>> خواص خوراکیها >> خواص سبزیجات >> خواص بی نظیر پیاز

خواص بی نظیر پیاز

خواص بی نظیر پیاز


پیاز یکی از قدیمی‌ ترین سبزیها در دنیا و ایران است که خاستگاه آن در ایران و افغانستان ذکر کرده‌اند. در ادامه با فواید و خواص دارویی پیاز آشنا شوید.

تاریخچه:

منشاء پیازها اصولاً از آسیا و خاورمیانه است كه گسترش پیدا كرده اند. پیازها مورد تحسین مصریها قرار می‌گرفتند . آنها نه تنها بعنوان پول از آن استفاده می‌كردند بلكه بر سر قبر شاهان می‌گذاشتند و این به منزله هدیه ای برای مرده بشمار می‌رفت كه این هدیه اهمیت روحی برای مرده در زمان زندگی پس از مرگ او داشت. پیاز در طول زمان نه تنها در آشپزی بلكه خاصیتهای درمانی آن مورد توجه قرار گرفته است. در اوایل قرن ششم به عنوان دارو در هند استفاده می‌شد. هندیها در استفاده پیاز شهرت داشتند. در یونان باستان آن را با مخلفات اضافی مخلوط می‌كردند چون مردم آن را خیلی تند و تیز نمی‌دانستند، با این حال، بخاطر بوی بدآن ، پیاز در میان مردمان فقیر در سراسر دنیا كه می‌توانستند به راحتی از این گیاه ارزان برای خوش طعم كردن غذاهایشان استفاده كنند شهرت یافت. پیازها بعنوان یك گیاه بی قید و شرط در تركیبات مواد غذایی بسیاری از كشورهای اروپایی در دوره قرون وسطی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بعدها بعنوان یك صبحانه سالم و كلاسیك استفاده می‌شد.

كریستف كلمب پیاز را به هند غربی آورد. پرورش آنها در سرتاسر نیمكره غربی گسترش یافت. امروزه چین، هند، ایالت متحده آمریكا، روسیه و اسپانیا از تولیدكنندگان برتر پیاز هستند.

پیاز فواید و ارزش غذایی

این محصول از نظر ارزش غذایی به دلیل دارا بودن قندها، ویتامین‌ها به ویژه و ویتامین ث، مواد معدنی بخصوص کلسیم، فسفر و پتاسیم دارای اهمیت است. از سوی دیگر به دلیل داشتن مواد آنتی بیوتیک پیاز از جنبه دارویی پراهمیت است به گونه‌ای که این محصول می‌تواند با تقویت سیستم دفاعی بدن در پیشگیری از بیماری‌ها موثر باشد.

پیاز باعث آرامش می‌شود و در کاهش فشار خون و چربی خون موثر است. پیاز سرشار از گوگرد است و گوگرد موجود در آن برای ضد عفونی کردن خون، شش‌ها و برطرف کردن آسم، ورم گلو و برونشیت موثر است مصرف پیاز موجب تقویت غذه اشکی و گوارشی می‌شود. پیاز دارای آنتی بیوتیک است که خون و مجاری تنفسی را ضد عفونی می‌کند، پیاز در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های کلیوی، مثانه، ورم ساق‌ها، پروستات و رماتیسم مفصلی موثر است، همچنین مصرف پیاز باعث آرامش افراد می‌شود، پایین آورنده فشار خون و کاهش دهنده چربی خون است.

عمده تولید پیاز ایران در شهر قهدر یجان در استان اصفهان صورت می‌گیرد متوسط برداشت در این شهر هکتاری ۱۰۰ تن است. پیاز به طور کامل از فعالیت مضر چربی برای ایجاد لخته در خون جلو گیری می‌کند. در واقع خوردن نصف تا یک پیاز متوسط در روز می‌تواند اثرات آسیب زای چربی برای لخته شدن خون را برطرف کند.

فواید پیاز:

پیاز مانند سیر، از خانواده ALLIUM هستند و هر دو سرشار از تركیبات سولفور قوی هستند كه باعث بوی تند و همچنین باعث افزایش سلامتی می‌شود.‍‍ پیازسرشار از كروم می‌باشد. یك ماده معدنی كه به سلولها در واكنش به انسولین، به همراه ویتامین C، فلاونوئید و كورسیتین كمك می‌كند. ا

