>> مذهبی >> 14 معصوم >> لذّت زندگى‏

لذّت زندگى‏

لذّت زندگى‏


مرحوم فاضل در كتاب «سخنان على» مى ‏گويد: «لذّت زندگى در آشوب و غوغاى آن است، دنياى خاموش شده به گورستان شبيه‏ تر است كه هياهوى زندگى از آن شنيده نمى ‏شود. گوشه گيران كه از ترس لغزش و سقوط به كنج عزلت مى‏ نشينند، در حقيقت زندگانى هستند كه پيش از مرگ همچنان زنده دفن شده‏ اند.

اى خوش آن سر كه در او سودايى است و آن دل كه كانون شورش و غوغاست. جوانان زنده دل و با نشاط هرگز در جهان آسوده و آرام نمى ‏نشينند، آنان پيوسته از آشوب و انقلاب، هياهو و جنجال لذت مى‏ برند؛ زيرا سير تكامل آنها در خانه هستى با فتنه و غوغا همدم و همراز است.

اميرالمؤمنين عليه السلام در بيانيه حكمت ‏آميز خود بر اين مسأله بزرگ حياتى نگران است كه مى‏ فرمايد: «جان و تن هر دو در زندگى ممكن است كسل و فرسوده شوند، آن از سنگينى اين و اين از پرواز آن به ستوه آيد. جان را به دانش حكمت بياراييد و زنگ اين آيينه‏ را با صيقل اخلاق ستوده و پندار پاك بزداييد، تا مراسم معاشرت را در اجتماع با بردبارى و صبر برگزار كنيد و در محفل همنشينان به حسن مشرب و لطف‏ آميزش معروف گرديد و در نتيجه بار زندگى را آسان به منزل رسانيد.

تن را به كار و كوشش واداريد و هرگز به سستى و خمود نگراييد تا به قوه فعاليّت و عمل همچون روح با نشاط و سبك باشيد و پرنده ‏وار شايسته پرواز و طيران گرديد. هرگز از خداوند متعال مخواهيد كه شما را از غوغاى زندگى بركنار دارد و با آرامش و سكون از اين جهان بيرون برد. خدا راضى نيست كسى به هنگام مناجات بگويد: خدايا! مرا از فتنه دور بدار؛ زيرا مرد خدا آن كسى است كه قدم در پيكار هستى گذارد و نبرد زندگى را با پيروزى و پاكدامنى برگزار كندو فقط در اين مبارزه لازم است كه مرام حقّ و حقيقت نصب‏ العين باشد و با خلوص عقيده و طهارت وجدان پيكار درگيرد.

خداوند متعال در كتاب مجيد فرموده: «فرزندان و ثروت در زندگانى بشر فتنه است.» بنابراين اگر كسى از فتنه بگريزد به عبارت آشكارترى از هستى و حيات گريزان و بيزار ست. تيره‏ بخت كه كنج عزلت مى ‏گيرد و از هياهوى محيط فرار كرده، به گوشه خموشى پناه مى‏ برد، نمى ‏داند كه فلسفه آفرينش و راز وجود چيست، او نمى ‏داند كه براى گوشه ‏نشينى و انزوا خلق نشده است بلكه بايد با بقاى ناموس حيات در آشوب جهان شركت كند و همچون زندگان به جنب و جوش برخيزد، قامتى بيارايد و قدمى فراگذارد، از بينوايى دستگيرى كند و نادانى را به دانش و كمال هدايت نمايد. آرى، در غوغاى زندگى بيش از آنچه شكست و فساد پديد مى ‏آيد، صلاح و عمران صورت مى ‏گيرد.

اگر وظيفه آدميزاد در عالم به سكوت و خمود منحصر باشد يكباره خداشناسان بايد از هم پراكنده شده، هر يك به گوشه ‏اى خزند و در گلوى درّه ‏هاى تنگ و غارهاى ژرف فرو روند؛ جهان را همچنان سرگشته و گمراه بگذارند و تنها گليم خود را از آب كشيده، به حفظ جان خويش بشر را به دست غرقاب فنا و امواج نيستى بسپارند. من نمى‏گويم كه لجام گسيخته و خيره خيره خود را در ميان جامعه اندازيد و بيهوده آشوب و انقلاب بر پا كنيد، اين عمل را نمى‏ ستايم و بدان اجازه نمى ‏دهم، اما گوشه مگيريد و خموش منشينيد و آسايش خود را بر رفع مظالم بندگان خداى و تصفيه اختلافات مردم ترجيح مدهيد. ممكن است كه انسان به قسمت خود هم راضى باشد و از تقدير هم خرسند، اما اين رضايت ايجاب نمى ‏كند كه سرافكنده به كنج بخزد و زبان بريده از گفت و شنود و خلط و آميزش آرام و بركنار ماند. خداوند دانا، مردان نبرد را در فتنه اندازد و بدينوسيله جوهر جانشان را آزمايش كند تا بنگرد بردبار و صبور كيست، تا معلوم شود پرهيزكار و پاكدامن كدام، تا بنده را به روز رستاخيز بر خداى حجّت نباشد و كس در آن باز پرسى نيازموده قدم نگذارد.

