>> مذهبی >> مقالات دینی واخلاقی >> زیباترین الگوی یک زندگی آسمانی

زیباترین الگوی یک زندگی آسمانی

زیباترین الگوی یک زندگی آسمانی


«ما باید خودمان را به این مركز نور نزدیک كنیم .... باید با عمل و نه با محبت خالی، نورانی بشویم.... این، عمل و گذشت و ایثار و تشبّه و تخلّق به اخلاق آنان را لازم دارد.... ما باید از این ستاره درخشان، راهِ به سوى خدا و راهِ بندگى را كه راه راست است و فاطمه زهرا سلام الله علیها پیمود و به آن مدارج عالى رسید، پیدا كنیم». (1)

آری هم آهنگ کردن آهنگ زندگی خود با زندگی صدیقه کبری سلام الله علیها تلاشی است که آن حضرت از محبان خود انتظار دارد. مسلما زندگی دوست داران حضرت زهرا سلام الله علیها هم رنگ و هم جهت با زندگی آن جناب است نه در سویی مخالف و با رنگی متضاد با آن بانوی یگانه. (٢)

دشمنان نظام اسلامی تلاش فراوان دارند با مصرف گرا کردن مردم و جلب توجه آنان به ظواهر زندگی دنیا (از تنوع طلبی در لباس و مدهای گوناگون گرفته تا مبل و وسایل خانه، تا ماشین و...) اقتصاد جامعه اسلامی را، اقتصادی پر مصرف و لوکس گرا بار آورده، زمینه ی احتیاج آن به خارج را بیشتر کنند.(٣)

در این شرایط، میزان توجه حضرت زهرا سلام الله علیها به ظواهر دنیا، تجملات، آسایش و راحتی آن می تواند راهنمای سمت و سوی زندگی کسانی باشد که دل در گرو محبت او و فرزندان گرامیش دارند. نگاهی هر چند گذرا به وضع خانه و جهاز عروسی آن حضرت، کار ایشان در خانه، و لباس صدیقه کبری سلام الله علیها همگی انسان را به تعجب واداشته، فاصله زیاد جامعه امروز با این الگوی یگانه را اندکی ترسیم می کند.

از ازدواج آسان تا انفاق

در عین نداری وضع مالی خانه حضرت زهرا سلام الله علیها بسیار زاهدانه بوده است. در ماجرای جهاز حضرت زهرا سلام الله علیها چنین آمده که چون جهاز را خریداری کردند و نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آوردند، حضرت اشک ریخته، رو به آسمان کرد و فرمود: «خداوندا، به خانواده ای که بیشتر ظرفهایشان سفالی است برکت عطا فرما».(٤)

روزی سلمان فارسی نزد حضرت زهرا سلام الله علیها رفته، از ایشان مقداری غذا می خواهد، اما حضرت به او می فرماید: «ای سلمان به خدا سوگند سه روز است که ما چیزی نخورده ایم! حسن و حسین از شدت گرسنگی بیقراری کردند و سپس مانند جوجه های پرکنده بر زمین دراز کشیدند! اما آنگاه که خیر و نعمتی به در خانه ام بیاید آن را رد نخواهم کرد.(5)

لباس مرا بردار و نزد شمعون رفته، گرو بگذار و از او مقداری خرما و آرد بگیر.» سلمان لباس را به شمعون داده، آرد و خرما را برای حضرت می آورد و حضرت غذایی آماده کرده، به سلمان می دهد. (6)

روزی دیگر امیرمومنان از زهرای اطهر سلام الله علیهما می پرسد آیا در خانه چیزی برای خوردن یافت می‌ شود و دختر پیامبر صلی الله علیه و آله پاسخ می دهد: «به خدا سوگند سه روز است که در خانه چیزی نداریم»!! (7)

دشمنان نظام اسلامی تلاش فراوان دارند با مصرف گرا کردن مردم و جلب توجه آنان به ظواهر زندگی دنیا (از تنوع طلبی در لباس و مدهای گوناگون گرفته تا مبل و وسایل خانه، تا ماشین و...) اقتصاد جامعه اسلامی را، اقتصادی پر مصرف و لوکس گرا بار آورده، زمینه ی احتیاج آن به خارج را بیشتر کنند اینها در حالی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله باغ هایی مانند فدک را به حضرت زهرا سلام الله علیها بخشیده بود، اما ایشان درآمد این باغ ها را صرف فقرا می فرمود، (8)

و خود به اختیار، زاهدانه زیستن را برگزیده بود. آن بانو از پدر خود شنیده بود که حلال دنیا حسابرسی خواهد داشت و حرامش عقاب و جهنم.