ثر كاهش دهنده قندخون

در آزمایشات مشخص شده‌است كه خوردن زیاد پیاز باعث كاهش میزان گلوكز می‌شود. دلایل آزمایشگاهی و بالینی نشان می‌دهد كه آلیل پروپیل دی سولفید، مسئول کاهش قندخون بوسیله افزایش انسولین موجود در خون می‌باشد. آلیل پروپیل‌دی‌سولفید این كار را در تضاد با انسولین انجام می‌دهدبه این صورت كه یك دی سولفید، جاهایی از كبد را اشغال می‌كند كه انسولین در آن قسمتها غیرفعال است. این باعث می‌شودكه مقدار انسولین افزایش یابد و گلوكز را به داخل سلولهایی هدایت كند كه باعث كاهش قندخون می‌شوند. مطالعاتی که بر روی افراد دیابتی انجام شده‌است نشان داده كه كروم باعث كاهش میزان رسوب گلوكز خون، كاهش میزان انسولین و كاهش میزان كلسترول و تری گلیسیرد می‌شود، در حالی كه باعث افزایش میزان كلسترول نوع HDL ( کلسترول خوب )می‌شود.

مواد موجود در 100 گرم پیاز

کروم 24.80 میکرو گرم

ویتامین C10.24 میلی گرم

فیبر 2.88 گرم

منگنز0.22 میلی گرم

ویتامین B60.19 میلی گرم

تریپتوفان0.03 گرم

فولات30.40 میکروگرم

پتاسیم251.20 میلی گرم

فسفر52.80میلی گرم

مس0.10 میلی گرم

پیاز خواص قلبی- عروقی

مصرف مداوم پیاز همانند سیر نشان داده‌است كه كلسترول و فشارخون بالا را كاهش می‌دهد، دو عامل مهمی‌كه از بروز بیماریهای دیابتی و گرفتگی رگها جلوگیری می‌كنند و خطر حمله قلبی یا سكته مغزی را كاهش می‌دهند. این تأثیرات به دلیل وجود مواد سولفور، كروم و ویتامین 6B است كه با پایین آوردن میزان هموسیستئین از بروز بیماری قلبی و سكته مغزی جلوگیری می‌كند.

پیاز یكی از كوچكترین عضو خانواده سبزیجات و میوه جات است كه بعنوان كاهش دهنده خطر احتمالی بیماری قلبی در تحقیقات اخیر شناخته شده است. از 100000 افرادی كه در این تحقیقات شركت كردند، در افرادی كه از پیاز، چای، سیب و بروكولی، یكی از غنی ترین منبع فلاونوئید به وفور استفاده می‌كنند 20% خطر بیماری قلبی در آنها كاهش می‌یابد.

سلامت سیستم معده- روده ای

مصرف مداوم پیاز، 2 دفعه یا بیشتر در هفته بطور چشمگیری سرعت رشد سرطان روده بزرگ را كاهش می‌دهد. پیاز حاوی مقداری فلاونوئید و كریستین است كه رشد تومورها را در حیوانات متوقف می‌كند و سلولهای روده بزرگ را از تأثیرات مخرب مواد سرطان‌زا محافظت می‌كند. استفاده از پیاز در غذاها، همچنین به كاهش مقدار مواد سرطان زایی كه از پخت با دمای بالا بوجود می‌آیند، كمك می‌كند. كریسترین، آنتی اكسیدان موجود در پیاز و همچنین كروكیومین و فیتونورین موجود در ادویه كاری و زردچوبه، اندازه و مقدار زخمهای پیش سرطانی در دستگاه روده ای انسان را كاهش می‌دهند.

5 بیمار که پولیپهای پیش سرطانی در روده پایینی در آنها به یک شكل بود و بیماری آنها FAP) (بود بیش از 6 ماه با مقداری معین از كركیومین و كریستین تحت درمان قرار گرفتندكه میانگین تعداد پولیپها به 4/60% و میانگین اندازه پولیپهای رشد كرده به 9/50% كاهش یافت. (FAP یك بیماری ارثی است و با رشد صدها پولیپ (آدنوم التهاب روده ای)مشخص می‌شوند و سرانجام منجر به سرطان روده می‌شوند. )

اخیراً از داروهای ضدالتهابی غیر استروئید (NSAID ها) مثل آسپرین و ایبوبروفن برای درمان چنین بیمارانی با این شرایط استفاده شده است اما این داروها اثرات جانبی مهمی ‌از قبیل تشكیل زخم معدی- روده ای و خونریزی دارند. بررسی مشاهدات اولیه در جمعیتی كه به مقدار زیاد ادویه‌كاری مصرف می‌كنند همانند بررسی‌ها روی حیوانات نشان داده است كه كركیومین، یكی اصلی‌ترین اجزاء سازنده در كاری آسیایی‌هاست و احتمالاً در جلوگیری و یا درمان سرطان در روده كوچك مؤثر است.

