>> سلامت >> سلامت مردان >> نکاتی درباره سلامت مردان

نکاتی درباره سلامت مردان

نکاتی درباره سلامت مردان


نکاتی درباره سلامت مردان اگر با کسانی که سابقه سرطان پروستات دارند فامیلی نسبی دارید خطر ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. مردان در مقایسه با زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است. به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت و درمان؛ مردان همچنین کمتر به پزشک مراجعه کرده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تاخیر می اندازند. امید به زندگی در بدو تولد معادل 71/56سال برای کل جمعیت؛70/09سال برای مردان و73/17 سال برای زنان است.

نگاهی به بیماریها در جنس مذکر در تمام سنین بر حسب سالهای از دست رفته عمر رتبه بندی به شرح ذیل را نشان می دهد: (مطالعه ملی بار بیماریها و آسیب ها در ایران 1386)

1- حوادث عمدی و غیر عمدی .

2- بیماریهای روانی و اختلالات رفتاری .

3- بیماریهای قلبی و عروقی .

4- بیماریها و اختلالات مربوط به دوره حول تولد .

5- بیماریهای دستگاه تنفس .

6- بیماریهای دستگاه استخوانی و عضلانی .

7- بیماریهای دستگاه گوارش . 8- بیماریهای ادراری و تناسلی .

9- سرطانها .

10- بیماریهای تغذیه ای و متابولیک.

همچنین در مردان :

· حوادث ترافیکی 5 برابر زنان . · اعتیاد حدود 10برابر زنان . · سقوط حدود 3 برابر زنان . · حوادث ناشی از نیروهای مکانیکی جاندار و بی جان و همچنین قتل و خشونت ، بیماریهای مزمن انسدادی ریه و بیماری قلبی و ریوی، خودکشی ، آسم ، سوختگی ، اسکیزوفرنی ، ایدز وHIV مثبت در مردان بیشتر است.

· نتایج گزارش اول نظام مراقبت عوامل خطر بیمارهای غیر واگیر ( در سال 84)اطلاعات جالبی درباره اهمیت توجه به شیوه زندگی و لزوم تغییر در تغذیه ، ورزش و دیگر عادات را نشان می دهد. 27/9 %مردان دارای اضافه وزن ، 7/4%چاقی، 1/7چاقی مفرط . 21 % روزانه دخانیات مصرف می کنند.

41 % مردان دارای کلسترول مساوی و یا بالاتر از200 میلی گرم در دسی لیتر هستند. 60/6 % از مردان هیچ فعالیت فیزیکی دراوقات فراغت خود ندارند. با توجه به لیست بار بیماریها ، بسیاری از مشکلات سلامت به دلایل اقتصادی واجتماعی قابل مداخله است، طوری که دربرخی کشورها طراحی برای کاهش و یا حتی حذف آنها شروع شده از آن جمله عللی مانند حوادث ترافیکی ، اعتیاد ، سقوط ، کمردرد و آرتروز زانو، بنابراین اطلاع رسانی میتواند تاثیر بسزائی در پیشگیری داشته باشد.

به همین دلایل در سال های اخیر برنامه ریزان و سیاستگذاران جوامع پیشرفته توجه ویژه ای به این موضوع داشتند و در بسیاری از مناطق دنیا از جمله چین ، اتریش ، آمریکا و کانادا روز ملی سلامت مردان برگزار می شود. در کشور ما نیز در خرداد 1385 پیشنهاد برگزاری روز ملی سلامت مردان ارائه شد و تاکنون در4 سال متوالی در اولین پنج شنبه اسفندماه ، این روز با همکاری و پشتیبانی دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس برگزار شده است.

20 کلید طلایی سلامت مردان :

1 - سالها با عادات گوارشی و ادراری خود کنار آمده‌ایم. هر گاه این عادات مختل شود باید دریابیم بهترین راه مراجعه به پزشک و درمان پیشرس است. قبل از آنکه بیمار شوید با پیشگیری برای خود، سپر دفاع مستحکمی ایجاد کنید تا گرفتار بیماری خطرناک نشوید.

2 – رنگ ادرار نشانگر و نشانه گویایی از سلامت است، نباید نسبت به تغییر رنگ آن بی اعتنا باشیم، در کنار رنگ ادرار هر نشانه خونریزی یا قرمز شدن ادرار زنگ خطری است که باید شنید، سن و جنسیت افراد تفاوتی در اصل ماجرا ندارد.

