>> مذهبی >> 14 معصوم >> لذّت زندگى‏

لذّت زندگى‏

لذّت زندگى‏


مرحوم فاضل در كتاب «سخنان على» مى ‏گويد: «لذّت زندگى در آشوب و غوغاى آن است، دنياى خاموش شده به گورستان شبيه‏ تر است كه هياهوى زندگى از آن شنيده نمى ‏شود. گوشه گيران كه از ترس لغزش و سقوط به كنج عزلت مى‏ نشينند، در حقيقت زندگانى هستند كه پيش از مرگ همچنان زنده دفن شده‏ اند.

اى خوش آن سر كه در او سودايى است و آن دل كه كانون شورش و غوغاست. جوانان زنده دل و با نشاط هرگز در جهان آسوده و آرام نمى ‏نشينند، آنان پيوسته از آشوب و انقلاب، هياهو و جنجال لذت مى‏ برند؛ زيرا سير تكامل آنها در خانه هستى با فتنه و غوغا همدم و همراز است.

اميرالمؤمنين عليه السلام در بيانيه حكمت ‏آميز خود بر اين مسأله بزرگ حياتى نگران است كه مى‏ فرمايد: «جان و تن هر دو در زندگى ممكن است كسل و فرسوده شوند، آن از سنگينى اين و اين از پرواز آن به ستوه آيد. جان را به دانش حكمت بياراييد و زنگ اين آيينه‏ را با صيقل اخلاق ستوده و پندار پاك بزداييد، تا مراسم معاشرت را در اجتماع با بردبارى و صبر برگزار كنيد و در محفل همنشينان به حسن مشرب و لطف‏ آميزش معروف گرديد و در نتيجه بار زندگى را آسان به منزل رسانيد.

تن را به كار و كوشش واداريد و هرگز به سستى و خمود نگراييد تا به قوه فعاليّت و عمل همچون روح با نشاط و سبك باشيد و پرنده ‏وار شايسته پرواز و طيران گرديد. هرگز از خداوند متعال مخواهيد كه شما را از غوغاى زندگى بركنار دارد و با آرامش و سكون از اين جهان بيرون برد. خدا راضى نيست كسى به هنگام مناجات بگويد: خدايا! مرا از فتنه دور بدار؛ زيرا مرد خدا آن كسى است كه قدم در پيكار هستى گذارد و نبرد زندگى را با پيروزى و پاكدامنى برگزار كندو فقط در اين مبارزه لازم است كه مرام حقّ و حقيقت نصب‏ العين باشد و با خلوص عقيده و طهارت وجدان پيكار درگيرد.

خداوند متعال در كتاب مجيد فرموده: «فرزندان و ثروت در زندگانى بشر فتنه است.» بنابراين اگر كسى از فتنه بگريزد به عبارت آشكارترى از هستى و حيات گريزان و بيزار ست. تيره‏ بخت كه كنج عزلت مى ‏گيرد و از هياهوى محيط فرار كرده، به گوشه خموشى پناه مى‏ برد، نمى ‏داند كه فلسفه آفرينش و راز وجود چيست، او نمى ‏داند كه براى گوشه ‏نشينى و انزوا خلق نشده است بلكه بايد با بقاى ناموس حيات در آشوب جهان شركت كند و همچون زندگان به جنب و جوش برخيزد، قامتى بيارايد و قدمى فراگذارد، از بينوايى دستگيرى كند و نادانى را به دانش و كمال هدايت نمايد. آرى، در غوغاى زندگى بيش از آنچه شكست و فساد پديد مى ‏آيد، صلاح و عمران صورت مى ‏گيرد.

اگر وظيفه آدميزاد در عالم به سكوت و خمود منحصر باشد يكباره خداشناسان بايد از هم پراكنده شده، هر يك به گوشه ‏اى خزند و در گلوى درّه ‏هاى تنگ و غارهاى ژرف فرو روند؛ جهان را همچنان سرگشته و گمراه بگذارند و تنها گليم خود را از آب كشيده، به حفظ جان خويش بشر را به دست غرقاب فنا و امواج نيستى بسپارند. من نمى‏گويم كه لجام گسيخته و خيره خيره خود را در ميان جامعه اندازيد و بيهوده آشوب و انقلاب بر پا كنيد، اين عمل را نمى‏ ستايم و بدان اجازه نمى ‏دهم، اما گوشه مگيريد و خموش منشينيد و آسايش خود را بر رفع مظالم بندگان خداى و تصفيه اختلافات مردم ترجيح مدهيد. ممكن است كه انسان به قسمت خود هم راضى باشد و از تقدير هم خرسند، اما اين رضايت ايجاب نمى ‏كند كه سرافكنده به كنج بخزد و زبان بريده از گفت و شنود و خلط و آميزش آرام و بركنار ماند. خداوند دانا، مردان نبرد را در فتنه اندازد و بدينوسيله جوهر جانشان را آزمايش كند تا بنگرد بردبار و صبور كيست، تا معلوم شود پرهيزكار و پاكدامن كدام، تا بنده را به روز رستاخيز بر خداى حجّت نباشد و كس در آن باز پرسى نيازموده قدم نگذارد.