تحمل سختی کار در منزل برای آسایش آخرت

هرچند حضرت زهرا سلام الله علیها دختر اولین شخصیت جامعه اسلامی و همسر سردار بزرگ اسلام بود، و هرچند دارای چنان مقام معنوی بالایی بود که ملائکه در خدمت او بودند؛ (9)

با این همه، کارهای دشوار منزل را خود انجام می داد. امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: «او آنقدر با مشك آب ‏آورد كه اثر آن در سینه ‏اش به جاى ماند. به قدرى با آسیاب كار كرد كه دستهایش پینه بست، و به قدرى خانه را جارو ‏كرد كه گرد و غبار بر لباسهایش ‏نشست، و به قدرى در زیر دیگ آتش ‏افروخت كه لباس هایش سیاه ‏شد. او به سبب این كارها دچار زحمت و رنج شدیدى شده بود.»(10)

پیامبر صلی الله علیه و آله که سختی های حضرت را می¬دید به ایشان فرمود: «دخترم سختی های دنیا را برای آسایش آخرت تحمل کن».(11)

سلمان می گوید: روزی وارد خانه زهرا سلام الله علیها شدم و دیدم حضرت مشغول آرد کردن نان است در حالی که از دستش خون می آید و حسین علیه السلام در گهواره گریه می کند. به حضرت عرض کردم: «با دستان خود چنین کردی در حالی که فضه (خادم حضرت) هم هست؟!» حضرت زهرا سلام الله علیها در پاسخ فرمود: «رسول خدا به من توصیه کرد که یک روز فضه کار کند و یک روز من. نوبت فضه، دیروز بود!!»(12)

حضرت زهرا سلام الله علیها می داند که چرا رسول خدا صلی الله علیه و آله به او چنین توصیه فرموده است. مدت ها پیش که امام علی علیه السلام او را نزد پیامبر صلی الله علیه و آله فرستاده بود تا درخواست خادمی کند، پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده بود دوست ندارد خادم، ثواب را از فاطمه دور کند.(13)

سادگیِ دختر امپراطور جهان اسلام

سادگی و کهنگی لباس حضرت زهرا سلام الله علیها نیز بسیار تعجب بر انگیز است. لباس های ایشان وصله دار بود. چون شب عروسی آن حضرت فرا رسید رسول خدا صلی الله علیه و آله پیراهنی نو به ایشان هدیه داد. در همان شب فقیری در خانه حضرت را زد و گفت: «از خانه نبوّت لباسی کهنه می خواهم» حضرت زهرا سلام الله علیها خواست لباس وصله خورده ی خود را به او بدهد که به یاد این آیه افتاد «هرگز به خوبی نمی رسید مگر از آنچه دوست می دارید انفاق کنید».(14)

صدیقه کبری سلام الله علیها لباس وصله دار را نگه داشت و لباس نویی که پدرش همان شب به او هدیه داده بود را به فقیر داد! (15)

سلمان می گوید چون آیه «قطعا جهنم وعده گاه همگی آنان است»(16)

نازل شد، پیامبر صلی الله علیه و آله چنان گریان و غمگین شد که کسی جرات نزدیک شدن به حضرت را نداشت. من به دنبال فاطمه سلام الله علیها رفتم تا او را نزد پیامبر صلی الله علیه و آله ببرم. وقتی ماجرا را برای ایشان بیان کردم حضرت برخواست و عبایی کهنه پوشید. من که این لباس را دیدم گریه کرده با خود گفتم دختران پادشاهان روم و فارس لباس هایی از حریر و ابریشم می پوشند و دختر محمد صلی الله علیه و آله عبای پشمی کهنه ای دارد که دوازده جای آن با لیف خرما پینه خوده است!!(17)

تهیه لباسی که این مقدار کهنه نباشد و تا این حد پینه نداشته باشد کاری دشورای نیست خصوصا برای بانویی که دختر اول شخص مدینه است و همسرش بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله بالاترین مقام را در بین مردم دارد.(١٨)

