خانه درباره ما ثبت نام ورود تماس با ما

دنیای ایرانیان

شما اینجا هستید : پزشکی و سلامت مقالات پزشکی در مورد جوش چه میدانید؟

در مورد جوش چه میدانید؟
در مورد جوش چه میدانید؟

جوش چیست؟

جوش ، طیف متنوعی از ضایعات پوستی است که به صورت لکه های قرمزرنگ و یا دانه های پررنگ در پوست و یا دانه های زیر پوست شدید تر و همراه با ضایعات چرکی در تنه و اندام ها و صورت مشاهده می شود.

عوامل ایجاد کننده جوش کدامند؟

 چربی سطح پوست: پوست های چرب یکی از عوامل زمینه ایجاد آکنه یاجوش صورت می باشند.  گروهی از میکروب هایی که روی پوست زندگی می کنند.

 التهابات ایجاد شده روی پوست.

 انسداد مجاری غددی زیر پوستی که همگی می توانند باعث ایجاد جوش شوند.

عوامل موثر یا مستعد کننده ایجاد آکنه کدامند؟

مهمترین عامل، عوامل زمینه ای هستندودر کنارآنها یکسری عواملی مانند افزایش چربی زیرسطح پوست و استفاده از کرم های آرایشی که چربی زیادی دارند؛ کار کردن در محیط هایی که هوای آن محیط زیاد گرم می باشد مانند افرادی که بیشتر در آشپزخانه ها و محیط های گرم داخل کارخانه، کار می کنند، یا مصرف بعضی از داروهای قلبی، استفاده از داروهای کورتونی که به صورت نادرست تجویز شود و در آقایان و ورزشکاران استفاده از استروییدهایآنابولیزانت )داروهای افزایش دهنده حجم عضالات( می توانند در ایجاد این ضایعات موثر باشند.

معمولادر چه سنی دیده می شود و آیا ژنتیک در آن موثر است؟

معمولا این جوش ها در حوالی سن بلوغ و میانسالی دیده می شوند. ممکن است یکسری از آن ها به صورت خود به خودی بهبود یابند و نیاز به درمان خاصی نداشته باشند. عوامل ژنتیکی به تنهایی علت موثری در ایجاد آکنه نمی باشند ولی عوامل مختلف به نوعی زمینه ساز ایجاد عامل ژنتیک می تواند باشد. تشخیص معموال بر اساس نمای بالینی می باشدتنها با مشاهده می توان این ضایعات را از سایرضایعات پوستی به راحتی تشخیص داد. جوش هاخود را به صورت دانه های قرمز پوستی ، لکه هایسرسفید پوستی، ضایعات چرکی در صورت وگاهادر پشت و اندام ها نشان می دهند.

تشخیص جوش صورت چگونه است؟

برای تشخیص جوش هایصورت و بدن در چه مواردینیاز به آزمایشات پارکلینیک می باشد؟ در اکثر موارد نیاز به آزمایشات پاراکلینیک نمی باشد. یکسریاختالالت سیستم هورمونی می توانندبا بروز جوش ارتباط داشته باشند اینبیماری ها علاوه برایجاد جوش باعث رشد موهای زاید در بدن و یا باعث اختالالتی در پریود خانم ها نیز می شود که در این صورت بررسی های پاراکلینیکی و آزمایشگاهی الزم می باشد. ولی به طور کلی معمولادر بیشتر موارد نیاز به آزمایشات پاراکلینیکی وجود ندارد و فقط زمانی که پزشک قصد دارد داروهای خاصیرا تجویز کند انجام بعضی آزمایش های مربوطه برای بیمار درخواست می گردد.

بهترین روش درمان آکنه کدام است؟

بهترین روش درمان آموزش می باشد . بیماران باید متوجه باشد که سیر بیماری دوره کوتاهی نمی باشد وشاید شروع پاسخ درمانی خیلی زود انجام نگیردو اگر درمان زود قطع شود باعث عود ضایعات می گردد.مساله مهم بعدی پس از آموزش صحیح بیمار در استفاده از دارو، تجویز دارو می باشد که بر اساس وضعیت بیمار و شدت ضایعات در بیمار انجام می گیرد . بنابراین بهترین روش درمانی آموزش صحیح درمان به این بیماری و مصرف کامل داروهای تجویز شده می باشد.

 

آیا ایجاد جوش به نوع مواد غذایی مصرفی بستگی دارد؟

بر خالف تصور عموم مردم که فکر می کنند مصرف تنقلات وشکلات و غذاهای شیرین باعث ایجاد جوش می شود باید ذکرشود که تاکنون این فرضیه از نظر علمی ثابت نشده است ولیجاهایی مانند آشپزخانه و جاهای گرم و محیط های مشابه دیگرمی توانند عامل ایجاد جوش باشند ولی تغذیه به تنهایی نمی تواندعامل ایجاد جوش باشد.

 

آیا احتمال عود پس از هر بار بهبودی )از بینرفتن جوش ها( وجود دارد؟

هر چه دوره درمان کامل تر و طولانی تر باشد و درمان بهطور سریع قطع نشود نتیجه بهبودی مطلوب تر می باشدولی اگر درمان کوتاه مدت باشد و یا مصرف داروهای تجویزشده به طور کامل انجام نگیرد امکان عود مجدد بیماریوجود دارد.

آکنه به چند شکل دیده می شود؟

تقسیم بندی آکنه معموال یک تقسیم بندی ساده می باشدکه بر اساس شدت بالینی انجام می گیرد . به عبارتی براساس شدت جوش آن را به سه دسته :خفیف ، متوسط و شدید تقسیم بندی می کنند.این تقسیم بندی بر اساس شدت ضایعات التهابی می باشد. تقسیم بندی دیگری نیز برای آکنه وجود دارد که بر اساسعالیم سیستمیک و عمومی است . به یاد داشته باشید اگراین عالیم همراه تب و لرز و دردهای مفصلی باشد باعثایجاد جوشگاه های بد شکل می شود و درمان در آن مواردنیاز به بررسی بیشتری دارد.

تعداد بازدید از این صفحه : 1661 ساعت و تاریخ انتشار : 00 : 00 : 00 -622/10/10


آخرین مطالب مشابه

رابطه نوع غذا‌خوردن و شخصیتتان را بدانید! چگونه از دست کمردرد رهایی یابیم؟ آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ سکته قلبی ، این افراد در یک قدمی سکته قلبی قرار دارند! کاهش کلسترل ، 9 روش برای کاهش کلسترول درمان بیماران کلیوی با سلول‌های بنیادی وارد فاز بالینی شد تب در کودکان را جدی بگیریم چه چیزهایی را در مایکروفر قرار ندهیم؟ سرطان خون و علائم آن کلرپروپامید

شما هم نظر بدهید


جدیدترین مطالب

مطالب پیشنهادی