پس برخيزيد و دامن همت بر كمر زنيد، بكوشيد و بجوشيد و غوغاى زندگى را بر پا داريد، مرد باشيد و با دامن پاك و پندار عالى در صحنه نبرد قدم گذاريد، تا هم از لذت حقيقى حيات بهره بريد و هم به وظايف انسانيت خويش قيام نماييد، نه همچون زنده به گوران كه بر نفس خود اتّكا و اعتماد ندارند و به همين جهت از غوغاى زندگى كناره مى‏گيرند.» «1»

دانى كه را سزد صفت پاكى‏

آنكو وجود پاك نيالايد

در تنگناى پست تن مسكين‏

جان بلند خويش نفرسايد

دزدند خودپرستى و خودكامى‏

با اين دو فرقه راه نپيمايد

تا خلق از او رسند به آسايش‏

هرگز به عمر خويش نياسايد

آن روز كآسمانش برافرازد

از توسن غرور به زير آيد

تا ديگران گرسنه و مسكينند

بر مال و جاه خويش نيفزايد

در محضرى كه مفتى و حاكم شد

زر بيند و خلاف نفرمايد

تا بر برهنه جامه نپوشاند

از بهر خويش بام نيفزايد

تا كودكى يتيم همى بيند

اندام طفل خويش نيارايد

مردم بدين صفت اگر يابى‏

گر نام او فرشته نهى شايد

(پروين اعتصامى)

پایگاه عرفان

تعداد بازدید از این مطلب: 1118


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خشکی درمغز نشانه چیست؟ * خواص و مضرات آبغوره * علل دعوای خواهر وبرادر * خواص چای ترش * لیموناد نعنایی * توصیه هایی برای کاهش تماس با امواج موبایل * نکات جالب روانشناسی در مورد خواب دیدن * بیاییم از بیماری های کلیوی پیشگیری کنیم * بستنی رولی * آبشار دره عشق، اردل * سخنان زیبا و آموزنده از بزگان جهان * فواید زنجبیل برای سلامت * خواص دارويي گل مغربي * نکاتی که به کودکان برای ایمنی بیشتر باید یاد داد * شاه پسند وحشي * خواص کنجد * چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟ * کسب و کاریی با حاشیه سود 400% * ترفندهایی برای استفاده مجدد از وسایل دور ریختنی * بهترین روش نگهداری خوراکی ها * بوستان بانوان نرگس * اهميت و ارزش زبان‏ * دستور تهیه نازخاتون از غذاهای محلی ایران * دستگاه های صنعتی در حوزه مواد غذایی * شیوع سرطان سر و گردن در کشور * سریع ترین راه برای تسکین دندان دردچیست؟ * خواص بادام زميني * ده دلیل برتری اندروید بر iOS * یک شاخه رزماری یک دنیا خاصیت * طرز تهیه آب انگور و هویج * اختلال پیش فعالی همراه با کمبود توجه * خواص گلابی * اسپرینگ رول کرم پنیر با آناناس * قارچ و سلامت استخوانها * فوايد مصرف لبنیات * چند نکته ی مهم در مورد سلامت مردان * خواص گردو * پرکاری تیروئید * خواص لیمو شیرین * پنهان‌سازی خودکار داک بدون وقفه * نشانه‌های فساد ماست چیست؟ * طرز تهیه خورش فسنجان * علل افسردگی و درمان آن * تنبيه نفس‏ * سیاه دانه برای درمان مشکلات گوارشی * دستگاه بستنی ساز تایلندی * ارزش غذایی بستنی * طرز تهیه اسموتی زرشک با انار * طرز تهیه شیرینی شکری * اعمال مخصوصه شب بیست و سوم * اس ام اس خنده دار(3) * شیرینی فندقی مخصوص عید نوروز * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک(1) * جایگزینهای مناسب برای داروهای شیمیایی * این مرد فقط ۵ دقیقه حافظه دارد! * مقايسه خورشيد و زمين‏ * چه چیزهایی در مایکروفر قرار ندهیم؟ * تست سنجش عشق در زندگی مشترک * اعمال شب اول ماه رجب * خواص فوق العاده گوشت بوقلمون * خورشت هویج ترکی * یازده حق برای زنان در قرآن * بازار اردبیل * تهیه ی شیرینی تر در کمترین زمان * باورهای غلط و متداول در مورد تناسب اندام * راههاهی جلوگیری از خشکی دهان * سالاد میگو مجلسی! * کلرپروپامید * طرز تهیه خوراک زبان گوساله * کباب چیکن ساتای