اما زهرای اطهر سلام الله علیها خود خواسته است تا چنین زندگی کند تا دیگران بدانند ارزش انسان به لباس و خانه و... نیست.(19)

الگوی زیبای زندگی آسمانی

خانه ای با اثاث بسیار ساده، در سختی فراوان، همراه با کار طاقت فرسا در منزل از سویی، و کفایت به اندک لباسی کهنه از جانبی دیگر همه با انگیزه توجه به آخرت و دوری از دنیا، رنگی الهی به خانه زهرای مرضیه سلام الله علیها زده است. باشد که با الگوگیری از آن حضرت و تلاش در همسو شدن با زندگی آسمانی آن جناب، در برابر هجوم فرهنگ مصرف گرا و دنیایی به زندگی خود پیروز شده، موجب شادی آن برترین بانوی عالم گردیم.

تعداد بازدید از این مطلب: 1031


آخرین مطالب مشابه

اسماء

دراين كه اسماء چيست و چه بوده و منطبق برچه حقايقى است ميان مفسران و سالكان راه معرفت، و اهل حقيقت مسائلى مطرح است كه به برخى ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* شیرینی مارمالادی * جملات عاشقانه و احساسی(1) * نکاتی درباره سلامت مردان * احتباس آب در بدن و تغیرات هورمونی * مشاجره ی مرد با همسرش * اس ام اس طنز تبریک نوروز 94 * طرز تهیه رولت ساده * پیام های بهداشتی برای پیشگیری از آنفلوانزا * اهميت و ارزش زبان‏ * نکته های زیبای قرآنی * نحوه تمیز کردن لوسترهای کریستالی * انحراف‌ چشم‌ * طرز تهیه فيله سالمون مخصوص شب عید * اس ام اس خنده دار(1) * جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان * تازه های تست روان شناسی * پارک ساعی * مغز پیر نمی‌شود! * روغن کرچک برای تسکین آرتروز * پرکاری تیروئید * نکات بسیار جالب برای گرفتن عکس با موبایل * خواص درمانی گلپر * اسامی قرآن در قرآن و احادیث نبوی * چند روش برای تازه ماندن و ماندگاری بیشتر بعضی سبزیجات * عوامل افسردگی، ناراحتی و اضطراب و راهکارهای رها شدن از آن * 10 برنامه‏ هاى اصيل اسلام در مسئله ازدواج‏ * طرز تهیه کوفته برنجی سوخاری * اس ام اس خنده دار روز مرد * گوشت چرخ کرده را در فریزر نگذارید! * طرز تهیه شیرینی کره ای مخصوص نوروز * آموزش نصب مادربورد * طرز تهیه کیک چوبی شکلاتی برای نوروز * پیشگیری سرطان پروستات با گوجه فرنگی * پیتزا سبزیجات در سبک ناتورالیسم * ده دلیل برتری اندروید بر iOS * توصیه های کاربردی برای موخوره مو * اقدامات اساسی پس از خرید کامپیوتر و لپ تاپ * شکلات TWIX * طراحی و ساخت کیت تشخیص زود هنگام سرطان * سخنان زیبا و آموزنده بنجامین فرانكلین * طرز تهیه بوقلمون درسته در فر * طرز تهیه تاگوی میگو * بیماری کبد چرب * ۵ قانون طلایی ضد پیری پوست * طرز تهیه فلافل خانگی خوشمزه و ترد * طرز تهیه دلمه برگ مو * باورهاي درست و اشتباه در مورد مراقبت از پوست * میگو را این طوری هم تست کنید * اعمال مخصوصه شب بیست و سوم * پرتقال، دشمنی بر علیه سرطان * هات چاکلت فندقی * خورشت بامیه * بدون رژیم های غذایی سخت وزن تان را کاهش دهید * طرز پخت خورش کرفس * خورشت گوشت * خوراک بلدرچین در فر * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * لاک زدن و بروز سرطان * خواص گیاه تاج‌خروس * بستنی کاردکی و ماشمالو * طرز تهیه بیفتک پلو * سخنان شیهد مطهری * آثار پيوند با اهل بيت * قرآن و زبان‏ * 7 عادتی که روی پوست خط می اندازند * لیموناد زنجبیلی * 10 خاصیت چای بابونه * ماسکی بسیار خوب برای پوست های چرب و جوش دار * طرز تهیه ژله مغزدار * دعای روز شنبه