پیاز قرمز

پیاز و سیر از بروز بسیاری سرطانها جلوگیری می‌كنند. استفاده پیاز و سیر خطر ابتلا به چندین سرطان را كاهش می‌دهد. مطالعه روی شركت كنندگان در تحقیق مصرف زیاد پیاز نشان داده است كه 84 درصد كاهش خطر ابتلا به سرطان دهانی و گلو و 88% كاهش خطر ابتلا به سرطان مری،56% كاهش خطر ابتلا به سرطان روده، 83%كاهش خطر ابتلا به سرطان حنجره، 25% كاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، 73% كاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان، 71% كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، 38% كاهش خطر ابتلا به سرطان كلیه در مقایسه با آنهایی كه پیاز كمتری مصرف می‌كنند دارند. همچنین آنهایی كه زیاد سیر مصرف می‌كنند 39% كاهش خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو، 57% كاهش خطر ابتلا به سرطان مری، 26% كاهش خطر ابتلا به سرطان روده، 44% كاهش خطر ابتلا به سرطان حنجره، 10% كاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، 22% كاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان، 19% كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات و 31% كاهش خطر ابتلا به سرطان كلیه در مقایسه با كسانی كه سیر كمتری مصرف می‌كنند، دارند.

تقویت سلامت استخوان

شیر تنها غذایی نیست كه استخوان را تقویت می‌كند بلكه پیاز هم به سلامت استخوانها كمك می‌كند. این موضوع در مقاله‌ای با عنوان غذاهای شیمیایی و كشاورزی بیان شده است. اخیراً ماده ای در پیاز شناخته شده‌است به نام اختصاری GPLS كه از فعالیت سلولهایی که باعث شکستن استخوان می‌شوند جلوگیری می‌كند. پیاز مخصوصاً برای خانمهایی مفید است كه در معرض ابتلا به پوكی استخوان در زمان یائسگی قرار دارند.

فعالیت ضدالتهابی و ضدباكتری

چند ماده ضد التهابی موجود در پیاز كاهش‌دهنده شدت علائم مربوط به حالت التهابی از قبیل درد و تورم استخوانی و التهاب مفصل ‌هستند. همچنین پیاز باعث كاهش شدت علائم بیماری در هنگام سرماخوردگی می‌شود. سیر و پیاز تركیباتی دارند كه بصورت قابل توجه‌ای باعث كاهش التهاب می‌شود. تأثیرات ضد التهابی پیاز نه تنها به دلیل وجود ویتامین C و كریستین می‌باشد بلكه به علت وجود مواد فعال دیگر بنام ISOTH است. این مواد به صورت همزمان بكار می‌روند تا از التهاب در امان بمانند. علاوه بر آن كریستین، فلانوئید موجود در پیاز همراه با ویتامین C باعث كشتن باكتریهای مضر می‌شوند كه این باعث می‌شود كه پیاز، افزودنی مناسب در سوپها و خورشتها در فصلهای سرد و در هنگام سرماخورگی باشد.

 چگونگی انتخاب و ذخیره كردن پیازها

پیاز منابع مهمی‌از فلاونوئید و فنول هستند كه مطالعات نشان‌داده‌اند كه از سرطان و بیماری قلبی ـ عروقی جلوگیری می‌كند. چگونگی انتخاب و تهیه پیازها به نوع پیازها و خواص آنها و همچنین تفاوتهای زیادی مثل خاصیت آنتی اكسیدانی و ضد سرطانی آن بستگی دارد. پیازهایی انتخاب كنید كه تمیز هستند و شكل خوبی داشته‌باشند و هیچگونه شیار یا شكافی روی آنها نباشد و پوستشان ترد و خشك باشد.

آنهایی كه جوانه زده‌اند یا نشانه‌هایی از كپك دارند را انتخاب نكنید. همچنین پیازهای درجه 2 كه لكه‌هایی صاف دارند و گردن آنها مرطوب و دارای لكه‌های سیاهی هستند را انتخاب نكنید چون اینها نشانه فاسد شدن هستند. مدت زمان ذخیره‌سازی پیازها به نوع آنها بستگی دارد. آنهایی كه خیلی بدبو هستند مثل پیاز زرد را می‌توان مدت زمان بیشتری به نسبت نوع شیرین آن مثل پیاز سفید نگهداری كرد.

