>> گردشگری >> استان اردبیل >> بازار اردبیل

 بازار اردبیل

بازار اردبیل


مجموعه تاریخی بازار اردبیل در میانه شهر و در طرفین خیابان امام خمینی واقع گردیده و به جهت قدمت و دارا بودن معماری سنتی از بازارهای تاریخی و جالب توجه ایران به شمار می آید و چون دیگر بازارها مشتمل بر راسته ها، تیمچه ها، سراها و مسجد و گرمابه است.

بازار اردبیل از سابقه طولانی و درخشانی برخوردارمی باشد. مقدسی و اصطخری (قرن چهارم ه.ق)، بازار اردبیل را به شکل صلیبی توصیف می کنند که در میانه آن مسجد قرار داشته است. بازار اردبیل در قرن 7 و 8 ه.ق نیز از رونق فراوانی برخوردار بوده اما رونق اصلی آن مربوط به دوره صفویه است.

در این دوره به جهت اینکه اردبیل خاستگاه سلاطین صفوی، مرکز دینی و همچنین جایگاه مقابر شیخ صفی الدین اردبیلی و دیگر گذشتگان سلاطین صفوی بود شهر و بازار آن از اهمیت و رونق خاصی برخوردار گردید. مجموعه کنونی بازار معرف آثاری از دوره صفویه و قاجاریه است و شامل راسته اصلی بازار، راسته پیر عبدالملک، راسته قیصریه، راسته کفاشان، راسته غلامان، بازار زرگران، سراجان، پنبه فروشان، مسگران، چاقو سازان، آهنگران، سرای خشکبار (حاجی میرزا)، سرای گلشن، سرای وکیل، سرای نو یا زنجیرلو، سرای حاج احمد، سرای حاج شکر، سرای مجیدیه، سرای امام جمعه، سرای دوگچی و تیمچه زنجیرلی است.

 دیدنی های استان اردبیل

مجموعه بازار با طاق های جناغی و گنبدهای ساده پوشش یافته و عرض طاق نمای مغازه ها به طور متوسط 3 متر و قطر پایه های طاق ها حدود 80 سانتی متر است. روشنایی داخل بازار از طریق روزنه های تعبیه شده در پوشش های گنبدی تامین می شود. سرای خشکبارها از دو بازارچه موازی هم که هر دو بر راسته بازار عمودند تشکیل شده و هر کدام دارای 5 دهانه و 51 مغازه است. سرای گلشن نیز مرکب از دو بازارچه و یک سرا است و در مقابل سرای زنجیرلی واقع شده و به راسته بازار و راسته پیر عبدالملک مربوط می شود.

بخش اصلی سرا فضایی مستطیل شکل به ابعاد 80/3 × 94/9 متر می باشد که پوشش آن متشکل از 9 گنبد در میانه با چهار ستون مدور از سنگ خارا به ارتفاع 75/2 و قطر 52% متر (یا 52 سانتیمتر) و در اطراف بر جرزها نگهداری می شود. ستون ها دارای سرستون مکعب شکل بوده و طاق های زیرین گنبدها توسط تیرهای چوبی به یکدیگر اتصال یافته و مهار شده است. از دیگر بخش های مهم بازار، چهار سوق یا بازار بزرگ قیصریه است. این بخش بنایی است مدور با گنبد کروی بلند و ساده . قطر بنا در پایین 12 متر و ارتفاع تقریبی آن 13 متر است. بخش زیرین بنا، بدون در نظر گرفتن پایه مغازه ها و امتداد بازارچه ها عبارت است از 12 پایه که با 12 طاق جناغی زمینه را برای بر پایی گنبد فراهم ساخته است.

در هشت طاق جناغی مغازه و در 4 تای دیگر راهرو بازارچه ها تعبیه شده است. بر سر بازارچه شمال شرقی، سنگ نبشته ای به چشم می خورد. که به علت فرسودگی امکان قرائت آن وجود ندارد این سنگ نوشته حاوی نام بانی و تاریخ بنا بوده است. تیمچه و سرا و بازارچه زنجیرلی از دیگر بخش های مهم بازار اردبیل است که به راسته بازار راه می یابد.

