خانه درباره ما ثبت نام ورود تماس با ما

دنیای ایرانیان

شما اینجا هستید : پزشکی و سلامت مقالات پزشکی علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟

علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟
علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟

ابتدا به تعریف سکته قلبی یا همان حمله قلبی می پردازیم تا با سکته قلبی و دردهای ناحیه قلب آشنا شوید. همچنین به این پاسخ می دهیم که علائم سکته و حمله قلبی چیست. سکته قلبی نام ترسناکی است که اگر شناخته شود و در موقع ضروری و زمان مناسب به آن رسیدگی شود. به آسانی می توان از آن جلوگیری نمود و در کاهش عوارض ناشی از ان کوشید.

سکته قلبی چیست؟

سکته یا حمله قلبی٬ عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی(درد قفسه سینه) نمود یابد. عمده‌ترین دلیل سکته بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضۀ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.

علائم سکته قلبی چیست؟

درد در ناحیه قفسه سینه، گردن، کتف یا چپ یا هر دو دست. گاهی اوقات درد در ناحیه شکمی هم حس می شود و بیمار حس می کند از ناحیه فک پایین دچار درد است. اغلب حالت تهوع و استفراغ در فرد دیده می شود. به علاوه اینکه معده درد شدید هم از علائم بروز سکته های قلبی محسوب می شود. گاهی اوقات هم این درد ها با تنگی نفس و احساس خفگی هم همراه می شود و فرد حس می کند یقه پیراهن یا کتش به شدت گلویش را می فشارد. در سکته های قلبی ممکن است فشار خون فرد بسیار افت نماید و یا بر عکس بسیار بالا رود. عموما این گونه دردها که منجر به سکته های قلبی می شوند. 20 تا 25 دقیقه بیشتر طول نمی کشند و درد جانکاه در این مدت بسیار ناراحت کننده است. بهتر است در این زمان فرد بیمار را به حالتی که پاها بالاتر از قلب باشد قرار داد، یقه لباس و پیراهنش را شل نمود تا تنفس راحت تر شود. بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها کمک بگیرید. اگر بیمارستان نزدیک است خودتان بیمار را به محل اورژانس برسانید.

در همه این موارد سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به فرد بیمار دلداری بدهید و به او اطمینان دهید که کمک در راه است و به زودی خواهد رسید. در این لحظات اگر بیمار از قبل دارویی که توسط پزشک تجویز شده باشد، ندارد؛ به هیچ عنوان سرخود دارویی به او نخورانید و از دادن داروهایی که فکر می کنید برای درد مناسب است خودداری کنید.

منبع (hiDoctor.ir)

تعداد بازدید از این صفحه : 1352 ساعت و تاریخ انتشار : 00 : 00 : 00 -622/10/10


آخرین مطالب مشابه

رابطه نوع غذا‌خوردن و شخصیتتان را بدانید! چگونه از دست کمردرد رهایی یابیم؟ آیا شرایط جوی می تواند بر بدن تاثیر بگذارد؟ سکته قلبی ، این افراد در یک قدمی سکته قلبی قرار دارند! کاهش کلسترل ، 9 روش برای کاهش کلسترول درمان بیماران کلیوی با سلول‌های بنیادی وارد فاز بالینی شد تب در کودکان را جدی بگیریم چه چیزهایی را در مایکروفر قرار ندهیم؟ سرطان خون و علائم آن کلرپروپامید

شما هم نظر بدهید


جدیدترین مطالب

مطالب پیشنهادی