3- تعجب نکنید هر پکی که به سیگار می‌زنید شانس سرطان پرستات را برای شکل‌گرفتن افزایش می‌دهید. مصرف سیگار کلید ورود به جمع آنهایی است که سرطان مثانه گرفته ‌اند، بهتر نیست سیگار خود را خاموش کنید.

4- اگر برآنید رنج داشتن سنگ کلیه را تجربه نکنید به موقع و به قدر کافی آب بنوشید، خوردن خودسرانه کلسیم و ویتامین ها خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش می دهد. 5 - کلیه ناسالم بر فشار خون تاثیر منفی می‌گذارد و در مقابل فشار خون بالا کلیه را دچار آسیب می‌کند.

6- اگر دچار اشتباه شدید و با افراد آلوده به ویروس HIV و یا فرد مشکوک به بیماری ایدز تماس جنسی داشتید حتماً در مدت 6 هفته تا 12 هفته آزمایش HIV را انجام دهید. تشخیص به موقع کیفیت درمان را متناسب‌ تر می‌کند.

7- بروز ناتوانی جنسی مردان در سن بالا طبیعی است ولی با درمان خودسرانه این ناتوانی مشکلات به بار می ‌آید، بهترین انتخاب، مراجعه به پزشک متخصص است.

8- اعتیاد، دشمن سلامتی جسمی و شکل گیری ناهنجاری‌ های روانی، فرهنگی و اجتماعی است. فرد معتاد ، مسئول بسیاری از این ناهنجاری‌هاست.

9- "پرفشاری خون" قاتلی است که در سکوت دست به کشتار می ‌زند. با آزمایش کامل ادرار، اندازه ‌گیری الکترولیت ها و تست های هورمونی با درمان به موقع امکان عمل را از این قاتل بگیرید.

10- پنج عامل می‌تواند باعث سکته قلبی شود. برای روی دادن یک سکته به همه پنج عامل نیازی نیست. مبتلا شدن به سه مورد کافی است. این پنج نام را فراموش نکنید: "تری گلیسیرید بالا"- "کلسترول بالا"-"فشار خون بالا"-"قند خون بالا"- "HDL" پائین و "LDL" بالا.

11- چهل سال به بالاها هر دو تا سه سال یکبار و مردان بالای پنجاه سال هر سال باید از نظر سرطان پروستات غربالگری شوند.

12- علائم ذیل می توانند نشانه بیماری پروستات و سرطان در این ناحیه باشند. این رفتارها را جدی بگیرید: تکرار ادرار، ضعف یا منقطع شدن جریان ادرار، باقی ماندن ادرار در مثانه، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران

13- شغل شما ممکن است بیماری زا باشد، حتماً با پزشک متخصص طب کار مشورت کنید. اگر شغلی بر خود برگزیده‌ اید که به ناچار با صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ سروکار دارید بیشتر از بقیه در معرض سرطان مثانه هستید. پس بیشتر از بقیه با پزشک متخصص مشورت کنید.

14- استفاده از هورمون ‌های آنابولیزان در صحنه رقابت ورزشی ممکن است منجر به ناباروری شود بدون آنکه در رقابت کمکی به شما کند.

15- ورزش در حفظ و تداوم سلامت بسیار مفید است، ورزش کردن را جز عادات زندگی خود سازید. این نکته را هم فراموش نکنید با اولین علامت غیر طبیعی در جسم خود این فرصت را به پزشک خانوادگی خود بدهید شما را ویزیت کند. اقدام به موقع نصف درمان است.

16- نشانه‌های ذیل زنگ هشداری است که به شما خبر می‌دهد باید به پزشک مراجعه کنید: وجود خون در ادرار- فوریت در دفع ادرار – دفع مقادیر کم و مکرر ادرار- دفع دردناک ادرار- کاهش اشتها و وزن.

17- بزرگی پروستات اگر با علائم ذیل همراه باشد باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا از پیشرفت و بروز نارسایی کلیه جلوگیری شود: کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار- تاخیر در شروع ادرار- نیاز به تخلیه مکرر ادرار و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار کردن- تکرار ادرار در روز و شب – زور زدن هنگام ادرار کردن

18- باید بدانید: بزرگی خوش خیم پروستات نشانه سرطان نیست ولی آمارها نشان می‌دهد این بزرگی می‌تواند همزمان با بدخیمی همراه شود. باید بدانید: اگر با کسانی که سابقه سرطان پروستات دارند فامیلی نسبی دارید خطر ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. اگر این بزرگی خوش خیم را مشاهده کردید تحت معاینه پروستات و آزمایش PSA قرار گیرید تا مطمئن شوید مشکلی ندارید.