سرای زنجیرلی بنای هشت ضلعی است (چهار ضلع اصلی و چهار ضلع فرعی) که ابعاد اضلاع اصلی آن 20/10 متر می باشد صورت 8 ضلعی در بالا با گوشه سازی به دایره تبدیل شده و گنبدی کروی و ساده ای بر فراز آن جا گرفته است. مجموعه تاریخی بازار اردبیل در سال های اخیر از طرف سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شده و به شماره 1690 به ثبت تاریخی رسیده است.

تعداد بازدید از این مطلب: 1069


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* اعمال شب اول ماه رجب * قارچ و سلامت استخوانها * قارچ سوخاری با سس پنیر خامه ای * راهکارهایی برای جلو گیری از لوس شدن کودک * خواص سویا * واقع بینی های قبل از ازدواج * نکات تغذیه ای ویژه ماه مبارک رمضان * صحیح و غلط آب قند دادن به نوزاد * دستگاه بستنی ساز * خواص دارویی سنجد * شاه پسند وحشي * روش پخت دلمه قارچ با مرغ * عظمت شب قدر * خواص گل ختمی * گیاه کاسنی * Auto Run چیست و چگونه به وجود می آید؟ * ارواح انسانها بعد از مردن به کجا می روند و چه حالی دارند؟ * آتش دوزخ * جملات عاشقانه زیبا * چه چیزهایی در مایکروفر قرار ندهیم؟ * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * ژله ی گلداره تک نفره * اسامی قرآن در قرآن و احادیث نبوی * اس ام اس خنده دار (2) * بوستان نهج البلاغه * شیرینی مارمالادی * پاک کردن لکه های مختلف آرایشی * اشعار سیمین بهبهانی(1) * خواص گیاه زوفا * عاشقانه ی دلتنگی * سخنان دکتر شریعتی (1) * فوائد بستنی - خواص بستنی * فواید و مضرات استفاده از اینترنت * شکلات اسنیکرز (Snickers) * باز شدن اشتها پس از ترک سیگار * خوراکی های زرد کننده دندان های شما * کسانی که زیاد آرایش میکنند چه ویژگی شخصیتی دارند؟ * خورش آلو و اسفناج * سخا چيست؟ * ضد آفتاب هاي طبيعي کدامند ؟ * 10 عادت غلطی که به قلب آسیب می زنند * جوک های جدید و خنده دار بسیار خفن و شاد * خواص فندق * انواع ماسک صورت جهت انواع پوست * از هندوانه چه می دانید؟ * طرز تهیه قیمه نثار * علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟ * تنبلی چشم و راهای درمان آن * چند دلیل برای از بین نرفتن چربی بدن * چگونه قلب همسرتان را تصاحب کنید؟ * مطالب جالب و آموزنده * اصول مراقبت از پوست بعد از دهه 40 * زود رنجی و درمان آن * چگونه حافظه ی گوشی های اندروید خود را بیفزایم؟ *  خواص داروئی باقلا * بستنی زغالی و تاثییر آن بر داروها * از عجايبى كه ديده‏ اى برايم بازگو كن‏ * خواص گردو * کاخ سعد آباد - تهران * خطرات بلعیدن باتری توسط کودک * صدای قلب مادر * دستگاه بستنی ساز تایلندی * چرا موهایمان را از دست می‌دهیم؟ * آفت و مهمترین علل آن * چشمه ها و آبشارهای اردبیل * فوائد روزه * چرا هنگام پختن غذا در دیگ‌ های مسی بزرگ کفگیر را همیشه داخل آن می‌ گذارند؟ * خواص دوغ و کفیر * جوک و اس ام اس های خنده دار فروردین 94 * خواص آویشن