>> گردشگری >> استان اردبیل >> رودها و رشته کوه های اردبیل

 رودها و رشته کوه های اردبیل

رودها و رشته کوه های اردبیل


رود گیلوان

رود گیلوان از کوه وناو، در 42 کیلومتری جنوب خاوری هروآباد/خلخال سرچشمه می‌گیرد. درازای این رود 12 کیلومتر است و در مسیر جنوب باختری جریان دارد و در حوضه دریای مازندران قرار می گیرد.

 رود مشکین چای

رود مشکین چای از دامنه‌های شمالی کوه سبلان، در 23 کیلومتری جنوب باختری مشکین‌شهر سرچشمه می‌گیرد و با شیب تند به سوی شمال جریان می‌یابد. در یک کیلومتری شمال باختری روستای احمد بیگلو با ریزابه بزرگی که آن نیز از دامنه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرد، می‌آمیزد و هم چنان رو به سوی شمال باختری روان می‌گردد و سرانجام در 4.5 کیلومتری باختر کوه ایلانی داغ، به اهر چای وارد می‌شود. رشته کوه تالش رشته کوه تالش در راستای کناره دریای مازندران از شمال به جنوب کشیده شده است. این رشته کوه از گوشه خاوری کوههای برزند آغاز و در سراسر حدود خاوری استان اردبیل با افزایش تدریجی بلندی به سوی جنوب کشیده می شود و در بیرون حدود استان سرانجام به رشته کوه البرز می‌پیوندد. بلندترین نقطه رشته کوه تالش در خاور اردبیل با بلندی حدود 2 هزار و 750 متر است. دامنه خاوری آن پوشیده از جنگل است در حالی که دامنه باختری و شمالی آن جز در بلندی‌ها که دارای پوشش جنگلی است در بخش های دیگر پوشش گیاهی مهمی ندارد.

رشته کوه تالش

رشته کوه تالش  باغرو همانند سدی بین دریای مازندران و فلات آذربایجان قرارگرفته و هیچ رودی آن را قطع نمی کند مگر در نزدیکی قره‌چمن که دشت اردبیل به دریا راه پیدا می کند و از این بخش رطوبت دریای مازندران در این دشت رخنه می کند.

رشته کوه خروسلی داغ

رشته کوه خروسلی داغ / خروسلو در جنوب دشت مغان، در 40 کیلومتری شمال باختری گرمی قراردارد و سرشناس‌ترین ستیغ آن خانملو با باندی حدود 800 متر است. این رشته کوه سرچشمه رودهای خوفنام برزند چای و قوروچای می باشد و دشت مغان را از بخش های انگوت و اجارود جدا می سازد.

رشته کوه صلوات‌داغی

دنباله رشته کوه تالش در شمال به توده کم ارتفاعی می‌پیوندد و به رشته کوه صلوات‌داغی سرشناس است که ازکوه های کلانتر، سامان لو داغ، دنگوزگدوک و صلوات به وجود آمده و شهرستان های مشکین‌ شهر و مغان را از هم جدا می‌سازد. بلندترین ستیغ این رشته کوه 2 هزار و 50 متر است. جهت آن شمال خاوری – جنوب باختری می‌باشد، که گوشه شمالی آن به دره ارس می‌پیوندد و دره ارس و رود مرزی ارسباران این کوه ها قفقاز جدا می سازد. رود سامبورچای از دامنه‌های شمالی این رشته سرچشمه می گیرد و رودهای دامنه جنوبی آن به قره سو وارد می‌شوند. این رشته کوه که از جنوب باختری به سوی شمال خاوری به درازای 46 کیلومتر کشیده شده از سوی باختر به وسیله رود قره‌سو از کوهستان ارسباران خاوری جدا می شود. گردنه‌های صلوات و آقیز، در این رشته کوه قرار دارند.

تعداد بازدید از این مطلب: 921


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* تیوسولفات سدیم طلا * طرز تهیه ته چین آلو و اسفناج با مرغ * فشار خون بالا,علل و عوامل خطر * آلو خشک و تاثیر آن بر سلامتی * پاک کردن لکه های مختلف آرایشی * گروه خونی و شخصیت افراد * چگونه گوشی‌هوشمند به آب افتاده خود را نجات دهیم؟ * حقایقی در مورد سلامت و زیبایی مردان * روش پخت دلمه قارچ با مرغ * Auto Run چیست و چگونه به وجود می آید؟ * فوائد بستنی - خواص بستنی * چربی خون و راه های کاهش * فلفل قرمز و کاهش وزن * خواص بادام درختي * طرز تهیه دسرکیک خرما * شکلات اسنیکرز (Snickers) * بهترین ماسک برای پوست های چرب و جوش دار * انار، معجزه انار در درمان بیماری‌های التهابی * خواص گیاه تره کوهی/تره کوهی سرشار از آهن است * گیاهان مفید برای کاهش فشارخون * ته چین قارچ؛ یک ته چین جدید * ترجمه قرآن و حدیث؛ چالش های پیش رو * چشمه ها و آبشارهای اردبیل * هویج گیاهی خون ساز * عوامل افسردگی، ناراحتی و اضطراب و راهکارهای رها شدن از آن * طرز تهیه شیرینی پنج طعم کره ای * نقش مردان در درمان افسردگی پس از زایمان زنان * چای سبز و قهوه علیه سکته مغزی * چگونه استعداد کودکان خود را بشناسیم * خواص کنجد * طرز تهیه کباب ترکی خانگی * اعمال شب و روز نیمه رجب * آموزش کامل نصب و ترفند های تلگرام * بقعه های اردبیل * خوراک بلدرچین در فر * خواص مويز * صحیح و غلط آب قند دادن به نوزاد * رولت ژله رنگین کمان * طرز تهیه سالاد روسی خوشمزه * عاشقانه ی دلتنگی * جدول زمان نگهداری برخی مواد غذایی در یخچال و فریزر * اس ام اس روز مادر * 10 خاصیت چای بابونه * خواص انجیر * واقع بینی های قبل از ازدواج * با این آموزش از سرقت اطلاعات خود محافظت کنید * کلرپروپامید * هفت روش برای جلوگیری از هک شدن * قرص سیر چه تاثیری بر فشار خون دارد؟ * عشق, صبر و گذشت * عرق کاسنی و خواص آن * آبله‌ مرغان‌ * قدیمی ترین میدان ساعت شهری در ایران * آسم و ۷ قانون غذایی * گیاه رازیانه و خواص آن * سخنان دکتر شریعتی (1) * سه ‌اصل سلامت روان * برج آزادی تهران * گیاه کاسنی * 25 درس برای داشتن زندگی ساده تر * دسر ماست و خرما * آیا خوردن بستنی در پاییز و زمستان مفید است ؟ * فضیلت قرائت سوره های قرآن * هات چاکلت فندقی * چه نوع عینک آفتابی ای برای کودکانمان بخریم؟ * راههاهی جلوگیری از خشکی دهان * طرز تهیه کوفته از نوع تبریزی * چرا آب میوه ها مضر هستند؟ * سس شکلات هرشیز * پنهان‌سازی خودکار داک بدون وقفه