19- اگر خواهان طول عمر بیشتری هستید باید مراقب جسم خود باشید، مصرف دخانیات را کنار بگذارید، تغذیه مناسب را جدی بگیرید، از رفتارهای استرس‌ زا پرهیز کنید و از همه مهم‌ تر ورزش را فراموش نکنید.

20- اگر به دنبال راز سلامتی خود هستید این جمله را حفظ و عمل کنید: عدم استعمال دخانیات – حفظ وزن متعادل- ورزش روزانه - تغذیه سالم و متعادل - کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت ، مراجعه منظم به پزشک، قرار گرفتن در غربالگری بزرگی پروستات و سرطان پروستات به خصوص اگر چهل و پنج سال بیشتر دارید، کاهش استرس با ارتباط فعال با دوستان و خویشاوندان، عادت مراجعه به روانپزشک در صورت بروز خشم و افسردگی...

تعداد بازدید از این مطلب: 820


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* شیرینی نوروزی گردویی مینیاتوری * شهادت امام جعفرصادق علیه السلام * خواص آلبالو * خورش قارچ و تخم مرغ * درمان زوال عقل با کمک انسولین * پارک ساعی * خواص انجير خشك * چرا هنگام پختن غذا در دیگ‌ های مسی بزرگ کفگیر را همیشه داخل آن می‌ گذارند؟ * خواص درمانی به لیمو * فشار خون بالا و سکته ی مغزی * سینی نشا * 6 دلیل خوب برای خوردن بیشتر پرتقال * سرطان خون و علائم آن * مواد مضر برای کسانیکه اگزما دارند * تفاهم در زندگی زناشویی * طرز تهیه خورش آلو * معرفی هادرد دیسک 4 ترابایتی * سوپ سیب و کلم بروکلی * زنان ورزشکار و تغذیه ی مناست * تست سنجش عاطفه مخصوص شما منوی هیجانات * اعمال شب اول ماه رجب * علل دعوای خواهر وبرادر * ۵ قانون طلایی ضد پیری پوست * متون کوتاه و آموزنده * اهميت و ارزش زبان‏ * مورد داشتیم که ... * ۱۱ ترفند کاربردی برای حرفه‌ای شدن در کار با ویندوز * غار یخی چما * ارواح انسانها بعد از مردن به کجا می روند و چه حالی دارند؟ * آیا می دانید ؟ * چه چیزی باعث میگرن می شود؟ * خواص قارچ * اضافه کردن یادداشت به صفحات وب * استراگانف با کوفته ریزه، شام ایتالیایی * چگونه استعداد کودکان خود را بشناسیم * طرز تهیه بستنی رولی * با نور خورشید لاغر شوید! * شیرینی عسل و بادام * چرا خدا مردها را خلق کرد؟ (طنز) * طرز تهیه ماهى و سبزيجات در فر برای شب عید * اس ام اس پ ن پ * شاخه های هفتگانه درخت شهوت وآثار آن * طرز تهیه شیرینی مشهدی * ۸ شیوه بد زیبایی که نباید انجام بدهید * شاد هستيد يا غمگين؟ * نشانه های فقر آهن * کرفس چه ویتامین هایی دارد * آسم و ۷ قانون غذایی * ۷ مرحله بالا بردن امنیت شبکه‌های Wi – Fi * مغز پیر نمی‌شود! * Auto Run چیست و چگونه به وجود می آید؟ * ازدواج امیر المؤمنین(ع) با فاطمه(س) * آیا کسانی که دارای دیابت هستند میتوانند روزه بگیرند؟ * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * خواص مويز * آشنایی با 16 خاصیت فوق‌العاده اسفناج * طرز تهیه عدس پلو مجلسی * داستانی عبرت انگیز * شیرینی زبان و پاپیون مخصوص عید نوروز * قرص سیر چه تاثیری بر فشار خون دارد؟ * شیرنی رزت دارچینی * اسماء * مکمل‌های ورزشی عامل سرطان در مردان است * طرز تهیه ی پیتزا مخلوط * خوردن شوید سرفه و تنگی نفس را بهبود میبخشد * هفت ادویه ی که به تناسب اندام و لاغری کمک میکند * خواص درمانی زیره سیاه * با این آموزش از سرقت اطلاعات خود محافظت کنید * طرز تهیه ماهی شکم پر * طرز تهیه سالاد لوبیا سفید