پس برخيزيد و دامن همت بر كمر زنيد، بكوشيد و بجوشيد و غوغاى زندگى را بر پا داريد، مرد باشيد و با دامن پاك و پندار عالى در صحنه نبرد قدم گذاريد، تا هم از لذت حقيقى حيات بهره بريد و هم به وظايف انسانيت خويش قيام نماييد، نه همچون زنده به گوران كه بر نفس خود اتّكا و اعتماد ندارند و به همين جهت از غوغاى زندگى كناره مى‏گيرند.» «1»

دانى كه را سزد صفت پاكى‏

آنكو وجود پاك نيالايد

در تنگناى پست تن مسكين‏

جان بلند خويش نفرسايد

دزدند خودپرستى و خودكامى‏

با اين دو فرقه راه نپيمايد

تا خلق از او رسند به آسايش‏

هرگز به عمر خويش نياسايد

آن روز كآسمانش برافرازد

از توسن غرور به زير آيد

تا ديگران گرسنه و مسكينند

بر مال و جاه خويش نيفزايد

در محضرى كه مفتى و حاكم شد

زر بيند و خلاف نفرمايد

تا بر برهنه جامه نپوشاند

از بهر خويش بام نيفزايد

تا كودكى يتيم همى بيند

اندام طفل خويش نيارايد

مردم بدين صفت اگر يابى‏

گر نام او فرشته نهى شايد

(پروين اعتصامى)

پایگاه عرفان

تعداد بازدید از این مطلب: 938


آخرین مطالب مشابه

 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص نوتلا - نوتلا در بستنی کاردکی * سرطان دهان چه علامت هایی دارد وچگونه درمان میشود * ارزش غذایی بستنی * طرز تهیه سالاد ذرت، مخصوص رژیمی ها,ساده * دعای فرج امام زمان (ع) * شعور و نطق موجودات‏ * یازده حق برای زنان در قرآن * سالاد ماکارانی ژله ای * طرز تهیه دلمه ی قارچ با مرغ * دستگاه بستنی ساز کاردکی * ۵ قانون طلایی ضد پیری پوست * طرز تهیه دمی گوجه * مورد داشتیم که ... * فلفل قرمز و کاهش وزن * باقالا و خواص آن * کوچکترین هواپیمای بدون سرنشین + عکس * نشانه های فقر آهن * طرز تهیه کیک فنجانی بدون فر * اعمال مشترکه ماه شعبان * خواص تربچه-تربچه، تصفیه کننده خون * استاتوس های طنز و خنده دار فیسبوک * سوپ سیب و کلم بروکلی * دستگاه بستنی ساز تایلندی * تشنج در کودکان و نکاتی برای کاهش تشنج * اس ام اس های عاشقانه ی عید نوروز * اس ام اس عید سعید فطر * اعمال شب های قدر * 16 ترفند برای حداكثر استفاده از باتری لپ تاپ ! * در مورد جوش چه میدانید؟ * دورى از طاغوت به خاطر ترس از خدا * آیس رولی بستنی هزار مزه * قفل کردن صفحه کلید بدون نرم افزار * طرز تهیه ژله مغزدار * طرز تهیه شیرینی کره ای مخصوص نوروز * میگو را این طوری هم تست کنید * طرز تهیه کباب مرغ یونانی * EJECT کردن حرفه ای فلش مموری * رودها و رشته کوه های اردبیل * خواص دارویی سنجد * خواص گلابی * مواد مضر برای کسانیکه اگزما دارند * خواص تغذیه‌ای و درمانی گیاه پیازچه * اشعار سیمین بهبهانی(1) * طرز تهیه سوپ شیر * پرکاری تیروئید * آنچه در باره آدامس باید بدانید * دانستنیهای کوتاه و جالب در مورد مغز * درمان شکنندگی موها * خواص مويز * چند روش برای جلوگیری از هک شدن * زیارت حضرت رسول (ص)در روز شنبه * آبگوشت دیزی سنگی تبریزی * طرز تهیه ته چین دولایه * متون ادبی زیبا برای تبریک سال نو * چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟ * خواص آناناس * خواص درمانی به لیمو * اعمال شب و روز ماه رمضان * یاس کبود (شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام) * آشنایی با 16 خاصیت فوق‌العاده اسفناج * تخم شربتی و تاثیر آن بر لاغر ی * گیاه اسطوخودوس * راههای شخصیت شناسی نامزد * اکلیل کوهی یا رز ماری * تیک های عصبی وراهکارهای رفع آن * باغ پرندگان * توصیه کارشناسان برای نگهداری میوه و سبزیجات * خواص تخمه كدو * جملاتی را که نباید به کودک گفت * اشعار بسیار زیبا و دلنشین(1)