همه پیازها را باید جدا از سیب زمینی نگهداری كرد، چون آنها رطوبت و گاز اتیلن را به خود جذب می‌كنند كه باعث فساد پیازها می‌شوند. باقیمانده پیاز خرد شده را باید در یك كیسه پلاستیك یا یك ظرف در‌دار نگهداری كرد و بایستی تا یكی دو روز آینده استفاده شوند، چون پیازها اكسیده می‌شوند و مواد غذایی خود را سریعاً از دست می‌دهند. پیاز پخته در یك ظرف كیپ بهتر مزه خود را حفظ می‌كند و میتوان آن را تا چند روز نگهداری كرد. هرگز آنها را در یك ظرف فلزی نگهداری نكنید چون این كار باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. می‌توان پیاز پوست گرفته و خرد شده را فریز كرد ولی این كار باعث می‌شود كه بعضی از طعمهای خود را از دست بدهند.

تعداد بازدید از این مطلب: 1351


آخرین مطالب مشابه

ریواس

ریواس گیاهی است مسرت بخش که اشتها را صاف می کند باید در خوردن این گیاه مفید حد اعتدال را رعایت کنید در ریشه ی ریواس خواص بسیاری ...


جزئیات و گالری تصاویر

هویج

هویج داروی بینایی هویج گیاهی است دو ساله دارای ریشه راست و ساقه بی کرک که نوع پرورش یافته آن در اکثر نقاط زمین کشت می شود . قسمت ...


جزئیات و گالری تصاویر
 دنیای ایرانیان
مطالب برگزیده
* خواص بادام درختي * جملات زیبا و آموزنده از بزرگان جهان(1) * صبری که عادی نبود! * قله سبلان * پرکاری تیروئید * سخنان دکتر علی شریعتی(2) * متون ادبی زیبا برای تبریک سال نو * دستگاه بستنی ساز رولی و طرز تهیه بستنی رولی با آن * مشکل تایپ فارسی در نوار آدرس فایرفاکس * طرز تهیه انجیر عسلی، دسری سریع,ساده و خوش مزه * باقالا و خواص آن * طرز تهیه سالاد مرغ و گوجه فرنگی * در شب سال نو زیباتر به نظر برسید * نقاشی با شابلون روی دسر * لطیفه های خنده دار لاین و وایبر (1) * آبله‌ مرغان‌ * طرز تهیه خورش فسنجان * خواص بادمجان * رودها و رشته کوه های اردبیل * متون کوتاه و آموزنده * خواص فوق العاده گوشت بوقلمون * آیا کسانی که دارای دیابت هستند میتوانند روزه بگیرند؟ * لیموناد تمشکی * نکات جالب روانشناسی در مورد خواب دیدن * لیموناد توت فرنگی * امام علی(ع) و نیاز های روانی انسان * خواص تربچه-تربچه، تصفیه کننده خون * کدئین * یک تقویت کننده عالی برای ابروهای تان درست کنید * خواص تخمه جاباني * اس ام اس شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها * اس ام اس عید سعید فطر * طرز تهیه کوکوی بادمجان * انواع ماسک صورت جهت انواع پوست * رودخانه کارون * چگونه شل شدن و افتادگی پوست را درمان کنیم * تاثیر بعضی از خوراکی ها بر بیماریها * چگونه از ایجاد کک و مک جلوگیری کنیم؟ * شیرینی کاسترد بی تخم مرغ * سرپيچى از اهل بيت عليهم السلام‏ * اهميت و ارزش زبان‏ * اس ام اس خنده دار(7) * طرز تهیه شیرینی شکری * سه ‌اصل سلامت روان * نحوه تمیز کردن لوسترهای کریستالی * طرز تهیه پودینگ گلاب * جاذبه های گردشگری استان خوزستان * خواص سویا * خواص شنبلیله * طرز تهیه جواهر پلو * سری جدید جوک و اس ام اس های خنده دار اسفند 93 * طرز تهیه ی پیتزا مخلوط * چگونه به فتوشاپ فونت اضافه کنیم * بیماری کبد چرب * سنگ کلیه ودرمان آن * گل گاوزبان * لیموناد گیلاسی * طرز تهیه سالاد روسی خوشمزه * عرق کاسنی و خواص آن * طرز تهیه پیتزا رولی * دسر ویکتوریا * پیری زود رس با خوردن این مواد * خواص گلپر * تعریف شوره سر ، علت شوره و روشهای درمان خانگی * خواص درمانی چغاله بادام * خواص انار * خواص دمنوش گل پنیرک * اس ام اس چهار شنبه سوری (1) * نکاتی برای جوان ماندن پوست * شیرینی پنیری خامه ای توت فرنگی