب اند، به آنان ترحم نمي آورند، و عذابشان را تخفيف نميدهند، به آتش واردشان ميكنند، و از حميم دوزخ مينوشند، و از زقوم ميخورند، با چنگالهاى آهنين ميكوبندشان و با تبرهاى آتشين آنان را ميزنند، ملائكه خشمگين و سخت گير به آنان رحم نمي كنند، و آنان را به صورت در آتش ميكشند، و با شياطين در يك زنجير ميبندند، و با بندهاي گران و زنجيرهاى سنگين مقيدشان ميسازند، اگر دعا كنند پاسخشان را نميدهند، و اگر حاجتى بخواهند برآورده نميكنند، اين است حالى كسى كه وارد آتش ميشود. «9»

زيدبن على از پدرانش از اميرالمؤمنين از رسول خدا روايت ميكند كه پيامبر فرمود: اين آتش دنياى شما جزئى از هفتاد جزء از آتش دوزخ است، شعله و حرارت آن را هفتاد بار با آب فرونشانده اند، اگر اينگونه نبود هيچ انسانى قدرت‏ فرونشاندن التهاب آن را نداشت، آتش دنيا را نهايتاً در قيامت ميآورند و برآتش دوزخ مي نهند، فرشته مقربى و پيامبر مرسلى نمي ماند مگر اين كه از ترس نعره آتش دوزخ به زانو ميافتد: «10»

در روايت بسيار مهمى از رسول خدا نقل شده كه آن حضرت فرمود: «ارغبوا فيما رغبكم الله، واحذروا مماحذركم الله، وخافو ما خوفكم الله به من عذابه و عقابه و من جهنم فانه لوكانت قطرة من الجنة معكم فى دنياكم التى انتم فيها لطيبتها لكم، ولوكانت قطرة من النار معكم فى دنياكم التى انتم فيها لخبثتها عليكم:» «11»

درآنچه خدا شما را به آن ترغيب و تشويق نمود رغبت كنيد، و از آنچه خدا شما را برحذر داشت حذر كنيد، و بترسيد ازآنچه خدا به سبب آن شما را از عذاب و كيفر و دوزخش ترسانيد، بي ترديد اگرقطره ‏اى از بهشت در دنيائى كه در آن زندگى ميكنيد با شما باشد دنيايتان را براى شما خوش آيند مي كند، و اگر قطره‏ اى از آتش در دنيائى كه در آن هستيد با شما باشد دنيایتان را مورد نفرت شما مينمايد!

منابع : کتاب : تفسير حكيم جلد یک

نوشته : استاد حسین انصاریان

تعداد بازدید از این مطلب: 1056


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* عشق, صبر و گذشت * بیاییم از بیماری های کلیوی پیشگیری کنیم * طرز تهیه عدس پلو مجلسی * داستانی عبرت انگیز * خورش آلو مرغ، برای مجالس رسمی * تخمه‌ی کدو * خواص كشمش * طرز تهیه توپک مرغ و قارچ سوخاری برای کودکان بد غذا * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * خواص سیب * با این آموزش از سرقت اطلاعات خود محافظت کنید * خواص سویا * خواص تربچه-تربچه، تصفیه کننده خون * اعمال شب و روز نیمه رجب * هفت روش برای جلوگیری از هک شدن * رمز عبوری که هرگز فاش نمیشود * حقایقی در مورد سلامت و زیبایی مردان * تفاهم در زندگی زناشویی * دانستنیهای کوتاه و جالب در مورد مغز * طرز تهیه ی سوپ ماست * پاک کردن تاریخچه ی چت در مسنجر * ده علت خستگی و راه مقابله با آن * شربت ‌های سنتی مناسب برای روزهای گرم * چاي كوهي * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * درمان آکنه, علت بروز آکنه,افراد آکنه ای * شخصیت شناسی افراد بر اساس گروه خونیشان * انبه و تقویت چشم و پوست * ژله ی گلداره تک نفره * طرز تهیه پیتزا رولی * طرز تهیه انجیر عسلی، دسری سریع,ساده و خوش مزه * بستنی رولی - دستگاه بستنی ساز رولی * طرز تهیه سالاد مرغ و نخود * طرز تهیه ته چين مرغ * شاه پسند وحشي * تست سنجش عاطفه مخصوص شما منوی هیجانات * مخفی کردن آی دی های آفلاین در یاهو مسنجر * لیموناد صورتی با تکه های ژله * پارک ساعی * آشنایی با خواص تغذیه‌ای و درمانی پیازچه * دلیل عصبانیت زیاد شما چیست؟ * شش ویژگی iOS 7 که احتمالا از آن‌ها بی‌خبرید! * دانستني هایی درباره لوازم آرايشی که باید بدانید * خواص شنبلیله * طرز تهیه تارت میوه ای * نکاتی درباره سلامت مردان * گوجه سبز * درکه تهران * اکلیل کوهی یا رز ماری * پیامک های تولد حضرت علی (ع) * خواص گیاه زوفا * هویج * طرز تهیه نان پنجره ای * خواص هل؛ دانه معطر * سخنان دکتر شریعتی (1) * نقش مردان در درمان افسردگی پس از زایمان زنان * مسجد جامع کبیر یزد * گیاه کاسنی * قفل کردن صفحه کلید بدون نرم افزار * چگونه به فتوشاپ فونت اضافه کنیم * خواص بادام درختي * شاد هستيد يا غمگين؟ * خواص گوجه فرنگی * طرز تهیه سالاد الویه * گیاه جعفری * هنر فهميدن * خشکی درمغز نشانه چیست؟ * دانه ی کینوا و خواص آن * پرتقال، دشمنی بر علیه سرطان * کباب کشمیری با سس مخصوص